Урядово-пенсійний експеримент

20 листопада 2020, 15:16
Власник сторінки
соціальний експерт
3
162
Урядово-пенсійний експеримент
З Урядом в азартно-пенсійні ігри краще не грати!

Накопичувальна система: пенсійний "експеримент" в умовах кризи?

Кабінет Міністрів України подав на розгляд до парламенту законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо накопичувальної професійної пенсійної системи. Про це прем’єр-міністр Денис Шмигаль сказав під час чергового засідання Уряду. Збирати собі гроші на пенсію українцям пропонують самотужки: уже наступного року в Україні хочуть запровадити накопичувальну професійну пенсійну систему для окремих категорій працівників віком до 35 років, які працюють в особливо важких та небезпечних умовах. Це передбачено законопроєктом, який напередодні ухвалив КМУ, тож нині слово за Верховною Радою. Що це означатиме для українців, чи зможе накопичувальна пенсійна система, яка може запрацювати вже влітку 2021 року, допомогти не жебракувати на заслуженому відпочинку та чи доцільно запроваджувати її під час економічного спаду? Про все це Українському радіо розповів експерт із соціальної політики Андрій Павловський:

 "Урядовий законопроект дає можливість накопичувати пенсії в недержавних пенсійних фондах, але не для всіх, а тільки для окремих категорій професій, які відносяться до шкідливих та особливо шкідливих. Йдеться про професії за так званим Списком 1 № 2. Також це нововведення буде стосуватись лише працівників, молодше 35 років", – розповів Андрій Павловський. 

За словами експерта, це перший крок до запровадження накопичувальної системи, який буде стосуватись дуже вузької категорії працівників: "Зараз люди, які працюють на шкідливих професіях, йдеться про гірників, металургів і так далі, мають право згідно чиного законодавство на додаткову пенсію і право дострокового виходу на пенсію. В існуючий Фонд соціального страхування та Пенсійний фонд роботодавці сплачують внески. Пропонується, щоб ці додаткові гроші – по першому списку плюс 15 % ЄСВ і по другому – плюс 7 % – вони сплачували на спеціальні накопичувальні рахунки своїх працівників. А працівники мали б можливість гроші з накопичувальних рахунків розміщувати в різних недержавних пенсійних установах, які повинні їх певним чином інвестувати, щоб після виходу на пенсію люди за рахунок цих грошей мали можливість отримувати додаткові до основної пенсії гроші".


"Уряд на цих працівниках ставить певний пенсійний експеримент, щоб подивитись, як піде: якщо буде успішно, то запровадити потім для всіх. Є ряд об'єктивних причин, чому не запроваджується для всіх, про що говорять і представники міжнародних фінансових інституцій, наприклад, МВФ. По-перше, якщо робити для всіх, то повинне бути ефективне інвестування цих грошей, щоб в умовах війни, економічної кризи ці накопичення не перетворились в одну велику фінансову піраміду. Для того, щоб така накопичувальна пенсійна система була ефективна, треба, щоб дохідність на пенсійних накопичувальних рахунках хоча б на 2-3 % перевищувала середній рівень інфляції в країні. Інакше інфляція просто з’їсть накопичення", – пояснив Павловський. 


Також, як наголосив експерт із соціальної політики, треба жорсткі державні гарантії збереження накопичених грошей: "Плюс треба, щоб адміністративні витрати структур, які управляють пенсійними грошима, не перевищували 2 % від сум, які є на рахунках. Тоді ця система буде успішна".

"Експерти звертають увагу на те що накопичувальну пенсійну систему можна впроваджувати тоді, коли є сталий економічний розвиток, коли економіка на підйомі, коли суттєво зростають заробітні плати громадян. Не можна це робити під час економічної кризи і негативний досвід наших сусідів, таких як Чехія, Угорщина, Польща, які в 2008 році намагались запровадити цю систему, показав негативний результат. Їм довелось повертатись до солідарної пенсійної системи, а накопичувальну – заморозити.  Тому треба дуже обережно і виважено підходити до запровадження накопичувальної пенсійної системи під жорстким державним контролем та регулюванням", – розповів Андрій Павловський. 

   

Наостанок експерт зауважив, що зараз відповідно до законодавства існує три рівні пенсійного забезпечення, третій з яких – недержавні пенсійні фонди, в рамках яких всі бажаючі вже можуть накопичувати кошти на пенсію: "Приватні пенсійні фонди існують. Можна вибрати той, який вам до душі, і вкласти туди гроші".


Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
ТЕГИ: накопитель,криза,Кабинет Министров,експеримент,пенсії,війна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.