Як головному бухгалтеру стати фінансовим директором?

25 березня 2020, 09:24
Власник сторінки
0
180
Як головному бухгалтеру стати фінансовим директором?

Чи достатньо головному бухгалтеру освоїти аспекти бюджетування, навчитися управляти фінансовими активами, розібратися з особливостями кредитного портфеля та іншими питаннями фінансової справи?

На думку багатьох ТОПів, навіть художник може стати бухгалтером при великому бажанні і старанній праці над собою. Але задоволення від такого перевтілення він швидше за все не отримає.


Кар'єрні амбіції бухгалтерів


Для більшості людей кар'єрне зростання — це не природний результат якісної інтенсивної роботи, а якась супер-ідея. Фахівці мріють через рік-два зайняти пост директора і сидіти в зручному кріслі все життя. Однак вони не розуміють всю величину відповідальності, яка звалиться на них після такого стрімкого кар'єрного просування. Краще трохи заспокоїти свої кар'єрні амбіції і поступово, але впевнено підніматися вгору. 


У першу чергу варто поставитися до покладених обов'язків максимально відповідально. Займатися справою потрібно не формально, а зацікавлено. Тоді і кар'єрний ріст буде не за горами. Бажання стати найбільшим начальником повинно бути не самоціллю, а глобальною перспективою. 


Набагато цікавіше і корисніше для самого себе і своєї кар'єри в тому числі вдосконалювати свою майстерність, підвищувати кваліфікацію, вчитися новому у своїй професії. 


Лікар — товарознавець — фінансовий директор: який зв'язок?


Іванова Ганна, директор компанії у галузі консалтингу та аутсорсу, в дитинстві хотіла стати лікарем і посилено вчила біологію, хімію і фізику. Після закінчення школи змінила свою думку з приводу професії і отримала освіту товарознавця. Дівчина думала, що буде займатися цією справою до старості. Проте у 34 роки Ганна відкрила консалтингову компанію, яка надає послуги аутстафінгу, бухгалтерського, кадрового, податкового, юридичного аутсорсингу. Вона пройшла весь шлях від бухгалтера-товарознавця до фінансового директора. Саме фінансовий директор, в компанії якого спочатку працювала Ганна, дав їй правильний напрямок у професійному розвитку, що підштовхнуло її до відкриття власної справи. 


За словами Ганни, хороший головний бухгалтер отримує близько 2 000 доларів. Є фахівці, які можуть працювати на одному місці з такою зарплатою все життя. Але є й такі, що захочуть рости далі і стати фінансовим директором. Професії рахівника і стратега кардинально різняться, а з точки зору фізіології людини виконання обов'язків на цих посадах зачіпає різні півкулі головного мозку. 


Існують різні шляхи досягнення посади фінансового директора, але для початку фахівець повинен мати економічну освіту і знати управлінський облік. А ще краще якщо майбутній директор переступить в собі головбуха.Хто в чому сильніший?


Головний бухгалтер:

Фінансовий директор:

експерт з бухгалтерського обліку

стратег, думає на кілька кроків вперед

знає МСФЗ

віртуозно керує різноплановими інформаційними потоками

в курсі змін в законодавстві

суміщає дві посади

знайомий з арбітражною практикою з питань податкових розглядів

готує багатоходові операції з кінцевою точкою біля наміченої мети


Що прийнятно для фінансового директора і заборонено для головбуха?


Головним уміннями, що вирізняють професію фінансового директора є його швидкість і компетентність при прийнятті рішень.  Причому від цих рішень залежить фінансовий стан компанії і її майбутнє в цілому. Іноді різкі кроки призводять до фінансових втрат, а іноді — до великих перемог.


Головне завдання фінансового директора — пробувати, експериментувати, розвиватися і не боятися помилок.  Тому що негативний досвід — це цінний досвід. А каратися повинні не помилки, допущені при спробі що-небудь поліпшити, а бездіяльність, байдужість і недбалість.


Однак багато фіндирів, читаючи цю статтю, подумки не погодяться.  Тому що існує твердження, що навіть найкращий головний бухгалтер не зможе замінити фінансового директора.  Адже в діях фіндира простежуються винахідливість і креативне мислення. Для головбуха ж такий підхід — табу.


У чому сила і перспективи головбуха?


 • феноменальна пам'ять

 • швидке читання

 • стресостійкість

 • завжди в курсі фінансової ситуації

 • готовність до нових знань і навичок


Головний бухгалтер — ключовий спеціаліст компанії, що відповідає за цифри.  А хороший фахівець повинен на високому рівні знати особливості бухгалтерського і податкового обліку, вміти правильно складати фінансову звітність та вчасно дати відсіч податківцям, щоб ті не зазіхнули на чесно зароблений підприємством прибуток.  На думку багатьох керівників компаній, хороший бухгалтер економить до 40% прибутку підприємства. Тому що він дотримується двох правил відомого мільярдера Уоррена Баффета: «Правило перше: ніколи не втрачай гроші. Правило друге: ніколи не забувай перше правило».


Головний бухгалтер має феноменальну пам'ять, навичку швидкого читання, стресостійкість і завжди може дати відповідь з приводу зайвої витраченої копійки.  Спраглий до професійного розвитку і зростання бухгалтер буде досить легко освоювати нові знання і отримувати нові навички, щоб стати фінансовим директором.  Майбутній директор зможе абстрагуватися, щоб безболісно змінити власну психологію і методи ведення фінансових справ підприємства. Але за необхідності активує свої професійні якості головного бухгалтера.


У чому сила фінансової дирекції?


 • знання в галузі бухгалтерії

 • управлінські навички

 • участь в процесах фінансово-економічного адміністрування


Керівник фінансової служби, крім віртуозного володіння знаннями в галузі бухгалтерії, повинен також бути хорошим менеджером. Фінансовий директор не повинен керувати процесом підготовки фінансових документів для зовнішніх користувачів, оскільки цей обов'язок залишається за головним бухгалтером. Однак керівник фінансової дирекції повинен уміти керувати підлеглими і активно брати участь у процесах фінансово-економічного адміністрування компанії, зокрема в питаннях бюджетування.


Новоспечений керівник фінансового відділу може заявити, що не управляє бізнес-процесами підприємства, оскільки ця функція лежить на лінійних підрозділах компанії. Це твердження варто взяти до відома, оскільки воно може означати помилкове призначення на посаду. На благо компанії фахівці не повинні займати невідповідні за рівнем компетенцій посади.


У будь-якому випадку цей співробітник — цінний фахівець, який приносить користь, виконуючи аналітичні функції, але з роботою фінансового директора він може не впоратися. Як роботодавцю об'єктивно оцінити рівень впливу фіндира на певні фінансово-економічні процеси і показники? Таких можливостей мало, але вони є. 


Чим керує фінансовий директор?

В зоні відповідальності фінансового директора знаходяться майже всі стадії бюджетування:

 • збір і аналіз інформації;

 • узгодження і затвердження як операційних бюджетів, так і генерального;

 • обґрунтованість змісту бюджетів;

 • відповідність показників системі обмежень та інше.


Однією з головних функцій фінансового директора є контроль виконання. Що передбачає ця функція? Це означає, що всі запити на здійснення платежів, договори на узгодження та інша внутрішня документація повинні педантично перевірятися на відповідність із затвердженими планами і бюджетами.


Стадія контролю і аналізу передбачає пошук і виявлення причин суттєвих план-фактних відхилень. Але найголовніше — генерування варіантів рішень щодо поліпшення даної ситуації.


Етапом регулювання зазвичай вважають узагальнення отриманого досвіду і вираз проектів щодо оздоровлення поточної концепції бюджетування.


Також до важливих функцій фінансового директора можна віднести наступні:

 • корпоративна стратегія і планування, спрямовані на максимізацію вартості компанії;

 • управління фінансами (грошові потоки, дебіторська та кредиторська заборгованості, забезпечення виконання всіх зобов'язань, збереження активів тощо);

 • податкове планування.


Загалом мета роботи фінансового директора — якісний результат на будь-якій із стадій фінансово-економічного функціонування підприємства для забезпечення процвітання та довгостроковій діяльності. 


Головний бухгалтер відповідає тільки за цифрове відображення життєдіяльності компанії. Управління людьми лягає на плечі фінансового директора.


Резюме 


Природне бажання багатьох головних бухгалтерів — обійняти посаду фінансового директора. Однак між цими двома професіями існує багато відмінностей, і велика частина з них прямо не стосується особливостей самих професій. Підхід до роботи, мислення фахівця і способи виходу зі складних ситуацій — основні відмінності.


Фінансовий директор — ключова персона в житті кожної компанії. Головний представник фінансової дирекції має віртуозно володіти бухгалтерськими і податковими знаннями, а також бути структурним, функціональним і проектним менеджером.


Тому якщо ви зараз займаєте посаду головного бухгалтера і хочете дорости до керівника фінансового відділу, почніть з себе. Зануртесь у всі фінансові справи підприємства, спробуйте вирішити одночасно кілька складних завдань. Покажіть керівництву своє прагнення до професійного зростання не заради високої посади, а заради процвітання компанії. Навчіться мислити креативно, вдаватися до вирішення складних питань нестандартно, задіявши підхід з різних сторін.


Вам також необхідно бути лідером і вести за собою команду фахівців. Крім бухгалтера, ви повинні бути коучем, ментором і керівником. Оскільки на вас лягає управління не лише цифрами, а й людьми.


Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости бизнеса
ТЕГИ: карьера,финансы,обучение,директор,бухгалтер
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.