"Як може бути таке, що влада прагне, щоб євроінтеграційні процеси були більш якісними і більш ефективними, а невеличка частина опозиції стоїть на перешкоді цього руху. Такого не буде". Президент Віктор Янукович.
Ціла низка статей, опублікованих нещодавно в західних виданнях, збігаються у своїй характеристиці судових процесів над Юлією Тимошенко та іншими як "вибіркового правосуддя": в Daily Telegraph 8 липня, Der Tagesspiegel 12 липня, Frankfurter Allgemeine Zeitung 18 липня і The Independent 25 липня. Нинішній обсяг критики Заходу є безпрецедентним для всього періоду незалежності України.
Більшість сумнівів базуються на звинуваченнях, які висунуто проти Тимошенко на основі підписаного в січні 2009 року газового контракту (вони не містять звинувачень у корупції). Старший науковий співробітник брюссельського Центру європейських політичних студій Майкл Емерсон, зокрема, зазначає, що "у той час як пані Тимошенко звинувачують у тому, що вона допустила процедурний прорахунок, сам Президент Янукович постійно проявляє себе справжнім майстром управлінських прорахунків, навіть в таких стратегічно важливих питаннях як подовження оренди російського Чорноморського флоту в Севастополі".
Західні експерти також вказують на те, що для Януковича судові процеси є безвиграшною ситуацією, адже його справжня "відданість демократії демонструється в суді над нею [Тимошенко]". Президент міжнародної організації Freedom House Девід Крамер і виконавчий віце-президент Атлантичної ради США Деймон Вілсон, у свою чергу, дали пораду Януковичу у своїй статті "Пане Президенте, саме час припинити копати собі яму".
Якщо Тимошенко виправдають, Янукович отримає потужного опонента, якого в 2010 році він випередив усього на три відсотки, і в разі своєї поразки на президентських виборах 2015 року може сам отримати кримінальні звинувачення. З іншого боку, якщо Тимошенко засудять, Янукович отримає на Заході імідж "неорадянського автократа". Янукович уже продемонстрував, що він є "пострадянським авторитарним лідером" і намагається встановити систему "Путін-lite".
Дуже критична редакторська стаття, що з’явилася в Financial Times 19 липня, є тривожним свідченням наростання критики Заходу, адже на минулорічних виборах це видання ставилося до Януковича прихильно. У статті було проведено паралелі між судовими процесами над Тимошенко і російським олігархом Міхаілом Ходорковським, а також містився заклик до ЄС призупинити переговори з Україною щодо Угоди про поглиблену та всеохопну зону вільної торгівлі (УПВЗВТ) в разі, якщо суд над Тимошенко буде продовжуватися. "Торгові привілеї повинні бути пов’язані з цінностями", - йдеться у статті.
У своєму листі до Financial Times (20 і 21 липня) політичний аналітик Центру європейської політики Аманда Пол стверджує, що суд над Тимошенко не має стати на заваді підписання УПВЗВТ. Пол має тісні зв’язки з Партією регіонів через Олександра Фельдмана, який є співзасновником Інституту прав людини і запобігання екстремізму та ксенофобії. У свою чергу, посол України в Британії Володимир Хандогій відкидає всі паралелі судів над Тимошенко й Ходорковським, оскільки в Україні виконавча гілка влади нібито не втручається в судовий процес. Однак цьому не вірять ні в Україні, ні на Заході. Суди над опозиціонерами ведуть до різкого зниження рівня довіри населення до судів і прокуратури, про що свідчать соціологічні дані, оприлюднені Фондом "Демократичні ініціативи".
Венеційська комісія Ради Європи виокремила 28 пунктів критики української судової реформи липня 2010 року, яка посилила політичне втручання в роботу судів і маргіналізувала Верховний суд. Українські мас-медіа також виявили, як президентська адміністрація прямо втручається в судові процеси над Тимошенко та іншими опозиціонерами, даючи вказівки свідкам.
Найгостріший аспект критики Заходу полягає в тому, як судові процеси вплинуть на інтеграцію України в ЄС, зокрема на підписання УПВЗВТ. Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер зазначив, що європейські лідери не захочуть «зустрічатися з керівником України, чия внутрішня політика має усе менше й менше спільного з країною, що прагне стати членом ЄС», а дії Януковича "вже зменшили вірогідність того, що його запросять до Вашингтону, практично до нуля". Пайфер попередив, що на Заході все більшої популярності набуває думка про те, що переговори про УПВЗВТ слід призупинити, в той час як "дехто задає питання, чи не настав час застосувати візові санкції проти конкретних українських посадовців".
Західні та українські експерти також закликали ЄС призупинити переговори з Україною і не підписувати УПВЗВТ до виборів 2012 року – і зробити це лише в разі, якщо їх визнають чесними і вільними. Багато думок цих експертів з’явилося в редакторській статті Financial Times.
У свою чергу, Європейська комісія зробила заяву, в якій пояснила, що політично вмотивовані судові процеси не матимуть впливу на переговори щодо підписання УПВЗВТ, однак вплинуть на процес ратифікації УПВЗВТ. Свого часу країни ЄС витратили чотири роки на ратифікацію Угоди про партнерство і співробітництво 1994 року з тоді демократично налаштованою Україною.
Емерсон також пояснив, що УПВЗВТ має бути ратифікована Європейським парламентом і парламентами всіх 27 країн-членів ЄС. Емерсон додає: «Більше того, усі подібні угоди наразі включають так зване “застереження про права людини”, у якому мовиться про те, що «повага до демократичних принципів і фундаментальних прав людини складає невід’ємну частину угоди». Це означає, що в разі, якщо сторона не дотримується цього застереження, існують підстави для дуже серйозної реакції, в тому числі призупинення дії угоди». Крім того, Емерсон зазначив, що "Європейський парламент спроможний легально зашкодити вступу угоди в дію, якщо обсяг критики буде й надалі зростати".
Правоцентристська Європейська народна партія (ЄНП) має 264 депутатів і є найбільшою політичною групою в Європейському парламенті. Партія Тимошенко «Батьківщина» є асоційованим членом ЄНП, яка, відповідно, дуже активно висловлює свою критику судового процесу над Тимошенко та згортання демократії в Україні. Ліберали та «зелені» підтримують критичну позицію ЄНП, і разом ці три групи мають 405 із 736 депутатів. Європейські консерватори і реформісти мають ще 56 депутатів. Чотири вказані політичні групи контролюють дві третини депутатів Європейського парламенту і тому будуть у змозі зупинити ратифікацію УПВЗВТ з Україною.
Партія регіонів, у свою чергу, має угоду з групою соціалістів, яка контролює чверть депутатів Європейського парламенту. Водночас, румун Адріан Северін, заступник голови групи соціалістів, дискредитований нещодавніми звинуваченнями в корупції.
Крім того, 17 із 27 лідерів країн ЄС входять до складу парті й-членів ЄНП, і вони також матимуть важелі, аби заблокувати ратифікацію УПВЗВТ з Україною. Чеська Республіка, зокрема, має з Україною дуже холодні стосунки після того, як Україна публічно вислала її двох дипломатів за «шпигунство» (насправді причиною цього було надання Чехією політичного притулку колишньому Міністру економіки України Богданові Данилишину).
Зовнішня політика України прямує до колапсу.
Відносини України з Росією також є дуже непростими, оскільки Янукович протистоїть спробам Росії встановити контроль над стратегічними секторами української економіки і надає перевагу УПВЗВТ над Митним союзом. У той же час, згортання демократії в Україні пускає під укіс її інтеграцію в Європу: хоч УПВЗВТ і може бути підписана, однак її можуть призупинити, і вона ніколи не буде ратифікована Європейським парламентом і більшістю країн ЄС.
До 2012 року, коли відбудеться Чемпіонат Європи з футболу, Україна опиниться в міжнародній ізоляції (подібно до Білорусі) та не матиме друзів ні в Брюсселі, ні в Москві.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.