Приватизація чи мародерство?

05 серпня 2022, 14:20
Власник сторінки
соціальний експерт
0
836
Приватизація чи мародерство?
Частка держвласності в Україні є значно меншою ніж у розвинутих країнах.

Прийнято закон про пришвидчену приватизацію і розпродаж державних активів під час війни...


Нещодавно Верховна Рада у другому читанні  про пришвидчену приватизацію і розпродаж державних активів. 

Уряд передав одразу 420 підприємств на приватизацію та ліквідацію. Далі буде ще більше…

Як  радісно заявила  перша віцепрем'єрка-міністерка економіки Юлія Свириденко: «У державній власності має залишитись до 100 підприємств»!


Питання до панів горе-«реформаторів»:  Кому під час війни дістануться за безцінь українські державні активи?..

Невже урядовим панам і панянкам «економістам» не зрозуміло, що в умовах війни і важкої економічної кризи в Україну не прийде західний  інвестор, тому за приватизовані об’єкти держава не отримає їх реальної ринкової вартості!

Саме тому більш логічним було б встановлення мораторію на приватизацію  державних об’єктів і підприємств на час війни.

 

Наші горе-«реформатори»  часто повторюють неоліберальну догму «менше держави»…    

Проте, «менше-більше держави»  чи співвідношення між приватною і державною формами власності – це питання, яке кожна окремо взята держава має вирішувати самостійно, виходячи зі своїх конкретних умов і можливостей та з урахуванням історичного досвіду й менталітету свого народу. Цю думку підтверджує досвід розвинутих держав. Співвідношення форм власності склалося скрізь по-різному:  наприклад у Франції – 33% державної власності, в Німеччині – 30%, у Великій Британії – 25%, США – 22%. В Україні частка державної власності становить менше 10%... Проте нашим «реформаторам» і цього замало, вони планують залишити в державній власності не більше 100  підприємств!

Як зазначає відомий економіст, академік НАНУ Богдан Данилишин: «Однозначно можна сказати одне – чим більш розвиненою є країна, тим вищою в ній є частка держави в економиці…    Під час війни держава не тільки фінансує воєнні витрати, але й значною мірою підтримує функціонування усього реального сектора економіки» Приклад тому держава Ізраїль.


 На жаль, в результаті «реформ» в Україні відсутні як раціональна структура виробництва, так і ефективний власник. За оцінками інституту економіки і прогнозування НАНУ приватизовані підприємства значно погіршили фінансовані показники, в результаті приватизації в Україні відбулося не підвищення ефективності, а пограбування майна і вивіз капіталу в офшори... Ефективного власника так і не отримали.

Давно доведено, що простий розпродаж державних активів  автоматично  не забезпечує трансформацію в ефективну приватну власність!

Чи можливе «автоматичне», без втручання держави, забезпечення таких співвідношень між працею і формами власності, щоб зростав добробут населення? Ні.  Таке може статися тільки за активного втручання в цей процес  сильної, демократичної держави, яка діє в інтересах всього суспільства, де встановилися співпраця і злагода, зумовлені війною і соціальною необхідністю.

Можливим варіантом розв’язання сучасних важких проблем України є врахування успішного європейського досвіду реформ, а саме орієнтація на змішану економіку, на соціально-орієнтований капіталізм та активне державне регулювання, а це вимагає жорсткої відповідальності владної еліти за наслідки реформ під час війни.


P.S. Складається враження, що такі горе-«реформатори» як Третьякова, Гетьманцев та їх ліберал-соратники в уряді під час війни займаються відвертим шкідництвом!

 

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
ТЕГИ: мародерство,реформы,держава,війна,приватизація,майно
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.