Україна та Румунія: мовна суперечка вигідна лише Росії

02 листопада 2020, 13:41
Власник сторінки
0
17

Історично українсько-румунські відносини розвивалися складно.

Роками готувалися міждержавні договори, які гарантували взаємне визнання кордонів, румунські націоналісти спекулювали на тематиці включення до складу Румунії Буковини та Буджаку. Територіальний спір двох країн щодо розмежування континентального шельфу в Чорному морі навколо острову Зміїний з 2004 по 2009 рік розглядався в Міжнародному суді і довгий час був причиною взаємної недовіри, доки не було прийнято рішення щодо приналежності острову Зміїний до України.

Перелом у відносинах Румунії з Україною стався у 2014 році під час "Революції гідності". "Події у лютому 2014 року багато румунів порівнювали з революцією проти Чаушеску. Люди, які з песимізмом дивилися на розвиток двосторонніх відносин, стали по-іншому оцінювати і Україну, і українців, почали їх розглядати як людей з розвинутою громадянською свідомістю. Анексія Криму Росією та спроба дестабілізації в Одесі ще більше зблизили Румунію та Україну. Бухарест підтримав територіальну цілісність України під час голосувань в усіх міжнародних організаціях і висловив занепокоєння мілітаризацією окупованого Криму. Народилася нова якість відносин між Румунією та Україною. Прийшло розуміння, що тільки разом ми можемо боротися з загрозами, які виходять з ситуації в регіоні.

І головне, Румунія зацікавлена в цілісності та інтеграції України до ЄС та НАТО. Румунський парламент першим ратифікував Угоду про асоціацію України з ЄС у липні 2014 року. Румунія надала допомогу у лікуванні українських військових, очолила в НАТО трастовий фонд, який надає Україні допомогу в сфері кібербезпеки. В квітні 2016 році Міністерство оборони Румунії навіть запропонувало ідею створення Чорноморського флоту НАТО за участі ВМС України. Взагалі етап 2014-2016 років був найкращим у відносинах двох держав за всю історію.

Саме через новий український закон  про освіту у вересні 2017 року почалася криза у відносинах України з Румунією та Угорщиною. 7 стаття закону передбачала вивчення мовою національних меншин усіх предметів в дошкільній освіті та початковій школі.

Раніше вивчення всіх предметів рідною мовою для дітей з нацменшин було можливим і в середній школі.

В Україні румунською мовою навчаються приблизно 16 тисяч учнів. Український уряд аргументував, що закон має покращити вивчення української мови в школах нацменшин, де чимало учнів провалили ЗНО, а також надати дітям угорського та румунського походження більше можливостей для самореалізації в Україні.

Румунія і Угорщина не сприйняли таких аргументів і заявили про порушення прав нацменшин. Президент Румунії Клаус Йоханніс скасував візит до України, Угорщина пообіцяла блокувати зусилля України щодо інтеграції в ЄС та НАТО.

      11 грудня 2017 р. рекомендації щодо закону оприлюднила Венеційська комісія. У комісії дійшли висновку, що Україна має право сприяти вивченню державної мови, але закон не визначає гарантії навчання на мові нацменшин. Тому рекомендується виправити недоліки під час підготовки в Україні закону про середню освіту, консультуватися з нацменшинами з цього питання.

Зараз на українсько-румунські відносини впливають два фактори. Перший - це агресивна політика Кремля в чорноморському регіоні. Другим фактором для відносин з Бухарестом зараз є провокаційні заяви збоку лідерів угорської меншини в Румунії, яка є найбільшою у світі - близько 1,2 млн людей. Питання її прав є джерелом суперечок між Бухарестом та Україною і мовне питання стало лише черговим приводом.

Проте, позиція Бухаресту в нинішньому мовному конфлікті відрізняється від позиції угорського уряду Орбана. Останній відкрито заявив, що рекомендації Венеційської комісії Будапешт не обходять, що Україна неправильно їх трактує, а позиція щодо закону про освіту не зміниться. Бухарест, навпаки, шукає компромісу.Румунія, на відміну від Угорщини, прагматично підходить до відносин з Україною і не збирається блокувати євроатлантичну інтеграцію країни, оскільки вона - в інтересах Бухареста. І відносини з Україною можуть бути холодними тільки, якщо український уряд не виповнить рекомендацій Венеціанської комісії.

Наразі Бухарест і Київ домовилися, що імплементація угоди буде відбуватися під чітким моніторингом з румунської сторони. Наш уряд пообіцяв румунській стороні поправки не в закон, а в підзаконні акти, гарантуючи, що ніякого звуження прав румунської меншини не буде. Конфлікт легко вирішити фінансуванням румунських шкіл за участі Румунії і забезпеченням паралельного вивчення румунської та української мов.

 Якщо українська влада дотримається обіцянки, що румунські школи не будуть закриті, діти вчитимуться частково румунською мовою, відносини будуть добрими. В іншому випадку, це покаже, що Україна - не відповідальний партнер. 

 

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: Україна,Румунія
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.