Міністр енергетики каже, що в галузі все спокійно, ми маємо ресурси пережити зиму. Відключень електрики не буде. Проте, кожен четвертий українець з ними уже зіштовхнувся. На ТЕЦ не вистає вугілля.
У вівторок, під час брифінгу, Міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що ситуація в енергосистемі України є «контрольованою і держава знає, як вирішуватиме проблеми у випадку їх виникнення». Він також запевнив, що віялових відключень не буде, вугілля вистачає, газу вдосталь, резерви є, тепло генерується, а якщо у вас холодні батареї, щоденно відключають світло по півдня та фото пустих вугільних складів – то це все фейки і «тут другоє»… Одним словом, як в тому радянському класичному фільмі «Чарівна лампа Аладіна» – «в Багдаді все спокійно…»
Герман Галущенко стверджує, що «сьогодні споживання у зв'язку з похолоданням збільшилось на 1 000 МВт, на 21 число споживання становить 22 500 МВт. Так ось, при такому споживанні на сьогодні ми маємо значний резерв потужності енергосистеми, щоб забезпечити відповідним обсягом електроенергії». За словами міністра, до України вже прибули шість суден з 400 тис. тоннами вугілля, а до кінця року очікуються ще чотири з 300 тис. тонн. «Споживання буде близько 1,8 млн тонн у грудні, а надходження – понад 2 млн тонн, з яких 1,55 млн – це власний видобуток. Відповідно, до кінця грудня ми ще збільшимо запаси вугілля на складах», – заявив міністр.
В середу 22 грудня, перебуваючи на Ташлицькій ГАЕС у Миколаївській області, Галущенко ще раз підкреслив, що «21 грудня споживання у державі було 22,5 тис. мегават. Це велике споживання. Сьогодні (22.12.2021) споживання, через те, що температура впала, вже близько 24 тис. І ми спокійно покриваємо це споживання, маючи відповідні резерви. Тому я вас дуже прошу: ця тематика про те, що все пропало, все відключиться, потрібно її закінчувати».
Але як її «закінчувати», якщо лише на днях «Укренерго» оприлюднило інформацію, що станом на 21 грудня фактичні запаси вугілля на складах ТЕС склали 463 400 тонн проти 459 600 тонн на 14 грудня (при мінімальній гарантованій потребі 921,5 тис. тонн), що вдвічі менше за гарантовані запаси? Добове постачання вугілля становить 55,5 тис. тонн при 57,7 тис. тонн добового використання.
Міжгалузева асоціація «Укртеплокомуненерго» пише листа прем'єр-міністру України Денису Шмигалю, де стверджує, що через брак фінансування та політику ГК Нафтогаз Трейдинг, «теплопостачальні підприємства, після використання договірних обсягів за фіксованою ціною, вимушені будуть перевести роботу обладнання котелень та мереж у режим „технологічної броні“, для забезпечення збереження внутрішньо-будинкових систем теплопостачання у робочому стані (захист від розмерзання), та відповідно повідомити про це споживачів».
До Уряду також звернулася Асоціація міст України із проханням зафіксувати ціни на електроенергію для бюджетних установ та комунальних підприємств. За даними АМУ, з липня до грудня 2021 року середня ціна постачання електроенергії бюджетним організаціям зросла на 78%. Загальний рівень збільшення видатків органів місцевого самоврядування на електроенергію за 9 місяців 2021 року АМУ оцінила майже вдвічі.
Зазначається, що зараз, залежно від регіону та розподільчої компанії, середня вартість електроенергії для бюджетних організацій – близько 5 грн за кВт-год. «Водночас вже зараз постачальники електричної енергії під час відповідних закупівель бюджетними установами та комунальними підприємствами на 2022 рік пропонують ціну за 1 кВт-год – 8 грн», – наголошується у листі. В асоціації вважають, що таке збільшення цін на енергоресурси ставить під загрозу постійне надання публічних послуг населенню: централізоване водопостачання, послуги з освіти та охорони здоров'я, зовнішнє освітлення міст та пасажирські перевезення електротранспортом.
З 1 грудня запаси газу в українських підземних сховищах скоротилися на 8% – до 14,7 млрд. куб. З початку місяця нерезиденти скоротили обсяг із 1,1 до 0,8 млрд кубів. З початку опалювального сезону запаси газу в ПСГ впали на 20%. Попри те, що «Нафтогаз» звітує про збільшення власного видобутку газу, цифри незалежних моніторингів говорять про інше.
Протягом 13-19 грудня від видобувних компаній до ГТС надійшло 385,5 млн куб. м природного газу, що майже відповідає показнику минулого тижня (384,5 млн куб. м).
Загалом, у сегменті газопостачання обсяги відборів газу зросли на 12% – до 531,9 млн куб. м. Імпорт газу як фізичний, так і в режимі віртуального реверсу, фактично відсутній вже півтори місяці. Валове споживання газу за тиждень зросло на 5% – до 752,8 млн куб. м. Ціни на природний газ на УЕБ залишилися незмінними на рівні 36 000 грн за тис. куб. м, в той час як приведена ціна «блакитного палива» на європейських хабах до кордону України зросла до 54 000 грн за тис. куб. м.
У владі заспокоюють громадян тим, що протягом опалювального сезону не будуть підвищувати тарифи для домогосподарств. Наприклад, заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма говорить, що «можливе незначне корегування деяких тарифів у межах інфляційних очікувань на рівні 10-11%, зокрема тарифів на розподіл та доставку газу. Однак ціна газу для населення впродовж нинішнього опалювального сезону не зростатиме». Проте, той же Юрій Вітренко говорить, що «Нафтогаз» не зможе довго утримувати низькі ціни на газ, бо населення зараз отримує газ у п'ять-шість разів дешевше, ніж ресурс коштує насправді".
Міненерго публікує переможні реляції про те, що енергетична система встоїть в пікове навантаження.Запорізька та Южноукраїнська атомні електростанції (АЕС) вийшли на потужність вищу за номінальну, що є абсолютним рекордом. Запорізька АЕС працює на 6140 МВт потужності, Южноукраїнська – на 3050 МВт. "Енергоатом" вперше працює 14 енергоблоками з 15 наявних. Але це майже 100% потужності "атомки". Загального дефіциту вони не покривають. У ніч на 21 грудня Україна вимагала аварійну допомогу зі Словаччини через аварійне відключення енергоблоку №7 Бурштинської ТЕС ДТЕК.
Загальне виробництво електроенергії (13 – 19 грудня) у порівнянні з попереднім тижнем збільшилося на 3,2% – до 3,39 млн МВт*год. Зростання забезпечили атомна генерація: +1,8% – до 2,07 млн МВт*год; теплова (ТЕС та ТЕЦ): +10,1% – до 1,07 млн МВт*год, велика гідрогенерація: +4,7% – до 0,14 млн МВт*год. Виробництво відновлюваною генерацією (ВДЕ) зменшилось на чверть – до 0,11 млн МВт*год.
У загальному енергоміксі за тиждень частка атомної генерації склала 61%, частка ТЕС та ТЕЦ зросла до 32% з 29%, частка гідрогенерації складає 4% від загального обсягу виробництва, а частка ВДЕ впала до 3% з 4%.
У роботі перебували 34 блоки теплової генерації (ТЕС та ТЕЦ), загальний рівень робочої потужності яких складає 5,4 ГВт. У резерві знаходяться ще вісім блоків: 3-й блок Слов'янської ТЕС, 3-й та 4-й блоки Ладижинської ТЕС, 3-й та 4-й блок Запорізької ТЕС, 4-й блок Бурштинської ТЕС, 6-й блок Добротвірської ТЕС та 10-й блок Придніпровської ТЕС.
Через відсутність палива кількість непрацюючих блоків теплової генерації зменшилася до 20 з 21, порівняно із станом на минулу п'ятницю. Ще 11 блоків перебувають у ремонті.
Всі ці невідповідності реальних показників роботи галузі та заяв міністра енергетики Галущенка та прем'єра Шмигаля в стилі "в Багдаді все спокійно", не можуть не непокоїти нас,як пересічних споживачів послуг. Влада каже, що все ОК. Проскочимо пікові похолодання та зростання споживання електроенергії, тепла та газу. Але цифри вказують, що уряд йде по лезу. Запасу міцності у системи не існує і вона може лягти будь-якої миті.
Сьогодні Міненерго каже, що ніяких віялових відключень не існує. Це все вигадка. Нам здається, що під вивіскою планових ремонтів електромереж цілим районам по всій Україні відключають на півдня світло? Романенко та Сазонов – вам здалося? Згідно нещодавного опитування КМІСу, електрику від початку опалювального сезону відключали кожному четвертому українцю (26,1%).
Окремо варто відзначити дивну ситуацію з імпортом електроенергії з Білорусі, де відтворили своєрідну "РосУкрЕнерго 2.0". Закупівлі білоруської електрики йде не по прямих контрактах, а через офшорну прокладку "Vector Energy Innovation FZCO", зареєстровану в Дабай. Після того, як ТОВ "Трейденергоресурс" замінив "ТЕТ Груп" у схемі імпорту з українського боку, немає сенсу гадати на кавовій гущі, хто кінцевий бенефіціар. "Vector Energy Innovation FZCO" є власником ТОВ "Трейденергоресурс", і в обидвох випадках, що в арабській прокладці, що в українській ТОВці, за ними стоїть "хазяїн" групи "Довіри" Андрій Іванчук.
Віктор Таран розписує цю схему таким чином: Іванчук за допомогою Бутенко з "ТЕТ Груп" кидають "Енергоатом" на 460 млн грн. при аукціоні на переріз для імпорту електроенергії з РБ. Потім Іванчук т Ко створює схему, де через арабського посередника отримаються надприбутки в 40% "маржі". Збитки від обрудки з аукціонами та виведенням з гри "Енергоатому" перекладаються на державу. У підсумку за зароблені гроші Іванчук купує Калуську ТЕЦ в схемі "малої приватизації". Більше про це тут.
"Бардак" – скажите ви? Так! І Галущенко в ньому головний. Бо хоча він і не в долі з імпорта електроенергії, але цю тему знає добре.
Не додає впевненості у "контрольованості ситуації" в енергетиці й кадрові війни, що веде команда Галущенка в Держатомрегулюванні, у вугільній сфері, в "Енергоатомі",проти опонентів в електроенергетиці тощо. Будь-яку критику дій міністерства його очільник розглядає як "замовлення" ворогів проти нього особисто.
У той же час, нас чекає нове похолодання наприкінці січня. У очільників галузі немає "плану Б". Запаси, про які каже п-н Галущенко, є недостатніми, щоб пройти місяць морозів. Імпорт вугілля та газу за ціною більше 2 тис долл непідйомні для бюджету. Збереження низьких тарифів на ЖКУ для населення створить "маріанську западину" у держбюджеті в 2022 році.
Сьогодні потрібно не заспокоювати та вкладати у "теплу ванну" людей, а казати правду, готувати до можливих кризових випадків. "Тепла ванна" може перетворитися в "крижаний душ" з відповідними наслідками для рейтингів президента Зеленського та "Слуг". Чи цього хочуть на Банковій?
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.