Попри воєнний стан - право на припинення шлюбу не може бути обмежено

07 квітня 2022, 18:51
Власник сторінки
Юриспруденція
0
23
Попри воєнний стан - право на припинення шлюбу не може бути обмежено

Однак, процедура розірвання шлюбу в умовах війни має певні особливості з урахуванням наслідків такого режиму в державі.

За загальним правилом, розірвання шлюбу можливе через органи державної реєстрації актів цивільного стану та через суд.

Розірвання шлюбу через органи державної реєстрації актів цивільного стану здійснюється у випадку:

-       якщо подружжя не має спільних дітей;

-       досягло спільної згоди щодо припинення шлюбних відносин;

Зважаючи на те, що в окремих регіонах України, в яких відбуваються бойові дії органи державної реєстрації актів цивільного стану не працюють через загрозу небезпеки, а Міністерство юстиції України не надало роз’яснення з приводу того, чи має право подружжя або один із них, який/які бажають розлучитись звернутися до іншого територіального наближеного органу державної реєстрації актів цивільного стану, то наразі таке питання залишається відкритим.

Всі решта, які проживають в безпечних регіонах нашої держави та бажають розлучитися мають право звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем свого проживання, за умови дотримання вищенаведених умов.

Розлучення через суд здійснюється якщо:

-       подружжя має дітей або

-       не досягло спільної згоди щодо цього питання;

Не кожен суд може розглядати справу, оскільки існує територіальна підсудність. Позов про розірвання шлюбу може бути поданий до суду за місцем проживання відповідача або за місцем проживання позивача, за умови якщо в нього/в неї на утриманні є діти.

Однак, у тих регіонах нашої держави, де йдуть активні бойові дії та суди у зв’язку з цим тимчасово не можуть працювати, Верховний Суд змінив територіальну підсудність таких судів шляхом приєднання розгляду справ цих судів до інших судів, які знаходяться в безпечних регіонах держави. 

Тобто, якщо розгляд справи підсудний одному із судів, який тимчасово на період дії воєнного стану призупинив свою роботу, то його функції щодо розгляду справ виконує інший територіально наближений суд. 

Всі інші суди, які знаходяться на території, де не здійснюються бойові дії функціонують в звичайному режимі, а тому розглядають справи в тому числі про розірвання шлюбу.  

Таким чином, право на припинення шлюбних відносин є основою добровільності шлюбу, а особливість розірвання шлюбу в умовах війни залежать лише від того, чи відбуваються бойові дії у відповідному регіоні та чи здійснюють відповідні органи свої повноваження на такій території.

Якщо у Вас виникли додаткові питання, ви можете звернутися до системи безоплатної правової допомоги, зателефонувавши за єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні), або відвідати сайт - https://www.legalaid.gov.ua/, чи самостійно знайти правову інформацію, що Вас цікавить на сайті правових консультацій - https://wiki.legalaid.gov.ua/.

 

Консультував,

Завідувач сектору «Рахівське бюро правової допомоги» Хустського МЦ з надання БВПД       

Василь Савуляк

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.