Помісна Українська Православна Церква України відповіла на тиск з боку РПЦвУ

27 травня 2021, 10:18
Власник сторінки
0
30

24 травня 2021 року відбулося засідання Священного Синоду Православної Церкви України на якому було розглянуто питання систематичного втручання прихильників РПЦвУ у діяльність релігійних громад Помісн

Священний синод заявив, що від часу Об’єднавчого Собору та утворення Православної Церкви України з боку прихильників Російської Православної Церкви в Україні відбувається системний тиск на релігійні громади, які бажають послідувати Томосу про автокефалію ПЦУ, бути у складі Православної Церкви України та реалізують це прагнення відповідно до законодавства України на своїх загальних зборах.

«Цей тиск виявляється в актах захоплень храмів громад ПЦУ, вчиненні перешкод у користуванні громадами ПЦУ їхнім майном та звершенні богослужінь, у інформаційному, юридичному та силовому тиску прихильників РПЦ в Україні на громади ПЦУ та їхніх окремих членів, поширенні неправди про конфлікти, у які прихильниками Московського Патріархату втягнуті громади ПЦУ», – йдеться у заяві Синоду ПЦУ. Крім того, відповідно до законодавства України єдиним власником та розпорядником рухомого та нерухомого майна релігійної громади є вона сама, – пояснили в Українській церкві. «Храми не належать релігійним об’єднанням (церквам) в цілому, адже вони не мають статусу юридичної особи. Тому в Україні немає «храмів Московського Патріархату», «храмів УПЦ», тощо, про нібито «масове захоплення» яких заявляють прихильники РПЦ, а є храми, які належать релігійним громадам чи релігійним організаціям».

Зміна юрисдикційної приналежності, яка відбувається лише коли за таке рішення проголосує не менше 2/3 членів загальних зборів релігійної громади, не змінює майнових прав громади. Вона продовжує володіти та розпоряджатися своїм майном на законних підставах.

Тому втручання представників від меншості, яка була не згідна з рішенням громади, залучення сторонніх осіб для перешкоджання громаді в користуванні її майном, як це практикують прихильники Московського Патріархату – є порушенням законодавства України, суперечить праву на свободу совісті та віросповідання, яким гарантовано можливість зміни юрисдикційної підлеглості, та є захопленням (спробою захоплення) храму чи іншого майна громади, – говориться в заяві Синоду Православної Церкви України.

Також у ПЦУ підтримують ідею почергових богослужінь, для прихильників РПЦвУ, якщо ті дотримуватимуться законодавства.

В Українській церкві нагадали, про рішення Верховного Суду від 6 квітня 2021 року з розгляду справи № 910/10011/19 щодо законності зміни релігійною громадою с. Сутківці, Хмельницької області свого підпорядкування – виходу з юрисдикції Російської Православної Церкви в Україні (яка іменує себе УПЦ) та входження до Православної Церкви України. За результатом засідання було ухвалене рішення про законність такої зміни підпорядкування.

«Таким чином, найвищою судовою інстанцією України вперше, з початку активного процесу переходів релігійних громад України з Російської Православної Церкви в Україні до Православної Церкви України, прийнято рішення, яким підтверджено можливість та законність таких переходів і відхилено заперечення Російської Православної Церкви в Україні проти цього», – підкреслили в ПЦУ.

З початку 2019 року, Російською Православною Церквою в Україні було ініційовано понад 100 судових процесів в достатньо нових для українського судочинства спорах щодо законності зміни православними релігійними громадами України свого підпорядкування. В силу такої новизни до 6 квітня цього року була відсутня позиція найвищої судової інстанції України в таких питаннях, наслідком чого була суперечлива судова практика судів нижчих інстанцій у вирішенні таких спорів.

Рішення ж Великої Палати Верховного Суду в обов’язковому порядку має враховуватися у спорах, які стосуються долучення православних релігійних громад до Православної Церкви України, та, тим самим, уніфікувати підхід судів України у їх вирішенні, захищаючи законне право релігійних громад на зміну юрисдикції.

«Враховуючи все вище зазначене Священний Синод висловлює обурення широко вживаною прихильниками Московського Патріархату в Україні практикою захоплень храмів громад ПЦУ, вчинення перешкод у користуванні громадами ПЦУ їхнім майном та звершенні богослужінь, інформаційним, юридичним та силовим тиском прихильників РПЦ в Україні на громади ПЦУ та їхніх окремих членів, поширенням неправди про конфлікти, у які прихильниками Московського Патріархату втягнуті громади ПЦУ», – зауважили в ПЦУ.

Синод також закликав прихильників РПЦ в Україні припинити такі рейдерські практики, зупинити розпалення релігійної ворожнечі, виявити конструктивне ставлення до свобідного волевиявлення віруючих і поважати його.

«Користуючись нагодою Священний Синод вкотре закликає керівництво Московського патріархату в Україні не надіятися «на князів, на синів людських» (Псалом 145:3), на проросійських політиків та їхні впливи, а визнати правду, послідувати Томосу про автокефалію Української Православної Церкви і розпочати з Православною Церквою України конструктивний діалог», – підсумовується у зверненні Синоду ПЦУ.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.