Деякі вчені стверджують, що інтернет-спілкування є спрощеною формою взаємодії у порівнянні з комунікацією віч-на-віч, саме тому може негативно впливати на сучасну молодь. І поки хтось інтернет-залежність називає патологією та справжньої “чумою” ХХІ ст, інші активно досліджують нові можливості заробітку, які надають соцмережі.
Трохи статистики
Початком популярності соціальних мереж вважають 2003-2004 рр., коли з'явилися LinkedIn, Facebook і MySpace. В Україні мода на них виникла дещо пізніше. Водночас, статистичні дані свідчать, що за останні роки кількість користувачів соціальних мереж значно збільшилася. Так, за даними опитування компанії Research & Branding Group у березні 2019 року найпопулярнішою соціальною мережею в Україні став Facebook, яким користуються 50% респондентів. За період з травня 2018 року в Україні помітно збільшилося число користувачів таких соцмереж, як YouTube (30%), Instagram (27%) та суттєво зменшилася кількість відвідувачів “Одноклассники” (6%) і “ВКонтакте” (10%). Серед них значну частку займають користувачі підліткового та юнацького віку.
Чи існує залежність?
Дехто вважає, що використання соціальних мереж – це остання форма інтернет-залежності – явища, про яке стали писати на початку 90-х років, коли використання інтернету почало розповсюджуватись. Залежність від інтернету вже декілька років визнана хворобою в таких країнах, як Китай і Південна Корея. Та хочу звернути увагу, що більшість досліджень цього розладу присвячені ігровій залежності, а не залежності від соціальних мереж.
Дослідники з університету Чикаго стверджують, що залежність від соціальних медіа може бути сильнішою, ніж залежність від сигарет чи алкоголю. За допомогою експерименту, в якому вони фіксували сильні захоплення декількох сотень людей, виявили, що пристрасть до соціальних мереж є статистично вищою, ніж пристрасть до цигарок чи алкоголю.
У Гарвардському університеті дослідники підключали людей до апарату МРТ, аби побачити, що відбувається з мозком, коли вони розповідають про себе в соціальних мережах. Виявилося, що комунікація, у якій людина розповідає про себе, “вмикає” в мозку ті ж самі центри задоволення, що й секс та їжа.
Ще в 90-х виникла теорія, що використання інтернету може негативно вплинути на якість роботи, навчання та сімейних стосунків. Але через 20 років так і не знайдено жодних аргументів підтверджуючих, що надлишкове використання інтернету або соціальних мереж є патологією, або, що це слід вважати формою медичного розладу.
Як можна використовувати соцмережі для роботи
І поки старше покоління все ще вважає, що тривале та неконтрольоване перебування в інтернеті та соціальних мережах, часто призводить до формування різного роду залежностей, молодь та підлітки самостійно навчились використовувати соцмережі для навчання та роботи.
Основними майданчиками для заробітку новачків у соціальних мережах без вкладень в Україні стали Facebook, Instagram та YouTube. Кожен обирає для себе зручний спосіб, та головна мета для всіх одна: залучення користувачів до перегляду сторінок, де рекламуються товари та послуги, або їх прямий продаж. Кілька з них:
Партнерки в соціальних мережах. Ви пишете пост, посилаючись на замовника – по ньому ваш читач переходить на комерційний сайт, який замовив подібну послугу. Отримуєте гроші за кожен здійснений перехід.
Створення спільноти, ведення групи. Творці груп можуть заробляти на розміщенні рекламних матеріалів, формувати громадську думку, продавати свій інфопродукт. Головне завдання – зібрати велику або зацікавлену аудиторію, а потім активно залучати її до обговорення контенту.
Те, яким чином українська молодь буде використовувати соцмережі (на користь чи шкоду для себе) безпосередньо залежить від сформованих навичок інформаційної культури і грамотності, а також життєвої позиції, рівня вмотивованості та власних бажань. Саме тому, сьогодні варто зосередити особливу увагу на навчанні дітей, підлітків і молоді не лише основам безпечної поведінки в соціальних мережах, а й розповідати про нові можливості заробітку та працевлаштування, які вони надають.