Чи виведе податкова амністія нашу економіку з тіні?

06 березня 2020, 15:47
Власник сторінки
Голова громадської організації «Рада інституційних реформ»
0
116260

Реформа податкової системи, про яку сьогодні точиться багато дискусій, має включати в себе низку законодавчих рішень та системних трансформацій.

Зокрема, запровадження так званої «нульової декларації», яка означає легалізацію доходів усіма громадянами України і подальшу обовязкову сплату ними податків за визначеними законодавством ставками.

 

В нашій країні, де близько 50-60% економіки працює у тіні, безумовно, ідея «нульової декларації» дуже слушна і на часі. Адже детінізація доходів громадян може стати реальним джерелом наповнення бюджету, стимулювати інвестиції і розвиток бізнесу. Але нам варто зважати і на досвід інших країн – як успішний, так і невдалий. Водночас, наша «домашня» практика показує, що й хорошу ідею можна дискредитувати, якщо вона не продумана й не доопрацьована.

 

У вересні 2019 року народний депутат Данило Гетьманцев зареєстрував проект закону №1232 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей застосування спеціального декларування за порушення фізичними особами податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, що мали місце до 31 грудня 2018 року».

 

Законопроект пропонує звільняти платників податків від юридичної відповідальності за порушення податкового законодавства, скоєного до 31 грудня 2018 року.

 

Автори ідеї прогнозують, що її втілення дозволить збільшити доходи державного бюджету, полегшить правила веденння господарської діяльності платникам податків, стимулювати повернення капіталів із офшорів.

 

Ми в Раді інституційних реформ проаналізували цей законопроект та виокремили кілька недоліків:

 

• дуже складна процедура декларування, особливо процес експертної оцінки активів;

• високі ставки оподаткування амністованих капіталів – 5% для валютних цінностей, рухомого та нерухомого майна і 10% для всіх інших майнових прав;

• вимога про обов’язкове розміщення амністованих валютних цінностей та банківських металів у фінансових установах на строк не менше ніж 365 днів.

 

Цікаво, що парламентський Комітет з питань бюджету в грудні 2019 року відхилив законопроект пана Гетьманського. У своїх висновках депутати зазначили, що документ не має під собою фінансово-економічного обгрунтування.

 

Тому нам слід комплексно й поетапно підходити до змін у податковій сфері. Передусім, необхідно на законодавчому рівні встановити обов’язковість для всіх без винятку громадян декларувати свої доходи. Так само без вибірковостей слід запроваджувати «нульову декларацію».

 

Вважаю, що податкова амністія матиме успіх й виведе українську економіку з тіні тільки при дотриманні низки умов:

 

1. Держава має володіти повною базою декларантів, а задля цього необхідно провести якісний перепис населення;

2. Слід створити сучасний електронний сервіс для обслуговування платників податків;

3. Громадяне мусять бути впевненими, що законодавство щодо амністії доходів не буде змінено або скасовано в майбутньому;

4. Умови стандартного оподаткування на капітал та доходи після амністії слід визначити та озвучити суспільству до початку кампанії легалізації;

5. Під час легалізації капіталів невідомого походження ставки оподаткування повинні бути максимально низькими (2,5% - максимум 5%). Натомість після закінчення строку подачі «нульової декларації» ця ставка має бути найвищою.

6. Для інвесторів з амністованим капіталом необхідно створити пільгові податкові умови;

7. Необхідно встановити додаткові преференції для закордонного капіталу при поверненні його в країну;

8. Легалізації не можуть підлягати капітали, які мають корупційне походження;

9. Законодавство має гарантувати, що особи, які скористалися можливістю податкової амністії, не зазнають жодних переслідувань з боку держави. До того ж має бути гарантована конфидеційність інформації про легалізовані капітали.

 

 

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости бизнеса
ТЕГИ: ПДВ,Податкова реформа
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.