Навіщо віце-прем'єру Гройсману готель в центрі Вінниці?

26 червня 2014, 15:03
Власник сторінки
3
598
Навіщо віце-прем єру Гройсману готель в центрі Вінниці?
Сторічний архітектурний шедевр Григорія Артинова

У міської влади знову з’явились вигідні клієнти на легендарне приміщення в центрі Вінниці?

Шедевр легендарних архітекторів Вінниці Григорія Артинова та Мойсея Ваксмана, втілений у стилі модерн з використанням елементів необарокко, попри нещодано візначений сторічний ювілей, і досі залишається окрасою центральної частини міста.

  Стіни цієї будівлі пам’ятають багато відомих імен та подій. Тут ще у період УНР тут було зроблено перші кроки до започаткування адміністративного судочинства в Україні.

На сьогодні легендарний будинок вже три роки оточений парканом - роботи з його капремонту, реконструкції та реставрації йдуть не надто енергійно, а це привернуло увагу громадського активіста, голови ГО "Софія" Валерія Денисова. Він звернувся до начальника обласної міліції Олега Школьного із заявою про необхідність проведення перевірки реконструкції "Савою" та висловив підозри щодо протизаконної діяльності фірми-генпідрядника. Як результат, на минулому тижні Вінницький міський суд видав ухвалу про проведення огляду приміщення з метою встановлення об’ємів невиконаних будівельних робіт. Цікавий збіг обставин - суддя Сергій Клапоущак, який приймав рішення - однокласник екс-мера Вінниці Володимира Гройсмана. Огляд проводив слідчий обласної міліції Олег Вапнярук, а понятими були двійко «самооборонівців» - представників «Самооборони імені Героїв Майдану» - однієї з трьох правоохоронних громадських організацій, яким на минулій сесії міська влада виділила фінансування з бюджету. Теж дивний збіг. У одного з бійців при собі не було документів, що засвідчують особу. Також, за неофіційною інформацією, один з них має "не погашену" судимість.

 

Нагадаємо, що в 2010 році Вінницька обласна рада, ще за головування Григорія Заболотного, передала в користування Вінницькому апеляційному адміністративному суду історичну пам’ятку 1912 року – колишній готель «Савой», за умови його капітальної реставрації. 

Навіщо суддям "Савой"?

З моменту свого створення Вінницький адміністративний апеляційний суд орендує частину приміщень у Вінницького окружного адмінсуду по вул.Островського, 14. Це створює незручності для діяльності обох установ, їм не вистачає місця навіть для розміщення співробітників. Тому в 2010 році ВААС орендував будівлю колишнього готелю «Савой», що знаходиться на балансі облради, і приступив до її реконструкції, реставрації та капітального ремонту.

09-10_savoy_00

Спершу суд планував переїхати до кінця 2013 року, проте на сьогодні, приміщення не готове до повноцінної експлуатації. Якщо зовнішнє покриття відновлено, декоративну ліпнину відреставровано, то в середині ремонт тільки почато. В суді нарікають на відсутність фінансування, зауважуючи, що допоки були гроші, до тих пір виконувались роботи.

Так, приміром, в 2011 році генпідрядник ТОВ «МУР», одним із власників якого несподівано є радником колишнього мера Гройсмана, замінив віконні та дверні блоки, посилив цегляні стіни металевими тяжами. За цю роботу суд перерахував будівельникам майже мільйон гривень (969,98 грн).

металеві стяжки

20-savoj_067

В 2012 році було виготовлено проектно-кошторисну документацію на подальші ремонті роботи вартістю 298 366 грн і проведено реконструкцію фасаду за 975 187 грн.Суд також сплатив за експертизу проекту, хімічні дослідження, дозвіл та техумови, технічний нагляд. 

Проте на кінець року, при наявності грошей на відкритих у міському казначействі рахунках, платежі за фактично виконані роботи не були проведені органами державного казначейства. Через це виникла кредиторська заборгованість, її було погашено за рахунок призначень 2013 року. 

 - На грудень місяць 2012 року на рахунку суду були бюджетні кошти однак державне казначейство їх не пропустило і повернуло в бюджет. У нас залишився борг перед підрядником. В цілому, з 2011 по 2014 рік було освоєно 3 млн 200 тисяч гривень. На сьогодні кредиторська заборгованість складає 1 млн. 114 тисяч по роботам, експертизам, технагляду. За минулий рік жодної копійки не заплатили, - повідомила начальник відділу матеріально-технічного забезпечення, планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності ВААСу Олена Коваль.

В 2012 році суд провів відкритий тендер на повну суму замовлення реставраційних робіт по "Савою". Тоді змінився генпідрядник - тендерна комісія зробила вибір на користь МКП «Рембудгазмонтаж» з міста Хотин Чернівецької області, адже ця фірма запропонувала відремонтувати будівлю за 29 мільйонів 104 тисячі грн., а це майже на 4 млн грн менше ніж пропонували інші учасники. Відтак суд уклав договір з чернівчанами.

Сьогодні, враховуючи події, що відбуваються в країні, порятунок «Савою» далеко не найважливіша стаття в держбюджеті. Керівництво суду неодноразово зверталось до Державної судової адміністрації, до Верховної ради, до Вищого адміністративного суду з проханням посприяти у виділенні запланованих сум на ремонт «Савою», але нажаль, тих від кого щось залежить, не хвилює доля вінницької пам’ятки. Таким чином керівництво ВААСу через загальнодержавну проблему нестабільного фінансування стало заручником ситуації: відповідальність лежить на адміністрації суду, а кошти виділяє (а точніше не виділяє) Київ.

Зрозуміло, що судді як ніхто, зацікавлені в якнайшвидшому завершенні реставраційних робіт, адже тоді вони не будуть змушені ділити одне приміщення з окружним адмінсудом, та це очевидні речі лише для тих, хто дивиться на ситуацію об'єктивно...

Равшан і Джамшуд по-вінницьки

Під час огляду «Савою» було виявлено групу будівельників, які нібито працювали без відповідних документів. Більше того, було встановлено, що вони жили в одній з кімнат на 4-му поверсі колишнього готелю. Дивним чином звинувачення з цього приводу "посипались" не підрядника, а на адміністрацію суду. Мовляв, як замовники ремонтних робіт, судді мали слідкувати кого будівельна фірма наймає штукатурити. Але судді не мають повноважень втручатись в будівельний процес, адже вони уклали угоду з спеціально-навченими людьми -  фірмою-підрядником і, відповідно, передали їй об'єкт. Тож наразі де-юре і де-факто відповідальність і за процес, і за результат несе хотинське підприємство "Рембудгазмонтаж". По закінченню терміну угоди генпідрядник передасть суду вже відремонтований об'єкт.

- У нас укладена угода з підрядною організацією і, згідно акту прийому-передачі, приміщення передано підряднику, який згідно договору виконує роботи. Це люди підрядника і з’ясовувати на яких умовах вони працюють у мене повноважень немає. Я не прораб і посадові особи суду також не мають будівельної освіти, щоб здійснювати контроль, - зауважив Олег Курко.

Голова ВААСу Віталій Кузьмишин прокоментував ситуацію, щодо "нелегалів" на будмайданчику "Савою" власкору урядового агентства «Укрінформ». Він сказав, що якщо контролюючі органи доведуть, що є порушення, то керівництво ВААСу через суд ініціюватиме розторгнення договору і зміну генпідрядника, як це передбачено законодавством.

Разом з тим привертає увагу той факт, що "нелегалів" застукали в минулий червер, 19 червня, а вони досі спокійно працюють на мансардному поверсі. Тож схоже, що з документами у будівельників все в порядку, адже час на те щоб оперативно "змотати вудочки" у них був.

24-sud_pressuha_05Зрештою, кожен має займатись своєю справою: суддя - чинити правосуддя, будівельник - ремонтувати будівлю, а контролювати, щоб і один, і другий діяв в рамках закону - функція правоохоронних органів.

Неоднозначна ситуація

Однозначно, що резонанс, який окремі ЗМІ «роздули» навколо реконструкції будівлі «Савою» - штучний. Так, пам’ятка архітектури в жахливому стані, але вона знаходиться в процесі капітального ремонту і виглядає відповідно. Крім того, на фото 2011 року видно, що стан «Савою» був аварійним ще тоді: та сама пліснява на стінах, гнила підлога, дірки в стелі, дерева в стінах тощо. Також варто врахувати, що в будинку було замінено усі вікна та двері, тож, зрозуміло, що були розбиті двірні та віконні прорізи.

Аварійний "Савой" в 2011 році:

DSC_0756

DSC_0771DSC_0778

DSC_0881

IMG_3911

IMG_3948252529_original

"Савой" станом на 2014 рік:

458103

Неоднозначність ситуації полягає також в тому, що нещодано зроблені фотографії "Савою" синхронно були розміщені на кількох інформаційних ресурсах, на які, за неофіційною інформацією, має вплив міська влада. Журналісти здійняли галас, а підняти для порівняння фото трирічної давності не порахували за необхідне. Хоча, зрозуміло, що яке завдання перед ними стояло, таке інформаційне тло вони й створювали. 

Заступник голови ВААСу Олег Курко під час прес-конференції також натякнув на неоднозначність ситуації, мовляв така увага до ремонту «Савою» виникла не просто так, а з огляду на попередній псевдо-мітинг київських активістів це вже можна назвати ціленаправленим інформаційним пресингом.

 - На нашу думку, всі ці публікації і поширення відповідної інформації свідчать про упередженість, однобокість і носять заангажований, замовний характер. 17 червня було внесено в Єдиний реєстр досудових розслідувань кримінальне провадження і до цього часу жодного звернення чи повідомлення до суду не надходило. Ніякої інформації від нас ніхто не вимагав. Такі дії комусь вигідні, адже логічно було б спочатку звернутися до суду за документацією, яка б свідчила чи є такі кошти і на що вони витрачені, адже все відкрито, прозоро і доступно, - запевняє Олег Курко.

З огляду на те, що галасували лише "провладні" інтернет-сайти можна зробити висновки, що керівництво міськвиконкому, яке щодня споглядає архітектурний шедевр "Савой" зі своїх вікон вже має на нього свої плани...

z5IZlWNOsvo

Навіщо віце-прем'єру "Савой"?

Недремно народна мудрість каже: «якщо зірки запалюють, то це комусь потрібно». Очевидно скандал навколо ремонту "Савою" розтиражували теж з певною метою. Приміром голова ГО «Софія» Валерій Денисов, на основі заяви якого було проведено огляд будівлі, має підозри щодо особистих планів команди віце-прем'єра Володимира Гройсмана на будівлю в центрі міста, мовляв він поїхав в Київ, але Вінницю хоче контролювати й надалі.

- Нічого дивного немає, знаєте, Гройсману і його команді всього мало, вони все гребуть під себе… Звісно вони зацікавлені, адже там такі кошти задіяні, - вважає Валерій Денисов.

Цікаво, що заяв про розкрадання бюджетних коштів та зловживання службовими повноваженнями перших осіб Вінницької міської ради у Валерія Васильовича більше десятка. Всі вони належним чином зареєстровані в правоохоронних органах, прокуратурі, відповідних інспекціях. Проте, знову за дивним збігом обставин, чомусь тільки заява щодо реконструкції "Савою" стала підставою для відкриття кримінального провадження. Усі інші звернення громадського активіста, за його словами, «спускають на тормоза».

Ще один неоднозначний аргумент - публічний діалог в соціальній мережі за участі керівника сайту «МояВінниця» Олександра Вірника, якого пов'язують із мерією. Вірник стверджує, що колись обласна рада відібрала "Савой" у міста і віддала її в оренду суду. А тим часом, у міської влади уже були домовленості з турецькими бізнесменами про облаштування в приміщенні історичної пам’ятки приватного елітного готелю для товстосумів.

Безымянный1Безымянный2

Співпадінь та збігів у цій ситуації аж занадто багато. І тут не треба досконало володіти методом дедукції, аби зрозуміти звідки "ноги ростуть". Одразу стає очевидним, що легендарна будівля, а точніше сума за яку її можна "порішати", не дає спати людям, які щодня споглядають її з вікон своїх службових кабінетів.

P.S.: Під час підготовки матеріалу редакція дізналась про ще один досить дивний збіг обставин - кримінальне провадження по "Савою" ну зовсім випадково вестиме суддя Вінницького міського суду Юрій Ковбаса, саме той суддя, який приймав рішення на користь "команди Порошенка" щодо протизаконного обшуку редакції газети "33 канал" під час виборчого процесу... 

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: готель,Володимир Гройсман,Вінниця
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.