Булава всьому голова

12 января 2011, 12:06
журналист
0
475

«OMNI REVERTUTUR- все повертається»,- такий девіз вигравіруваний на стилеті булави Президента України, символі його влади. І справді, старовинні традиції української геральдики знаходять відображення і сьогодні.

Так, наприклад, булава зараз є одним із символів верховної влади так само, як і за часів Богдана Хмельницького.  Особливо тісний зв'язок з символікою Війська Запорізького відчувається у сучасних символах Збройних Сил України. Наприклад, малиновий колір та «козацький хрест» ,що домінують на стягах усіх установ та підрозділів українських військових, своїм корінням тяжіють до хоругв козаків. І не дивно, адже малиновий є в геральдиці кольором шляхетності, лицарства, перемоги та відваги, а характерний для доби козаччини хрест символізує приналежність для славного козацького роду.

Повторюються не лише символи та геральдика доби славетних українських лицарів, але й обставини,за яких ці символи запроваджувалися.

Державна символіка - одна з однак державності. Потреба у символіці виникає на зорі встановлення самостійності держави. Така потреба виникла у кінці 20 століття під час відновлення української державності. Тогочасні політики вирішили відновити зв'язок з історією, використавши стародавню українську геральдику, зокрема і козацькі символи.

За схожих умов виникли і символи козацької влади. Коли козацьке суспільство сформувалось та набуло більш стійких форм, для створення корпоративної ідеології була запроваджена символіка. За Богдана Хмельницького сформувалась українська держава 17-го століття – Військо Запорізьке. Тоді й козацька символіка набула найширшого застосування.

Гербом козацької держави був козак у кунтуші, підперезаний поясом, із шаблею при лівому боці, у шапці , ліва рука підтримує рушницю, оперту на рам'я, права спирається о бік. Цей герб знаходився також на козацьких хоругвах і на печатях. Прапор Війська Запорізького – стяг малинового кольору, традиційно вважається Козацьким Прапором.

Важливе місце у козацькій символіці займала зброя. Особливо велику пошану отримала благородна, холодна зброя. Навіть поява вогнепальної зброї не похитнула авторитет шаблі - улюбленої зброї козаків. Поряд з шаблею почесне місце займав лук. Про це свідчить , до прикладу, зображення Байди Вишневецького. Він тримаю лівою рукою шаблю, яку майже не видно, а правою лук. За легендою саме за допомогою лука та стріл славетний Байда розплавлявся зі своїми ворогами. Лук та шабля стали дуже популярними символами на родових гербах відомих козаків.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.