Новочеркаський розстріл.

10 травня 2014, 11:41
Власник сторінки
экономист
0
322

Це один з епізодів, як радянський люд жив в "період застою" при совку ....

Багато людей похилого віку з сльозами в очах  згадують СРСР(совок) і хочуть що б їх діти та онуки жили в ньому, чи в якомусь  схожому союзі. Хоча можливо вони самі не розуміють за рахунок чого і як існувала ця імперія. Економіка „совка” була побудована, як економіка сировинного придатку Європи та Америки, на захід за копійки продавали корисні копалини, енергоресурси, а на них купували в буржуазних країнах зерно. Так саме продовольче зерно, без якого в „совку” відбувалися голодні бунти і не в 33 році, а саме в період застою, який  так люблять згадувати більшість комуністів та пенсіонерів.

На початок 60-х років в „совку” склалася непроста економічна ситуація. У результаті стратегічних прорахунків у  керівництва країни почалися перебої з постачанням продуктами харчування та товарами першої необхідності, а саме головне хліба. Наприкінці 30 травня 1962 керівництвом „совку” було вирішено підвищити роздрібні ціни на м'ясо та м'ясні продукти в середньому на 30% і на масло - на 25%. У газетах цю подію піднесли як «прохання всіх трудящих» . Одночасно з цим дирекція Новочеркаського електробудівного заводу (місце яке стало епіцентром повстання робітників – комуністів)  майже на третину збільшило норму виробітку для робітників (в результаті заробітна плата і, відповідно, купівельна спроможність істотно знизилися). 1 червня 1962 року  200 робітників сталеливарного цеху припинили роботу і зажадали підвищення розцінок за їх працю. В 11 годин вони попрямували до заводоуправління , по дорозі до них приєдналися робітники інших цехів , в результаті близько заводоуправління зібралося до 1000 осіб.

Люди вимагали від начальства відповіді на питання « На що нам жити далі ? ». Незабаром з'явився директор заводу  Курочкін. Помітивши неподалік торговку пиріжками , він обірвав одного з виступаючих і заявив: . «  Замість пиріжків з м'ясом , будете жерти з повидлом » . Ця фраза викликала обурення робітників , директора почали освистувати і викрикувати в його адресу образи . Незабаром страйк охопив весь завод. Біля заводоуправління людей ставало все більше: почувши тривожний гудок , приходили люди з довколишніх районів та інших підприємств. До полудня кількість страйкуючих досягло 5000 чоловік , вони перекрили залізничну магістраль , що зв'язує Південь Росії з центром Росії , зупинивши пасажирський поїзд Ростов- на - Дону - Саратов. На зупиненому локомотиві робітники написали: « Хрущова на м'ясо ! ». Ближче до вечора комуністам і деяким робочим вдалося умовити пропустити поїзд , але машиніст побоявся їхати через натовп і склад повернувся на попередню станцію  . Хрущова та керівництво країни було поставлено до відома про „голодний бунт”, на що керівництво країни дало добро у разі виходу ситуації з під контролю використовувати 18-ту танкову дивізію Північно-Кавказького військового округу.

 

Люди не вірили не керівництву країни, не обласному керівництву яке спробувало вступити з ними в перемовини, завод був  повністю взятий під контроль робітників, навіть зірвали і спалили портрет Хрущова. Спроби міліції подолати повстання закінчилися плачевно – толпа просто витиснула міліцію за територію заводу, з боку міліції було багато постраждалих. Тим часом мітинг продовжувався. Звучали вимоги: послати делегацію на електродний завод який знаходився теж в Новочеркаську, відключити подачу газу з газорозподільної станції, виставити пікети біля заводоуправління, зібратися на наступний ранок в 5-6 годин і йти в місто, щоб підняти там повстання, захопити банк, телеграф, звернутися з відозвою по всій країні.

 

2 червня 1962 року перелякана верхівка „совку” за ніч всі важливі об'єкти міста (пошта , телеграф , радіовузол , Міськвиконком і Горком партії , відділ міліції , КДБ і Державний банк) були взяті під охорону , а з Держбанку були вивезені всі гроші та цінності. В місті та біля заводів міста з’явилися танки та БТР.  Поява на заводах солдатів у великих кількостях вкрай обурило багатьох робітників, які відмовилися працювати «під дулом автоматів» . Вранці численні натовпи робочих збиралися у дворах заводів і змушували іноді силою припиняти роботу всіх інших. Знову було заблоковано рух поїздів і зупинений склад. Через деякий час з заводу ім. Будьонного до центру міста рушив натовп , спочатку складається з робітників, але по ходу проходження до неї стали приєднуватися випадкові люди , в тому числі і жінок з дітьми.

 

Військові спробували не допустити натовп до центру міста , перегородивши міст через річку Тузлов кількома танками , БТРами і машинами , але більша частина людей просто перейшла річку вбрід , а самі рішучі перелазили через техніку , користуючись тим , що військові не перешкоджали їм у цьому. Натовп вийшла на центральну вулицю Московську , в кінці якої розташовувалися будівлі міськкому партії і міськвиконкому. На цій же вулиці знаходилися приміщення відділу міліції , апарату уповноваженого УКДБ , Держбанку.
Голова міськвиконкому  та інші керівники зробили спробу з балкона через мікрофон звернутися до робітників із закликом припинити подальший рух і повернутися на свої робочі місця. Але в стояли на балконі полетіли палиці, каміння , одночасно з натовпу лунали погрози . Частина протестуючих увірвався всередину будівлі і розбила скло вікон , дверей , пошкодила меблі , телефонну проводку , скинула на підлогу люстри , портрети.

До будівлі міськвиконкому прибув начальник Новочеркаського гарнізону генерал -майор Олешко з 50 озброєними автоматами військовослужбовцями внутрішніх військ , які , відтісняючи людей від будівлі , пройшли уздовж його фасаду та вишикувалися особою до них у дві шеренги . Олешко з балкона звернувся до присутніх із закликом припинити погроми і розійтися. Але натовп не реагував , лунали різні вигуки , погрози розправи . Після цього військовослужбовцями з автоматів був проведений попереджувальний залп вгору . З натовпу пролунали вигуки : «Не бійтеся , стріляють холостими » , після чого люди знову кинулися до будівлі міськкому і до виставлених вздовж нього солдатів . Послідував повторний залп вгору і потім був відкритий вогонь по натовпу , в результаті чого 10-15 людей залишилися лежати на площі.  Є також версія , що стріляли кулеметники або снайпери з даху будівлі міськкому . Після пострілів і перших убитих натовп в паніці побіг геть. За розповідями деяких очевидців , після перших пострілів у повітря з дерев посипалися підстрелені діти , які спостерігали за натовпом зверху. Деякі стверджують , що особисто бачили на землі трупи дівчаток і хлопчика 8-10 років. Однак , серед офіційних документів про дитячі трупах немає ні якої інформації.

 

У лікарні міста з вогнепальними пораненнями всього звернулося 45 осіб , хоча постраждалих було набагато більше (за офіційними даними - 87 осіб ) : можливо , люди не хотіли говорити про те , де були отримані поранення , боячись переслідування.

Загинуло 24 людини , ще дві людини вбиті ввечері 2 червня за нез'ясованих обставин (за офіційними даними )  . Усі тіла загиблих пізно вночі вивезли з міста і поховали в чужих могилах , на різних кладовищах Ростовської області  . Через 30 років , в 1992 році , коли документи були розсекречені і зняті розписки , які давали свідки подій , останки 20 загиблих знайшли на цвинтарі Новошахтинська , всі останки були ідентифіковані і поховані в Новочеркаську.

 

Ось так радянське керівництво стріляло, не в українців, ні в бандерівців, а в свої простих трударів – росіян ...

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: Русские,Хрущов,росіяни
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.