У Верховній Раді відбувся круглий стіл з проблемних аспектів

07 грудня 2017, 16:39
Власник сторінки
0
23
У Верховній Раді відбувся круглий стіл з проблемних аспектів

5 грудня у приміщенні Верховної Ради України відбувся круглий стіл з проблемних аспектів забезпечення виконання Україною норм міжнародного гуманітарного права за участі парламентарів та представників

Пенсійне забезпечення й виборчі права - актуальна проблема для більшості з 1,5 млн внутрішньо переміщених осіб. У листопаді 2017 року, за даними Пенсійного фонду України, не отримали пенсії громадяни, що залишили місце тимчасового проживання, або з інших причин не зареєструвалися відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014 №509. Таких осіб близько 642,5 тис.

Крім них, без пенсій, свого єдиного джерела існування, залишилась ще й значна кількість пенсіонерів, які не мали змоги покинути тимчасово окуповані території Донбасу.

«Одним із наслідків відсутності виплат - не лише бідність, а й погіршення соціальної згуртованості. Адже всі українські громадяни законно очікують, що отримуватимуть свою пенсію. Особи з непідконтрольних територій їдуть за нею здалеку, чекають в довгих чергах, проходять множинні перевірки, лише для того, щоб дізнатися, що виплати, з незрозумілих їм причин були призупинені. Що вони відчувають? Розгубленість, розчарування, злість. В них немає можливості купити собі їжу та ліки, які їм потрібні. І ці пересічні громадяни відчувають, що держава від них відвернулася, бо в цьому конфлікті вона не допомагає їм вижити. А, коли довіра до держави втрачається, її дуже важко відновити» -  зауважила Ноель Калхун, заступник Представника Управління верховного комісара ООН у справах біженців в Україні.

За словами глави Моніторингової Місії Управління верховного комісара ООН з прав людини в Країні, Фіони Фрейзер,  наприкінці 2017-ого через перевірки свої пенсії втрачають більше людей, ніж було в 2016-м. «Але більшість з них добивається відновлення виплат, навіть якщо для цього доводиться проходити через додаткові адміністративні процедури, чи звертатися до суду. Відповідно до інформації Пенсійного фонду, за у 70% випадків призупинення пенсій після розгляду їх міжвідомчими комісіями, платежі були відновлені. З цього можна зробити висновки не лише про недосконалість процедур верифікації, а й про необхідність зміни всього підходу до верифікації. Ми, зокрема,  неодноразово заявляли про необхідність відділення пенсій від статусу переселенця.» - відзначає пані Фрейзер.

«Під час нещодавньої робочої поїздки представників Комітету з питань соціальної політики в «сіру зону» було виокремлено три основні проблеми переміщених осіб: відмови у призначеннях чи перерахунку виплат, обов’язкове набуття   статусу ВПО для одержання коштів та відсутність вибору банківської установи через яку буде здійснюватися виплата. Всі ці питання потребують вирішення» - зауважує Людмила Денісова, голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.

«Експерти програми “Радники з питань ВПО” проаналізували зібрану статистику і дійшли висновку, що у разі відокремлення отримання пенсійних виплат від довідки ВПО для осіб з непідконтрольних територій України призведуть до економії бюджету на рік понад 200 млн. гривень. Кошти вивільняться, якщо буде прийнятий законопроект № 6692. Активна позиція, яку взяв Комітет, спрямована на забезпечення прав пенсіонерів з зони АТО. Це дає їм надію, але для більш масштабних змін потрібна більш широка коаліція, а саме під егідою Верховної Ради», - підкреслює   Дермот Гамільтон, програмний директор канадської неурядової організації Stabilization Support Services в Україні. Він висловив сподівання на невідкладний розгляд Парламентом законопроекту № 6692 та низки інших важливих ініціатив щодо прав переселенців.

«Через поєднання статусу ВПО та права на оформлення пенсії щонайменше 22 тисячі пенсіонерів змушені, ризикуючи життям на здоров’ям, імітувати внутрішні переміщення задля реалізації законного права на пенсії. Підсумовуючи, можна сказати, що Україна несе колосальні збитки та утримує неефективну систему контролю в той час як могла би економити не порушуючи права громадян» - акцентує Валерія Вершиніна, старший менеджер програми «Радник з питань ВПО».

Серед інших пріоритетних напрямків правозахисної діяльності - забезпечення виборчих прав ВПО.  

«Виборче право це зобов’язання держави. Виборчі права будуть відновлені для всіх, без виключення, переміщених осіб після прийняття законопроекту. Це стосується як національних, так і місцевих виборів» - підкреслив Мустафа Найєм, співавтор законопроекту № 6240

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.