Стягнення додаткових витрат на дитину

30 листопада 2023, 09:00
Власник сторінки
Юриспруденція
0
21
Стягнення додаткових витрат на дитину

Окрім стягнення аліментів, законодавство передбачає також можливість стягнення додаткових втрат на утримання дитини

Зверніть увагу, додаткові витрати на дитину, не є аліментами на утримання дитини, та можуть стягуватись одночасно. Крім звичних аліментів на утримання дитини, законодавство України покладає обов’язок на батьків нести додаткові витрати на дитину (стаття 185 Сімейного Кодексу України).

Це витрати, викликані особливими обставинами, наприклад, розвитком здібностей дитини; хворобою, каліцтвом та інші. Цей перелік не є вичерпним і встановлюється індивідуально у кожному конкретному випадку. У нього можуть входити усі потреби дитини, які не покриваються аліментами на її утримання.

Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення, тобто разово, періодично або постійно.

Розмір додаткових витрат на дитину повинен визначатись у твердій грошовій сумі, залежно від передбачуваних або фактично понесених витрат на дитину. Враховується матеріальне та сімейне становище батьків та інші інтереси й обставини, що мають істотне значення. Якщо матеріальне становище батьків не дозволяє забезпечити повну оплату додаткових витрат, вони можуть бути компенсовані частково.

Законом передбачено такі форми участі батьків у додаткових витратах на дитину:

1.          Це добровільне укладення угоди батьків про оплату додаткових витрат на дитину (якщо розмір додаткових витрат на дитину перевищує у двадцять і більше разів розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (більше ніж 340 грн.). Угода укладається у письмовій формі та нотаріально посвідчується;

2.          А у разі спору між батьками розмір участі одного з батьків у додаткових витратах визначається за рішенням суду.

При зверненні до суду із позовною заявою про стягнення додаткових витрат на дитину, позивачу слід обов’язково надати докази, на яких ґрунтуються його позовні вимоги. Зокрема, це можуть бути:

 

-             Документи, які свідчать про витрати на придбання спеціальних інструментів, призначених для розвитку здібностей дитини (наприклад, музичного інструменту або спортивного спорядження);

-             Витрати на навчання дитини у платному навчальному закладі, на заняття у музичних, мистецьких або спортивних закладах, на додаткові заняття;

-             Висновки МСЕК, довідки медичних закладів та інші документи, що підтверджують відповідний стан здоров’я дитини (хвороба, каліцтво), і свідчать про необхідність додаткових витрат на лікування (на придбання ліків, спеціальний медичний догляд, санаторно-курортне лікування).

У кожному випадку, розмір додаткових витрат на дитину повинен обґрунтовуватись відповідними документами, які необхідно надати суду.

Також зверніть увагу, що позивачі у справах про оплату додаткових витрат на дитину звільняються від сплати судового збору в усіх інстанціях (пункт 3, частини 1, статті 5 Закону України «Про судовий збір»).

Якщо у Вас виникли додаткові питання, ви можете звернутися до системи безоплатної правової допомоги, зателефонувавши за єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні), або відвідати сайт - https://www.legalaid.gov.ua/, чи самостійно знайти правову інформацію, що Вас цікавить на сайті правових консультацій - https://wiki.legalaid.gov.ua/.  

 

Консультував, 

Завідувач сектору «Рахівське бюро правової допомоги»

Василь Савуляк

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.