Чи варто закону "Про мову" штрафувати суржики та діалекти?

16 января 2021, 14:33
Владелец страницы
Лінгвістичний мовофіл
0
1164
 Чи варто закону  Про мову  штрафувати суржики та діалекти?
суржикомовний гусь взятий з BBC

Якщо я приїхала на Лемківщину і не розумію, що вафлі - то андрути. Хто не правий за законом? Лемківський діалект чи моя класична українська?

Долучуся і я до мовного психозу. Сьогодні перший день норми про обслуговування українською. І всюди сновигають інспектори на чолі з мовним омбудсменом, та просто неадеквати активісти, які контролюють, чи касири АТБ називають сірники "сірниками", а чи "спічками".

Тепер пропоную трохи зректися світогляду киянина, і уявити, як взагалі ситуація в регіонах.
Давайте чесно. За незалежність не всі регіони нормально вивчали мову. Покоління школярів 90-х - початку нульових років, особливо, в південних, східних і центральних регіонах не надто старалися, аби вивчати українську. Освіта здебільшого була російськомовною,  українська, якщо й вивчалась, то лише, аби здати екзамени (ще до ЗНО) в 9му та 11му класі. Ті, хто тоді навчався, ще пам'ятають книжечку за 12 гривень з диктантами, та книжечку з переказами, один з яких рандомно потрапляв на іспит. Оце й уся українська. Телевізор з субтитрами, перекладеними бо-зна-як, не відносимо до освітянського фактору.

На цьому необхідність української в житті цих регіонів зникала. Минали роки, і коли вже української в Україні стало більше, ці школярі з 90-х стали дорослими і пішли з того віку, коли вчення дається легко. Багато з цих людей зараз є серед касирів АТБ, перукарів та дантистів. Сумніваюся, що вони к 16 січня позакінчували експрес-курси української, аби обслуговувати споживачів відповідно закону "про мову".

Мені тут нещодавно в одній спільноті сказали, що я дуже високої про себе думки. Хай так, та я, з моєю, навіть, в розмовному варіанті академічною українською, прагну ніколи не чути, як усі ці касири і стоматологи ламають собі язика і говорять вголос ламаною українською. Не тому, що мені їх шкода, а через те, що мені шкода мої вуха. Я ледь дійшла до четвертої стадії гніву - "прийняття" - відносно суржика (не тотожньо "змирилася"). Але оця переламана крива мова з Маріуполя чи Одеси, в стилі "азірівки" це навіть не суржик, і просто понад мої сили. Знаю, що, багато адекватних україномовних є моїми однодумцями.

І якщо вже про вовка промовка, то давайте й про суржик. Візьмемо до прикладу Полтавщину з її абсолютно чарівним, на мій смак, суржиком, і Закарпаття та Львів з їхніми діалектами. Ви одразу скажете, що суржик - це погане явище і є сміттям, а не частиною мови. А от діалекти - інша справа - це надбання і скарб української. Окей. Але це не відміняє того, що полтавський "нелегальний" суржик зрозуміє всяк і кожен українець, а от "офіційні" діалекти лемків, бойків та галичан ще спробуй розібрати, не кажучи вже про зрозуміти. Галичанські "філіжанки", "ронделі", "мешти", "баняки" і "ровери" - ще віддалено нагадують щось із уроків української класичної літератури, а от лемківські "андрути", "бирви" чи бойківські "чапалки" з "пуцьвиринниками" не завжди знайдеш навіть у словнику.

Так от питання. Якщо продавчиня звертається до покупця в Закарпатті - лемківською, у Львові - галицькою, в Полтаві - суржиком, а покупець такий от академік і не розуміє нічого більше, окрім класичної української, чи означає це, що продавчині порушують закон? Адже українська мова покупця - більш трушна українська. Саме про неї закон.

Я зараз не буду уподібнюватися усіляким любителям крайнощів, не приплітатиму сюди євгеніку і порушення чиїхось там прав. Усі ці три мої абзаци про освіту, суржик і діалекти тут до того, аби продемонструвати один очевидний факт. Є справжня, трушна українська, класична, якщо хочете, є її носії/користувачі/фанати/тощо. А є ті, хто трохи готувався в 90-х до іспиту, ті, хто все життя говорить на суржиках і діалектах (зауважте, я не згадую російськомовних українців).

Так от, навіть серед тих, хто не говорить російською, ці академічні, класичні україномовці (такі як я, слава Богу) завжди будуть більш правильними і більш законними з точок зору закону "про мову" і підручника "Рідна мова". А ті, хто користується ламаною українською, суржиком чи діалектами завжди будуть об'єктами жартів, зверхньості та неповноцінності.
Закон же рівний для всіх, але для когось, обов'язково рівніший.
Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
ТЕГИ: Конституция,право,омбудсмен,Галичина,Кремень,суржик,закон о языках,лемки,диалект,бойки
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.