Друге чи подвійне громадянство?

29 травня 2018, 14:29
Власник сторінки
військовий експерт
0
52

Друге чи подвійне громадянство?

Для багатьох українців питання про можливість отримання другого громадянства  набуло дуже важливого змісту, адже обмежень щодо виїзду  за межі країн, щораз менше, а можливостей на краще життя щораз більше. Дії української влади, на думку більшості її жителів, геть незадовільні, що призводить до масової еміграції українців за кордон, які все частіше вибирають країни, що межують з Україною, Румунію, Угорщину, Польщу, подекуди Білорусь і Росію. Фаворитом, однак, залишається Польща. Лише за перше півріччя 2017 р. дозвіл на легальну працю на території РП отримала майже 91 тисяча українців. Одночасно надійшла колосальна кількість декларацій на дозвіл на проживання на території  Польщі, а саме – 128 тисяч, причому загальна кількість виданих дозволів за поточний рік становить 300 тисяч.

Країна над Віслою масово приймає сусідів зі Сходу, надаючи їм масу можливостей на краще життя та розвиток. Саме можливість забезпечення сім’ї і самореалізація – це найвагоміші пріоритети для більшості українців і перший поштовх до  еміграції.

На сьогодні, за всіма правилами прийняття громадянства РП, Польща не вимагає відречення від набутого при народженні громадянства, яким би воно не було. Але польська сторона вимагає від громадян, що набули громадянських прав їх держави не при народженні, а в той чи інший спосіб – наприклад, шлюб або проживання на території Республіки не менше 2 років, «прозорої діяльності» від своїх громадян, наприклад, не лише в’їзд, а й виїзд на польських документах, що в практиці виглядає зовсім навпаки.

Старанно виконуючи всі вимоги держави, у котрій перебувають громадяни не лише України, отримуючи громадянство, набувають статусу біпатрида (особи, що посідає громадянства одночасно двох країн світу). Та чи є це легальним для громадян України? Відповідно до статті 4 Конституції України, «В Україні існує єдине громадянство», додаючи, що детальніше описанні питання стосовно подвійного громадянства, описані в окремому законі. Ключем міфу, що швидко розповсюдився на території України, стали саме ці слова стосовно подвійного громадянства, тобто йдеться про те, що громадяни України можуть отримати інше громадянство, ніж українське, але, перебуваючи на території Батьківщини, вони так чи інакше вважаються виключно громадянами України.

Зокрема, «За особою, що є громадянином України, не признається приналежність до громадянства іноземної держави» – ст. 10 Закону України «Про громадянство». За статтею 2 Закону України «Про громадянство України», ґрунтується на принципах як: єдине громадянство, однієї держави – України, запобігання виникнення безгромадянства, збереження громадянства України не залежно від місця постійного проживання громадянина….

А саме, «Закон України говорить, що в Україні єдине громадянство, що включає в себе адміністративно територіальні одиниці країни, тобто якщо громадянин України набув громадянства іншої країни, підданства, то для України він й надалі залишається громадянином України,»

„Важливим моментом для держави і самого громадянина є те, де він проживає і сплачує податки. Існує термін «принцип визначення фіктивного громадянства», тобто визначення постійного місця проживання та сплачення податків, посідання нерухомості, місця працевлаштування особи”. Але також в Україні не існує певних критеріїв позбавлення громадянства або ж чітко вказаних, наприклад, вчинків, котрі автоматично можуть позбавити громадянства. Єдиний спосіб позбутися громадянства – це визнати набуття громадянства іншої держави. У жодному реєстрі та Конституції України немає описаного процесу втрати громадянства за власною волею чи в спосіб примусовий. Таке вповноваження має виключно голова держави – Президент. Петро Порошенко, перебуваючи на своїй посаді, припинив громадянство України 18,67 тисячам осіб. Яскравим прикладом цього є екс-президент Грузії Міхаіл Саакашвілі, котрий був позбавлений українського громадянства. Головною причиною позбавлення, як заявляє сам Президент України, є невірне виповнення державних документів на отримання громадянства, оскільки у відповіді на питання про судимість колишній голова Одеської обласної держадміністрації вказав, що не має судимостей. Однак, як виявилося з часом, у Грузії проти нього порушено декілька кримінальних справ.

Від березня 2018 року плануються зміни відносно подвійного громадянства, держава набуде прав чіткого контролю та регулювання подвійних громадянств для українців, що, перш за все, являється ініціативою Петра Порошенка. Будуть відповідно надаватися запити до інших країн світу з метою перевірки українців. Натомість, на сьогодні в Законі України ще не визначено, як повинно декларуватися подвійне громадянство. Звичайний штраф у вигляді 1700 гривень (котрий є головним покаранням для особи з подвійним громадянством) не може накладатися кілька разів на одну й ту саму особу. Тобто вистачить понести один раз покарання від держави і надалі бути у статусі біпатрида.

Отже, набуття громадянства іншої держави світу українськими політиками – це не порушенням законів, а лише досконало знайдені прогалини в законодавстві України.

Перед тим, як вносити якісь чіткі оскарження біпатридам, влада України повинна окреслити чіткі вимоги для таких осіб, котрі мають бути конкретно вказані в законодавстві України. На даний час влада України не в силі підписати відповідних документів, оскільки це є серйозною загрозою для держави, чим є втрата великої кількості громадян.

Більшість країн світу забороняє посідати подвійне громадянство, оскільки вони теж не мають чітких регулювань стосовно біпатридів. Як приклад, Сполучені Штати Америки, де у 1884-1886 роках були написані еміграційні закони, які взагалі забороняють громадянам Америки посідати іноземне громадянство. Українець, який перебуває на території США, має обов’язок вибору громадянства. Підтвердженням цього є навіть присяга, у якій вказано: «Я клянусь, що абсолютно і повністю відрікаюся від відданості будь-якому іноземному монарху, володарю, державі або суверенній владі, підданим або громадянином якої я був до цього дня». Але навіть така могутня держава, як США, не в стані контролювати посідання інших громадянств у американців, вона лише теоретично може підтверджувати їхню відданість. Існують також країни, де подвійне громадянство не є порушенням закону, наприклад, Російська Федерація. У Росії друге громадянство набувається за згодою держави громадянина, тобто можна законним чином стати ще й громадянином Туркменістану або Таджикистану, оскільки між цими країнами та Російською Федерацією підписана двостороння угода про подвійне громадянство. Але навіть наявність громадянства держав, з котрими умова не була підписана, не є порушенням Закону РФ. При цьому громадянин Росії, перебуваючи на її території, визнається виключно громадянином Росії, навіть, якщо він має декілька громадянств. Стосовно подвійного громадянства дітей від батьків з різними громадянствами, лише у декількох країнах діти можуть собі залишити громадянство « по праву народження ». Це такі країни, як Канада, Уругвай, Перу, Колумбія, Ямайка, Мексика, Аргентина, Барбадос, Бразилія, Казахстан, Пакистан.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.