"Мажорство" як прояв корумпованої системи

21 марта 2012, 16:56
Депутат Львівської міської ради. Голова ЛОО політичної партії «УДАР».
0
5593

У справі миколаївських молодиків, які по-звірячому поглумилися над 18-річною Оксаною Макар та намагалися її спалити, щоб приховати злочин, є ще одна сторона, яку офіційні органи замовчують.

У справі миколаївських молодиків, які по-звірячому поглумилися над 18-річною Оксаною Макар та намагалися її спалити, щоб приховати злочин, є ще одна сторона, яку офіційні органи замовчують. Йдеться про первісну реакцію охоронців правопорядку.
Як відомо, всіх трьох ґвалтівників дуже швидко вирахували і затримали - встановити їх особи допомогли камери спостереження в кафе, де починалася трагедія. А от далі в роботі правоохоронної машини стався збій: спочатку двох затриманих чомусь відпустили на свободу під підписку про невиїзд. Як таке могло статися? Адже тяжкість злочину була в наявності. Як згодом стало відомо, ці двоє - сини відомих в області людей. Один з них є нащадком колишнього керівника Єланецької райдержадміністрації; він був активістом, брав участь у заходах молодіжного крила Партії регіонів і навіть виступав довіреною особою кандидата в мери Миколаєва на виборах 2010 року. Татусь іншого спільника раніше працював прокурором Центрального району міста. Загалом, можна говорити, що ми знову зіткнулися з проблемою "мажорів".
Характерно, що до третього подільника, хлопця зі звичайної робітничої сім'ї, що проживав у гуртожитку, миколаївські міліціонери спочатку поставилися набагато суворіше: його відразу залишили під вартою.
Як повідомляли місцеві ЗМІ, рішення по кожному затриманому брали різні судді. Чи ухвалювали вони рішення без втручання сторонніх осіб - питання відкрите. Досить сказати, що судді розділили один злочин на різні епізоди - зазвичай це допомагає спускати "на гальма" справи або пом'якшувати покарання.
Судячи з усього, бажаючих вивести "мажорів" з-під пильного ока Феміди вистачало не тільки в судах. Ті ж співробітники міліції виявили в даному випадку дуже характерну неповороткість: потерпілу не опитали по гарячих слідах, а відвідали її до лікарні лише на четвертий день. Відмовку про те, що Оксана була без свідомості, її родичі відкидають: при бажанні слідчий цілком міг би раніше поспілкуватися з дівчиною. Але, мабуть, великого бажання у нього не було. Як вважають місцеві журналісти, все вказує на те, що на слідство чинився сильний вплив з метою «зам'яти» злочин.
Можливо, так би й сталося, якби не бурхлива реакція громадськості. На акції протесту проти лояльного ставлення законників до "мажорів" вийшла група молодих жителів Миколаєва. І тільки після цього всі учасники дикої розправи над дівчиною були взяті під варту.
Подібна вибірковість з боку правоохоронців знайома жителям багатьох українських міст і сіл. 19 березня, наприклад, у Запоріжжі більше п'ятдесяти молодих городян вийшли на площу Фестивальну, щоб висловити протест проти "мажорства". Люди обурені кричущим випадком розстрілу на вулиці чемпіона з армреслінгу Сергія Омельянченко. Це сталося 9 березня в Шевченківському районі обласного центру. У злочині підозрюється 51-річний запорожець, чий син працює заступником прокурора Заводського району. Чи не тому міліція довго замовчувала те, що сталося? Лише завдяки витоку інформації з органів прокуратури в ЗМІ громадськість міста довідалася про зухвалий злочин ...
"Скажи нам, скотина, скільки тобі дали", "Мажори вбивають, прокурори покривають", - такі плакати тримали в руках мітингувальники-запорожці.
Аналогічні акції протесту пройшли в ці дні в Донецьку, Луганську, Львові, в інших містах  країни. Їх учасники не тільки висловлювали підтримку Оксані Макар, але й закликали владу активно зайнятися проблемою "мажорства".
Широкомасштабна акція проти цього антиморального і антисуспільного явища запланована на 24 березня в Одесі.
Відомий політолог Андрій Окара вважає, що подібні акції підтверджують тезу про наявність в нашій країні громадянського суспільства. "Якби з самого початку не було студентського пікету в 10 осіб біля миколаївського обласного управління МВС, то історія взагалі б не стала загальновідомою. Без цього пікету про цю справу взагалі б ніхто не дізнався, всіх затриманих відпустили б і сказали, що дівчина зґвалтувала хлопців з трьох пристойних родин і, усвідомлюючи тяжкість свого вчинку, облила себе бензином і підпалила.." - переадресовує слова політолога інформагентство Росбалт.
Чому ж українська Феміда може дати збій, якщо злочин, скоєний потомством високопоставлених осіб або їхніми родичами, не отримує широкого громадського розголосу?
Колишній генпрокурор Святослав Піскун, який взяв участь у ток-шоу на П'ятому каналі, заявив: "Наша правоохоронна система не спрацьовує, пробуксовує. Вона залишилася з 1960 року. Повинна відбутися її реформа. Сьогодні влада представляє новий КПК. Він ламає те, що пробуксовує , і тепер суд, прокуратура, міліція працюватимуть за європейським законодавством, яке не дасть можливості правоохоронним органам зловживати владою настільки, наскільки вони робили це до сьогоднішнього дня ".
Тобто, якщо вірити пану Піскуну, як тільки Рада прийме новий КПК в редакції Адміністрації президента, так відразу наші правоохоронці перестануть приховувати злочини і звільняти злочинців-"мажорів" від відповідальності. Чесно кажу, віриться в ті байки дуже тяжко.
Сумніви підживлюють, перш за все, самі правоохоронці. Так, 15 березня представники миколаївської міліції провели прес-конференцію і намагалися виправдати ту обставину, що спочатку був затриманий лише один ґвалтівник. За словами правоохоронців, для арешту всіх трьох - "підстав не було".
Знайшли обгорілу молоду дівчину з явними ознаками насильства, вирахували підозрюваних у спробі вбивства, а затримати - " не було підстав? "
Подібні незграбні спроби обілити в очах громадськості, демонструють наскільки глибоко вкоренилася в наших правоохоронних органах звичка сприяти VIP-порушникам закону. "Мажори" стали справжнім лихом для країни не тому, що вони, синочки високих чинів чи багатіїв бізнесменів, дійсно чимось виділяються на тлі решти молоді - недоторканними, "блакитною кров’ю" їх зробили недобросовісні співробітники правоохоронних органів.
"Мажорства" як самостійного явища не існує в природі - це, образно висловлюючись, тільки відрижка наскрізь корумпованого суспільства і морально деградованої правоохоронної системи.
Тому і починати боротьбу проти "мажорства" треба з людей в погонах. Наша міліція потребує не просто реформування - її слід пропустити через таке ж чистилище, як це зробили, наприклад, у Грузії. Навіть якщо доведеться повністю розпустити більшість міліцейських підрозділів, ми повинні піти на це, щоб позбавити органи правопорядку "перевертнів" і налаштувати їх на служіння народу, а не впливовим особам.
Між тим, розвиток миколаївської трагедії вселяє тривогу, що суспільство знову ведуть убік від розуміння суті "мажорства". Багато українських ЗМІ зараз буквально смакують, що в СІЗО молодиків, що поглумилися над Оксаною Макар, уже чекають інші арештанти. З міліцейського середовища (!) вийшла інформація, що в місцях позбавлення волі якісь кримінальні "авторитети" розіслали листа з наказом покарати кривдників дівчини.
Сайт міста Донецька 62.ua у вівторок, 20 березня, розповсюдив наступну шокуючу інформацію:
"У СІЗО Миколаєва зеки «опустили» одного хлопця з трійці, що брав участь в зґвалтуванні Оксани Макар. Про це повідомляє Інформаційний портал незалежних активістів, посилаючись на ув'язнених у СІЗО Миколаєва.
... Розправа над ґвалтівниками була здійснена відповідно до «злодійських правил» - за вказівкою кримінальних авторитетів жорстоко покарати мажорів-відморозків у в'язниці.
За словами ув'язнених у СІЗО, подібна доля чекає і інших двох ґвалтівників ".
Так зміщуються акценти. Увага суспільства концентрується на деталях події - суть явища залишається "за кадром". Люди вихлюпнуть свій гнів на чергових "мажорів" - система відтворить нових. І хто знає, які страшні злочини вони можуть зробити ... Цьому треба покласти край.
Немає потреби говорити, що кривдники Оксани Макар повинні отримати заслужене і найсуворіше покарання. Але! Покарання – згідно рішення суду, за законами нашої держави, а не за вказівкою кримінальних "авторитетів" та дикими способами. Ми ж цивілізована країна і не можемо заохочувати самосуд - це шлях, де не діють правові норми. Хіба ми цього хочемо?
Як громадянин я, звісно, засуджую миколаївських садистів. Але здоровий глузд підказує: віддаючи правосуддя в руки криміналу, ми не викорінимо "мажорства" як явище, що отруює життя країни. Цим ми тільки підживлюємо беззаконня, в тому числі і з боку правоохоронців. Варварство народжує лише варварство.
Навіть перед лицем найстрашнішої біди ми повинні залишатися цивілізованими людьми і вимагати від влади тільки одного: покарання всіх злочинців, а не тільки тих, хто потрапив в поле зору громадськості, в повній відповідності з законами нашої держави. І, звичайно, суворого покарання "мажорів".
Ярослав Гінка,
депутат Львівської міської ради,
голова ЛОО партії "УДАР"
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.