Українські поховання в Чеській Республіці. Пардубіце

31 июля 2011, 15:36
0
14

Українські поховання в Чеській Республіці. Пардубіце

Монумент загиблим воїнам Армії УНР, встановлений у 1932 р. у м. Пардубіце (Чеська Республіка) на кошти товариства українських емігрантів "Самопожертва українських емігрантів про північно-східну Чехію". Скульптор - Оксана Лятуринська, випускниця Української студії пластичного мистецтва, яку в 1923 р. у Празі заснував відомий мистецтвознавець, проф. Дмитро Антонович.

Композиційно цей пам`ятник являє собою стилізований хрест, спроектований на стелу. Частини хреста прикрашає геометричний візерунок, типовий для українського різьбярства. На нижній частині хреста розміщено тризуб, а під ним на самій стелі викарбовано імена загиблих солдатів (див. детальніше на http://e-memorial.vstour.info/).

Нижню частину стели з обох боків оточують невеликі напівколони з гербовими щитами, на яких з ювелірною майстерністю вирізьблені архангел Михаїл та галицький Лев - символи двох культурних столиць України, Києва та Львова. На підніжжі постаменту напис: "Борцям за Україну", а нижче викарбовано згадку про замовників пам`ятника, про яку йшлося вище.

Великою таємницею залишається те, як монумент з виразною національною символікою України міг зберегтися за комуністичного режиму в Чехословаччині. На нашу думку, єдиним поясненням цієї унікальної живучості є факт, що в 1943 та 1956 рр. цю могилу використовували для повторного поховання. Наявність пізніших "власників" вдалося встановити в архіві цвинтаря.

Палімпсестами бувають не тільки рукописи, але й пам`ятники! З 1970 року могила мала офіційний статус "полишене поховання". На першій і третій фотографіях пам’ятник зображено так, як ми його знайшли, а на другій - після нашої реставрації. Зараз монументом загиблим воїнам УНР у Пардубіце опікується наше товариство. Бути українцем можна у будь-якій точці світу, головне, активними діями робити щось корисне для України. Ми намагаємося зберегти "українські сліди" у Чехії, а Ви?

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости Украины
ТЕГИ: Пардубіце,Чеська Республіка
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.