Скільки років Музичній академії?

22 лютого 2020, 18:53
Власник сторінки
журналист
0
25
Скільки років Музичній академії?

Потужне наукове відкриття здійснили дослідники Національної музичної академії України ім. П.Чайковського!

Потужне наукове відкриття здійснили дослідники Національної музичної академії України ім. П.Чайковського!

Фактично сенсація оприлюднена на засіданні Вченої ради НМАУ про факти щодо заснування Київської консерваторії (доповідали Герой України М. М. Скорик та професор М. Д. Копиця).

Особливий інтерес у членів Вченої ради НМАУ викликало питання про архівні матеріали щодо заснування Київської консерваторії. Професор Мар’яна Давидівна Копиця ознайомила членів Вченої ради із унікальними даними архівів, які свідчать, що історія Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського налічує понад 150 років. Офіційне відкриття Київської консерваторії відбулося 3 листопада 1913 року. Цій події передувала тривала і складна підготовча робота. Основою для створення консерваторії стало Київське музичне училище, засноване 1868 року. Реорганізація училища в консерваторію тривала з кінця ХІХ до початку ХХ століття.  Відкриті факти введено у науковий обіг.

І невеликий історичний огляд.

У 2020 році,  великому композитору Петру Чайковському  виповнюється 180 років.  Під час святкування сторіччя  композитора Національна музична академія України, яка до 1995 року мала назву Київська консерваторія, отримала  почесне ім’я  Петра Чайковського яке має з 1940 року. 80 років…

Статус національна присвоєно 25 років тому…

Цього року адміністрація Академії розпочала активну підготовку до святкування річниці композитора, готують відповідні документи, програми, заходи – адже з моменту заснування, з 1913  року, Академія має величезну спадщину.

На черговому засіданні вченої ради, Мирослав Скорик та професор НМАУ Маріанна Карабиць-Копиця оприлюднили маловідомий лист київського голови  до київського відділення імператорського російського музичного товариства щодо перейменування музичного училища  в консерваторію. Лист датується  25 жовтня 1912 року.

Ми вирішили розібратися з історією заснування Національної музичної академії України.

Як повідомляють першоджерела, початок професійного музичного навчання в Україні датується 1768 роком, коли згідно постанови Київського магістрату було засновано музичну школу з метою постійного поповнення складу оркестру при Київському магістраті (журнал «Киевская старина», № 7, 1889 рік). Ця школа проіснувала до 1852 року.

Музичне життя України помітно пожвавилось у другій половині XIX ст., коли в 1863 р. у Києві було засновано відділення Російського музичного товариства, а в 1867 р. відкрито оперний театр.

Для забезпечення високого виконавського рівня концертних виступів та оперних вистав були необхідні добре підготовлені спеціалісти-професіонали. За цю справу взялась дирекція Київського відділення музичного товариства. Завдяки її зусиллям 18 січня 1868 р. у Києві засновано перший в Україні та Росії спеціальний музичний навчальний заклад середнього профілю – музичне училище. Училище мало тоді п’ять класів: гри на фортепіано, скрипці, віолончелі, класів співу і теорії музики. З самого початку в училищі працювали відомі музиканти і педагоги – випускники Петербурзької, Лейпцизької, Паризької, Берлінської, Празької, Варшавської консерваторій. З часом педагогічний склад училища починає поповнюватися за рахунок найбільш обдарованих випускників.

Великий внесок у становлення навчального закладу зробив його перший директор Роберт Августович Пфеніг (1824–1899). Він 5 років очолював училище: від дня створення 18 січня 1868 року до 1874 року.

Наступний директор училища Людвіг Карлович Альбрехт, випускник Петербурзької консерваторії, чудовий віолончеліст, очолював училище з 1875 по 1877 роки. Він запросив на роботу видатних виконавців: Григорія Ходоровського, Отакара Шевчика, Володимира Пухальського та інших, чим сприяв подальшій професіоналізації музичної освіти у Києві. Внаслідок їхньої подвижницької діяльності музичне училище з класами загальноосвітніх дисциплін 14 вересня 1874 р. почало навчальний рік у новому будинку Київського відділення музичного товариства.

Найбільш визначальною фігурою у становленні музичної освіти на теренах України на той час став Володимир В’ячеславович Пухальський. Піаніст, композитор, музичний діяч, він створив власну фортепіанну школу (серед його випускників В. Горовиць, К. Михайлов, Л. Ніколаєв, О. Браїловський, Ю. Ісерліс, А. Артоболевська, Г. Коган, А. Альшванг, М.   Тутковський,    М.    Гозенпуд, В.  Цукерман,  Н.   Скоробагатько,  А.  Сатановський,  С.  Лисицький,  Б. Яворський, Р. Горовиць.

Він забезпечив роботу в навчальному закладі видатних музикантів, серед яких: К. Еверарді, Ф. фон Мулерт, М. Алєксєєва-Юневич, Є. Риб, В. Чечотт, О. Химиченко, Ф. Воячек, М. Ерденко.

Обраний у 1877 році директором училища, В. Пухальський перебував на цій посаді майже 38 років. Часи його керівництва – це період піднесення і розквіту музичного життя Києва та інтенсивного розвитку всієї діяльності училища.

Завдяки неодноразовим спробам В. Пухальського підвищити статус навчального закладу, при безпосередній участі голови Київського відділення Російського музичного товариства  О. Виноградського, у 1913 р. на базі училища створено консерваторію. В стінах одного навчального закладу знаходилось училище і консерваторія. Середня і вища музична освіта з 1913 по 1925  роки здійснювалася в стінах одного навчального закладу, то керівництво та склад викладачів училища (молодше відділення) і консерваторії (старше відділення) були єдиними. 1925 року молодші класи консерваторії було виділено в окремий заклад — музичний технікум, старші класи ввійшли до складу .

Отже, як бачимо, історія Національної музичної академії України має давній літопис – з 18 січня 1868 року.


Виходить, НМАУ 152 роки!

Підготувала Наталка Іванченко, сайт Музика України

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.