Антирейдерські новели: як новий закон вплине на життя українців

14 грудня 2016, 17:18
Власник сторінки
Начальник Головного територіального управління юстиції у місті Києві
0
81

Ця стаття є спробою дати відповідь на питання: як на життя українських громадян вплине закон, який в народі називають «антирейдерським»

Таке ганебне явище як рейдерство підриває авторитет країни, перешкоджає економічному розвитку та європейській інтеграції. У тому, що механізми боротьби з рейдерством слід нарешті вводити в національне законодавство, були переконані як підприємці, так і представники громадськості. Тому створення Міністерством юстиції України ефективної системи протидії цьому явищу зумовлено потребою часу.

Розпочата в листопаді 2016-го року боротьба з рейдерством вже дала результати. Значним проривом в подоланні махінацій у сфері реєстрації є прийняття Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності". Цим документом вперше в історії України було запроваджено кримінальну відповідальність за незаконне захоплення майна. Причому максимальний термін ув'язнення може сягати десяти років. Це найсуттєвіша новела «антирейдерського закону», яка має відбити у злодіїв бажання робити спроби рейдерських захоплень.

Наступна перевага закону - реєстраційні дії щодо юридичних осіб можуть проводитись виключно в межах області. Даною нормою законодавець унеможливив доволі розповсюджений тип зловживання, коли реєстратор у Харкові здійснює незаконні реєстраційні дії щодо майна у Чернігівській області.

З прийняттям «антирейдерського закону» отримати електронний цифровий підпис дозволяється тільки у випадку особистої присутності підписувачів, зокрема, посадових осіб підприємств. Таким чином, сторонні особи не зможуть отримувати ЕЦП без відома директорів та головних бухгалтерів, що виключає випадки фінансових махінацій.

Пересічному громадянину важливо знати, що службове відрядження/відпустка/відпочинок за кордоном не виявиться для нього фатальним. Тим паче, що живемо ми у часи підвищенної криміналізації суспільства! Особисто я пам’ятаю достатньо прикладів, коли належна громадянину квартира була передана іншій особі в той час, коли громадянин працює за кордоном і ні про що не підозрює. Відтепер при реєстрації нерухомості власник може отримати паперове підтвердження власності з підписом та печаткою реєстратора.

Наступні переваги нового закону стосуються ліквідації такого явища як «чорні нотаріуси». Законом передбачено проведення моніторингу та контролю за роботою реєстраторів Міністерством юстиції України, а також здійснення «камеральних перевірок».

Відповідно до закону, термін подання скарги до комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації подовжено з 30 днів до 60. Це положення закону має важливе значення, оскільки люди, які зверталися до комісії зі скаргою, що була складена з порушенням вимог, часто скаржилися на брак часу. Вони просто не встигали виправити формальні помилки та подати відредаговану скаргу до комісії у визначений законом термін. Новий закон врахував цей недолік, і тепер у громадян буде більше шансів віднайти справедливість у Мін'юсті.

Не менш важливе значення мають новели «антирейдерського закону», що торкнулися громадських та благодійних організацій. Ми розуміємо, що представлений тип організацій відіграє важливу роль в розвитку та добробуті України, тому зробили усе від нас залежне задля лобіювання інтересів громадського сектора.

За новим законом представники громадських об'єднань не повинні нотаріально посвідчувати підписи на рішенні про внесення змін та установчих документах, крім випадків, коли вони самостійно встановлюють таку вимогу у своїх установчих документах. Ця норма дозволить не обтяжувати організації зайвими платіжками.

Наступний важливий момент — за новим законом керівникам громадських об'єднань не доведеться переплачувати. Законодавець зменшив плату за внесення змін до установчих документів утричі.

І остання важлива зміна, на якій зупинюсь - припинення членства керівника або заступника громадської організації можливе лише у разі обрання на керівну посаду нової особи. Тут, вважаю, коментарі зайві.

І хто скаже тепер, що ми не на вірному шляху?

Будьте певні, працюємо ми для громадян та в їх інтересах!

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.