Закон опубліковано. Як українці обиратимуть місцеву владу

10 серпня 2015, 18:59
Власник сторінки
Кандидат політичних наук, керуючий партнер Ukrainian Politconsulting Group
0
172
Закон опубліковано. Як українці обиратимуть місцеву владу

Епопею із ухваленням Закону України «Про місцеві вибори» завершено. Документ підписаний Президентом України та опублікований, текст доступний для загального перегляду.

Про «унікальність» запропонованої системи виборів та маніпуляції із кінцевим текстом законопроекту експертне середовище говорить вже не один тиждень. Чимало сказано й про парадокси, які чекають українців за результатами їхнього голосування.

В той же час, закон набрав чинності і саме за такими правилами 25 жовтня 2015 року пройдуть місцеві вибори. Отже, пропоную до уваги основні «вижимки» із тексту та відповіді на запитання, які виникають стосовно майбутніх перегонів.

Система виборів

Вибори депутатів обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами.

Вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах

Вибори міських голів (у містах, де кількість виборців перевищує 90 тис.) проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості (50% + 1 голос). Якщо жоден з кандидатів не набрав більше половини голосів виборців, проводиться другий тур голосування серед двох найбільш рейтингових кандидатів.

Вибори сільських, селищних, міських голів (у містах, де кількість виборців менша 90 тис.) проводяться за мажоритарною системою відносної більшості.

Прохідний бар’єр для політичних партій на виборах депутатів місцевих рад складає 5%.

Право на висування

Період висування: 21-30 вересня 2015 року.

Кандидати у депутати обласних, районних та міських рад висуваються виключно через списки місцевих політичних партій. Право на самовисування мають кандидати на посаду сільських, селищних та міських голів, а також кандидати у депутати  сільських та селищних рад.

Закон зазначає, що усі списки кандидатів повинен погодити центральний орган партії. За списками політичної партії балотуватися можуть тільки або її члени, або безпартійні громадяни.

У кожному територіальному виборчому окрузі по виборах депутатів обласної, районної чи міської ради політична партія може висунути не більше, ніж по одному кандидату (може й не висовувати жодного кандидата, тоді виборець голосує лише за партію та зазначеного у бюлетені першого номера – лідера списку).

Кількість депутатів місцевих рад

Загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців:

1) до 1 тисячі виборців - 12 депутатів;
2) від 1 тисячі до 3 тисяч виборців - 14 депутатів;
3) від 3 тисяч до 5 тисяч виборців - 22 депутати;
4) від 5 тисяч до 20 тисяч виборців - 26 депутатів;
5) від 20 тисяч до 50 тисяч виборців - 34 депутати;
6) від 50 тисяч до 100 тисяч виборців - 36 депутатів;
7) від 100 тисяч до 250 тисяч виборців - 42 депутати;
8) від 250 тисяч до 500 тисяч виборців - 54 депутати;
9) від 500 тисяч до 1 мільйона виборців - 64 депутати;
10) від 1 мільйона до 2 мільйонів виборців - 84 депутати;
11) понад 2 мільйони виборців - 120 депутатів.

Кількість кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії, не може перевищувати кількості депутатів відповідної ради плюс один (лідер списку). 

При цьому у виборчому списку місцевої організації партії визначається перший номер (має право гарантованого проходження у раду при подоланні партією виборчого бар’єру), інші кандидати розташовуються у виборчому списку в алфавітному порядку (за прізвищем), із зазначенням територіального виборчого округу, за яким закріплюється кандидат.

Можливість «паралельного» балотування

Особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше, ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше, ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).

Іншими словами, одна людина може одночасно балотуватися до обласної, районної/міської/сільської рад, а також бути кандидатом на посаду мера/сільського голови. Водночас, одночасне балотування, наприклад, в Київську обласну раду та Житомирську обласну раду заборонене. Також суб’єктом висування кандидата у ради різних рівнів може бути тільки одна політична партія.

Грошова застава

Грошова застава вноситься на спеціальний рахунок територіальної виборчої комісії у розмірі, що є пропорційним до кількості виборців відповідних області, району, міста, району в місті. Станом на липень 2015 року розмір місячної мінімальної заробітної плати складає 1218 гривень. 

Отже, для кандидата на посаду міського голови - з розрахунку 4 розміри місячної мінімальної заробітної плати на кожні 100 тисяч виборців; для виборчого списку кандидатів у депутати обласної, районної, міської, районної у місті ради - з розрахунку 4 розміри місячної мінімальної заробітної плати на кожні 100 тисяч виборців відповідного багатомандатного виборчого округу;

Для кандидатів на посаду сільського, селищного голови, а також для кандидатів у депутати сільської, селищної ради грошова застава не передбачена.

Грошова застава повертається тим суб’єктам висування кандидатів, які подолали 5% прохідний бар’єр у відповідних радах, або перемогли на виборах міського голови.

Вигляд виборчого бюлетеня

У виборчому бюлетені спочатку йде порожній квадрат для голосування, далі великими літерами пишеться повна назва місцевої організації партії, далі маленькими літерами в дужках ПІБ лідера списку, далі через тире великими літерами ПІБ кандидата у депутати, закріпленого за відповідним територіальним виборчим округом.

Черговість розташування політичних партій у бюлетені визначається ЦВК шляхом жеребкування.

Порядок формування виборчих комісій

ТВК: у кількості від 9 до 18 осіб. Парламентські фракції делегують до складу ТВК по 2 кандидатури, решту складу формується шляхом жеребкування серед кандидатур від інших політичних сил.

ДВК: у кількості від 10 до 18 осіб. Парламентські фракції делегують до складу ДВК по одній кандидатурі. Решту складу ДВК формується шляхом жеребкування серед кандидатур від інших політичних партій, кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного або міського голови.

День голосування та підведення підсумків волевиявлення

Голосування проводиться з 8 до 20 години без перерви.

Голосування на окремій ДВК вважається недійсним у разі, якщо відхилення по списку виборців або кількості бюлетенів чи їх пошкодження складає більше 5% від загальної кількості. Голоси виборців на такій ДВК не враховуються.

Визначення виборчої квоти для розподілу депутатських мандатів обчислюється шляхом ділення сумарної кількості голосів виборців, поданих за місцеві організації партій, що отримали п’ять і більше відсотків голосів виборців, на число, що дорівнює кількості депутатських мандатів у цьому багатомандатному виборчому окрузі.

Черговість кандидатів у депутати у виборчому списку від місцевої організації партії, яка подолала прохідний бар’єр, розташовуються в порядку зменшення відсотку голосів виборців, поданих за відповідну місцеву організацію партії у територіальних виборчих округах, за якими були закріплені кандидати. Відсоток підтримки вираховується від кількості виборців, які взяли участь у голосуванні в цьому окрузі (а не від загальної кількості виборців територіального округу).

Інші важливі нюанси

1) Не мають права голосу на місцевих виборах: військовослужбовці ЗСУ строкової служби; громадяни України, що проживають за кордоном; особи, визнані судом недієздатними; громадяни України, які перебувають у місцях позбавлення волі.

2) Представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад має становити не менше 30% від загальної кількості кандидатів у виборчому списку. При цьому Закон не передбачає жодних санкцій за невиконання даної вимоги.

3) Участь блоків політичних партій заборонена.

4) Не можуть брати участь у виборах місцеві організації партій, які не відповідають вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

5) Громадські та міжнародні організації мають право лише спостерігати за виборчим процесом і днем голосування (на одну виборчу дільницю організація може делегувати не більше 2 осіб).

6) Підкуп виборців заборонений.

Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора місцевої організації партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує п'яти відсотків розміру мінімальної заробітної плати – близько 61 грн.) та інших матеріальних цінностей або робіт чи послуг.

Забороняється укладення з виборцями за рахунок коштів виборчого фонду оплатних договорів на проведення передвиборної агітації.

7) Особливості здійснення передвиборної агітації у формі політичної реклами на місцевих виборах встановлюється змінами до закону, який регулює питання реклами.

8) Вибори на окупованих територіях (АР Крим та неконтрольовані ділянки Донецької та Луганської областей) не проводяться.

Відкликання депутатів місцевих рад та сільських, селищних та міських голів (імперативний мандат)

«За народною ініціативою». Право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради чи сілького/міського голови за народною ініціативою можна не раніше як через рік з моменту набуття ним повноважень.

Для ініціювання відкликання депутата виборці проводять збори та створюють ініціативну групу для збору підписів. Щоб ініціатива була підтримана, потрібно зібрати: для сільських/міських голів – підписи виборців одномандатного округу, більше від кількості його голосів на виборах; для депутатів обласної/районної/міської ради – більше виборчої квоти, визначеної при розподілі мандатів у виборчому окрузі.

Далі ТВК перевіряють правильність та достовірність підписів і якщо все в порядку – ухвалює рішення щодо відкликання депутатів чи голів, які були обрані шляхом самовисування. Щодо депутатів та голів, яких висували політичні партії, рішення щодо них ухвалює вищий керівний орган партії (може підтримати або відхилити дану пропозицію).

Ну і насамкінець, Закон "Про місцеві вибори" жодних "відкритих списків" не передбачає.

ЛигаБизнесИнформ
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: местные выборы,подкуп избирателей,местная власть,избирательная система,избирательная кампания
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.