АНАТОМІЯ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ КРИЗИ

18 грудня 2021, 09:59
Власник сторінки
політичний консультант
0
108
АНАТОМІЯ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ КРИЗИ

В останній тиждень ми стали свідками відчутного загострення ситуації в енергетичній галузі. Страйкують шахтарі, СБУ шле в Кабмін листи–попередження про критичну ситуацію з вугіллям,

В останній тиждень ми стали свідками відчутного загострення ситуації в енергетичній галузі. Страйкують шахтарі, СБУ шле в Кабмін листи–попередження про критичну ситуацію з вугіллям, регулятори в один голос стверджують про насування «ідеального шторму». Вже навіть в елітних котеджних містечках під Києвом відключають світло майже на півдня, під виглядом «ремонтних робіт».

Експерти в один голос кажуть, що ми не пройдемо пікових морозів, і система неодмінно «ляже». Що робить у цей час керівництво Міненерго? Веде кадрові війни та вирішує свої «шкурняки». Кожен день на Банкову сигналізують про ризики, натомість в Офісі президента дозволяють очільнику профільного відомства пускати під укіс енергетику країни.

ВУГІЛЬНА ЯМА

16 січня «Дзеркало тижня» опублікувало звіт Служби безпеки України, який та надіслала до Кабміну, щодо контррозвідувального забезпечення об'єктів критичної інфраструктури в електроенергетичній сфері, де попереджає Уряд про те, що Україна за крок від зупинки теплогенеруючих підприємств, які забезпечують опаленням цілі регіони через критично низькі запаси вугілля. Зокрема, «станом на 01.12.2021 на складах знаходиться 486,2 тис. тонн вугілля при плановому накопиченні 2632,7 тис. тонн (відхилення ─ 2146,5 тис. тонн), що у свою чергу свідчить про критичний запас».

Спецслужба стверджує, що Слов'янська ТЕС «Донбасенерго» має у 50 разів нижчий за необхідний запас вугілля (на складах знаходиться 1,6 тисячі тонн при плані в 105 тисяч тонн); Луганська ТЕС «ДТЕК Східенерго» має в чотири рази нижчі за мінімально необхідні запаси (36 тисяч тонн при плані 120 тисяч тонн.); Чернігівська ТЕЦ ─ запаси у п'ять разів нижче норми (6,5 тисяч тонн при плані 45 тисяч тонн.); Дарницька ТЕЦ взагалі не має запасів (вугілля взагалі відсутнє при плані 55,2 тисячі тонн.).

Цікаво, що подібну аналітику, з відповідними прогнозами, подавали не лише з СБУ. Ще влітку цього року ряд провідних експертів надсилали на Банкову свої попередження про виникнення кризових процесів в вугільній галузі і що, у випадку їх ігнорування, це призведе до віялових відключень та каскадних аварій електросистем та тепломереж. Проте влада не зважала. В Міненерго та Кабміні вважали, що у них є «запас міцності», а дефіцит покриють за рахунок імпорту. Не покрили. Тепер це розуміють навіть далекі від енергетики люди.

На сьогодні маємо не лише катастрофічний дефіцит вугілля для теплогенерацій. Якісні параметри цього вугілля, з аналізу показників залишків складів

в попередні періоди, значно нижчі норми (зольність 30-35%, калорійність до 4000 ккал). В середньому, від 18 до 20 блоків ТЕС та 3 — 5 блоки ТЕЦ вже не працюють через відсутність палива (ремонти).

На початку листопаду заблоковано експорт енергетичного вугілля з РФ в Україну та транзит вугілля через територію РФ з Казахстану. Американського вугілля, яке приводить ДТЕК, не вистачить закрити «дірку».

В останні роки менеджмент Мінтопенерго всіма правдами і неправдами «стопив» видобуток власного вугілля та зменшував його обсяги. 32 державних шахти доводили майже до банкрутства. Не краща ситуація з вугіллям і на шахтах ДТЕКу.

Наприклад, «Добропольєвугілля» в 2020 році без врахування шахти «Білозерська» виробляла 3,8 млн т. вугілля. В 2021 р. – 2,5 млн т. (коли підприємство повернули в держуправління), а в 2022 році програмою господарської діяльності, погодженої Міненерго, плановий видобуток складає 1,3 млн т. Що таке зниження добутку? Це знищення потужностей та безробіття для мономіст, втрата робочої сили.

 

РОЗБАЛАНСУВАННЯ ВУГІЛЬНОЇ ГАЛУЗІ

13 грудня гірники шахти «Червоноградської» ДП «Львіввугілля» пройшли центральними вулицями Львова та почали акцію протесту біля будівлі Львівської ОДА. Головна вимога – погасити зарплатну заборгованість перед працівниками підприємства. Їхні колеги з шахти «Степова» проводили мітинг в центрі Червонограда.

16 грудня трудові колективи держшахт з різних регіонів країни приїхали до Києва, на масштабну акцію протесту біля Офісу президента, Верховної Ради, Кабінету міністрів та Міністерства енергетики. Згідно заяви лідера НПГУ, народного депутата Михайла Волинця, зарплатна заборгованість перед працівниками держшахт перевищує 2 млрд грн.

Міненерго та «зелені», замість того, щоб вирішити проблему, комплексно вдалися до маніпуляцій з часткового погашення боргів. Волинець каже, що було розподілено 570 млн грн коштів «Центренерго». З цих коштів майже 200 млн грн буде виділено на ДП «Львіввугілля». Але цього явно недостатньо. Ситуацію можна було виправити ухваленням законопроекту № 5891-1, про виділення до кінця року 2,4 млрд грн для стабілізації роботи шахт державної форми власності.

Але «слуги» його провалили, обмежившись «трошкізмом» у вигляді законопроекту №6347 про продовження мораторію на банкрутство державних шахт до 2024 року.

Незважаючи на збитковість, держшахти все ще мають значний потенціал приросту обсягів видобутку вугілля – близько 12 млн тонн, який можна задіяти шляхом модернізації шахт найближчими роками. Але чому ж Міненерго цього не робить і не стимулює зростання добутку власного вугілля? Не вигідно? Кому?

Ще менше логіки в діяльності Міненерго в питаннях менеджменту державних шахт. Так трудовий колектив та профспілкові організації державного підприємства «Шахта ім. М.С. Сургая» оприлюднили листа до міністра енергетики Германа Галущенко. У ньому шахтарі вимагають від чиновника не здійснювати кадрових змін на шахті без погодження з її працівниками. За інформацією колективу шахти, таке рішення зараз обговорюється в Міненерго. Нинішній керівник шахти Сургая чи не останній з адекватних управлінців, але незручних для Міністерства.

На багатьох держшахтах з'явилися директори, що уявлення не мають про виробничий процес та організацію роботи підприємств. Тільки за останній рік спостерігалася справжня текучість топ-менеджменту на держшахтах.

 

ГАЗОВА ПАСТКА

Видобуток природного газу АТ «Укргазвидобування» за 10 місяців поточного

року знизився на 4,5% (порівняно з аналогічним періодом торік). НАК «Нафтогаз» понадпланово закуповує імпортований природний газ обсягом до 3 млрд кубометрів. Як наслідок – додаткові витрати близько 44,5 млрд грн (кошти будуть отримані від компанії «Оператор ГТС України»).

Міненерго планує перевести ТЕС з вугілля на газ. Але де його брати?

Загальний запас газу в газосховищах складає 15,1 млрд куб м. При зростанні споживання до 150-160 млн куб м на добу (при «мінус» 8-10°С за добу), систему газопостачання очікують значні навантаження.

Ольга Буславець стверджує, що з початку ОПЗ відібрано зі сховищ вже більше газу, чим закачано за цей рік – 3,7 млрд куб.

Імпорту газу немає з жовтня. Ціна газу в Європі у січні прогнозується на рівні мінімум 1500 € за 1000 куб м.

Тепер можливі наслідки: в разі штучного загострення конфлікту з РФ – імовірна блокада портів з боку РФ та припинення транзиту газу через ГТС України; у разі аварійних відключень – відімкнення системи насосів, що перекачують теплоносій в

містах, із подальшим заморожуванням та руйнацією систем опалення при сильних морозах...

 

КАДРОВІ ВІЙНИ

Маючи на руках такий загрозливий стан енергетики, профільне міністерство концентрує свої зусилля не на його вирішення, а на ведення інформаційних війн за посади.

Досить ґрунтовний аналіз історії зі зміною наглядової ради та правління «Укренерго» дало видання «Монополіст». В 2021 році Укренерго повернулось під управління Міненерго. Наприкінці листопада наглядова рада «Укренерго» перестала існувати, через те що був вичерпаний строк її повноважень. А її останній член Юрій Токарський – звільнився. З цього часу функції наглядової ради виконував акціонер – Міненерго.

Користуючись тим, що нова наглядова рада ще не була призначена, Галущенко підготував наказ про розширення складу правління з 5 до 7 і заміну трьох осіб в правлінні, щоб забезпечити собі персональний контроль на підприємством. Окрім того, розширив повноваження Міненерго в частині впливу на операційну роботу «Укренерго» (внесли зміни в статут та регулятивні документи).

Коли стала відома ця інформація, всі міжнародні донори прогнозовано виступили проти. На Банковій Галущенку «дали по шапці» і змусили відкликати наказ про заміну правління.

Насправді, Галущенко намагався зачистити правління «Укренерго» від людей з команди Володимира Кудрицького (яких в оточенні міністра пов'язують попереднім керівником Всеволодом Ковальчуком) та забезпечити ручне управління.

Галущенка примусили переграти ситуацію, але дії міністерства вже оцінені як порушення принципу корпоративного правління – змінив менеджмент компанії без рішення наглядової ради. Це може затягнути сертифікацію Укренерго як європейського системного оператора. Сертифікація необхідна для синхронізації енергосистеми України з європейською. Ми в лютому проходимо тестовий режим. І це надважливо для Банкової. Важливіше, ніж «порятунок» Галущенко.

Наступним факапом Галущенка може стати кадровий конфлікт з головою Державної інспекції ядерного регулювання Григорієм Плачковим. Нагадаю, що 9 грудня очільник Міненерго вирішив на засіданні Кабміну влаштувати «публічне покарання» Плачкова, поставивши питання про оцінку діяльності ДІЯР і звільнення менеджменту. Скандал вийшов за межі Уряду. Плачков виступив публічно проти Галущенка.

Конфлікт з кланом Плачкових у Галущенка назрівав давно. Фактично, це історії війн за «Енергоатом». Плачкови завжди опонували «команді Деркача», до якої належить і сам Галущенко. Якщо поки що міністр думає, що після звільнення зможе сам пересидіти в «Енергоатомі», то Плачкови (не останні люди в атомній енергетиці) зроблять усе, щоб «наздогнати» його і там.

Окремої згадки заслуговує кампанія, яку веде Галущенко з ймовірними його наступниками. Про війну міністра з власником ТЕТ Груп Бутенко вже писали. Власне, Бутенко також не залишається у боргу. Дістається від пулу Галущенка і екс-очільникам міністерства Ользі Буславець та Олексію Оржелю та іншим.

Коли читаєш блогерів з пулу Галущенко, складається враження, що в енергетиці більше немає жодних проблем, окрім викриття кожного персонажа, якого Галущенко запідозрив в амбіціях попрацювати в держменеджменті галузі.

Натомість енергетика зайшла в круте піке, з якого може не вийти, з усіма катастрофічними наслідками. В Міненерго ніхто не хоче йти працювати, поки там нинішнє керівництво. Люди, які працюють на ринку, відверто на камеру говорять про непрофесійність керівництва Міненерго. Докерувалася команда Галущенка до того, що СБУ пропонує ввести надзвичайний стан в галузі. Західні партнери давно поставили хрест на нерукопотисному міністрові, та звертаються безпосередньо до його куратора – глави Офісу президента Андрія Єрмака.

Тому коли вам відключать світло і тепло, коли зупиняться котельні та громадський електротранспорт, не варто запитувати з міністра, йдіть одразу на Банкову. Відповідальний знаходиться на другому поверсі. І ви всі знаєте його прізвище.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: газ,кризис,електроенергія,вугілля
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.