5 речей вартих уваги в будівельній галузі у 2022 році

26 січня 2022, 13:19
Власник сторінки
0
240

Не так багато сфер бізнесу постраждали від пандемії так серйозно, як будівельна. Минуть роки, поки наші нові потреби, які мають забезпечувати приміщення, будуть задоволені повністю.

Не так багато сфер бізнесу постраждали від пандемії так серйозно, як будівельна. Минуть роки, поки наші нові потреби, які мають забезпечувати приміщення, будуть задоволені повністю. Водночас цей «поворотний момент» надає галузі можливість внести реальні зміни в процес створення забудованого довкілля, і зробити його придатним для майбутнього.
Ось п'ять ключових речей, на які слід звернути увагу цього року.

1: Старі будівлі віднайдуть нове життя
Пандемія мала великий вплив на будівельну галузь, оскільки протиепідемічні заходи перетворили оселі в офіси й залишили офісні будівлі порожніми. Хоча деякі з цих ефектів ослабли, спосіб, використання приміщення, змінився назавжди: відвідуваність офісів не повернеться до доковідних рівнів, досягнення у впровадженні віддаленої та гібридної роботи не будуть скасовані, а роздрібна торгівля офлайн ніколи повністю не відновить позиції, які вона втратила під тиском електронної комерції.
Водночас підвищені вимоги до житлової нерухомості – щодо задоволення набагато більшого числа потреб, ніж раніше, – виникають у момент, коли ми й без того переживаємо дефіцит житла. Брак необхідних матеріалів, робочої сили та землі означає, що нове будівництво наразі не може заповнити розрив між попитом на будинки та наявним житловим фондом.
Якщо стисло, ми стикаємося із ситуацією, коли деякі види нерухомості, наприклад, офісні будівлі, переповнені, зростає потреба в більшій кількості житлових будинків і споруд, які вирішують логістичні завдання, такі як обробка і збір посилок. Таким чином, очікується, що підприємства почнуть працювати над перепрофілюванням будівель. І тоді відкриються значні можливості для задоволення наших мінливих потреб в нерухомості.

2: Енергія стане серцем нової концепції використання будівель
Зміни у використанні будівель останніх років, відбулися, коли трансформація використання нерухомості вже розпочалася. Наприклад, в результаті переходу до онлайн-торгівлі, а також впровадження нормативних і соціальних вимог до підвищення енергоефективності у відповідь на зміну клімату. Необхідні наразі заходи вимагають більш результативних підходів до підвищення ефективності будівель з точки зору їхнього проєктування і модернізації для зниження енергоспоживання, і це зазвичай означає зміни всієї системи управління ним. 
Поширення електромобілів замінить викопне паливо в транспортних засобах, в той час, як електричне приготування їжі та опалення значно покращують ефективність, але створюють ще більший попит на електроенергію. Разом з тим, переконливі економічні аргументи на користь невеликих поновлюваних джерел енергії призведуть до того, що сонячні батареї на дахах стануть звичайним явищем. Тоді будівлі перетворяться на складніших споживачів і виробників електроенергії. Термін «продуктивні споживачі» часто використовується для опису того, як власники будівель керуватимуть новими відносинами з енергією. Тож очікуйте побачити й почути більше згадок про нього майбутньому році. Те, як будівлі взаємодіють з енергетичною інфраструктурою, довгий час було ключовим питанням, але в міру розвитку у відповідь на мінливі потреби, найближчими роками це питання посідатиме все важливіше місце в порядку денному. Ми можемо передбачити, що основні процеси галузі, наприклад, тендери на контракти й будівельні стандарти, будуть все більше фокусуватися на питаннях управління електроенергією.

3. Діджиталізація стане основним каталізатором
Для того, щоб істотні зміни у взаємодії будівлі з електричною інфраструктурою були життєздатними, ми не можемо покладатися на традиційні технології та підходи. Інтелектуальні технології стануть необхідними для забезпечення будівель можливістю повернення електроенергії в електромережу і надання операторам мереж інформації про те, як і чому кожна будівля використовує електроенергію.
Підхід «Будівля як електромережа», який нещодавно запустила компанія EATON, робить мікромережу окремої будівлі більш універсальною і гнучкою завдяки цифровим технологіям. Можливості локального та віддаленого моніторингу, що надаються в рамках концепції, в режимі реального часу забезпечують більш детальне уявлення про те, як і де використовується електроенергія. Це допомагає власнику будівлі ефективніше й економніше управляти нею. Більш інтелектуальні енергосистеми в будівлях здатні реагувати на умови в мережі. Під час трансформації загальної енергосистеми, цифрові системи забезпечуватимуть необхідну гнучкість і адаптивність на кожному етапі виробництва і використання енергії.
Усе це прирівнюється до різних відносин між будівлями та інфраструктурою, які є більш розумними, чуйними й двосторонніми. Проєкти, що демонструють цінність такого підходу, вже реалізуються, і цього року більш розумне управління енергоспоживанням буде все частіше визнаватися важливою частиною нашого реагування на кліматичну кризу.

4: Безпека в будівлях набуде нового значення
Безпека будівель була центральним питанням останніх двох років, оскільки органи охорони здоров'я прагнули зрозуміти динаміку передачі вірусів і вплив таких заходів, як посилення вентиляції, на те, як працюють системи управління будівлями. Вочевидь, необхідно знайти баланс між безпекою людей і продовженням повсякденної діяльності.
Хоча ці питання й надалі впливатимуть на будівництво, вони не є першими в пріоритетах 2022 року. Зміна способу використання приміщень матиме істотне значення для оцінювання ризику. Адже вимоги до безпеки в житлових приміщеннях сильно відрізняються від офісного середовища. Також на фактори ризику впливатиме висхідний попит на електроенергію, пов'язаний з електрифікованими підходами до опалення та транспорту.
Поряд з цим зростатиме потреба у визначенні ризиків кібербезпеки будівель, оскільки інтелектуальні системи починають посідати ключові позиції в структурі будівлі на кшталт розподільних щитів та обладнання ОВК. Їх необхідно розглядати як частину складної і цілісної системи, а не як окремі проблеми, які можна вирішити ізольовано одна від одної. Тож імовірно, що найближчими роками будуть розроблені нові стандарти кібербезпеки будівель.

5: Зв'язки між будівельною та іншими галузями поглиблюватимуться
Зміни в будівельній галузі відбудуться в контексті складного й мінливого нормативно-правового середовища, кліматичних змін, суспільного тиску щодо задоволення мінливих потреб, складних фінансових обмежень на тлі відновлення світової економіки після пандемії та необхідності залучення ширшого кола зацікавлених сторін, що стикаються з проблемами трансформації бізнесу.
Ми можемо навчитися у Норвегії того, як внесення змін в одну галузь (в цьому випадку транспорт) може вплинути на інші сфери економіки. Бувши стабільним лідером у впровадженні електромобілів, Норвегія пережила період, коли їхні продажі значно знизилися, оскільки було необхідно побудувати інфраструктуру для зарядки електромобілів відповідно до попиту. 
Норвезький досвід показує, чому ми побачимо більш формальний підхід до процесу «об'єднання галузей». Життєво важливо бачити «загальну картину», коли йдеться про енергетичний перехід. Для будівельної галузі це означатиме більш тісну взаємодію з операторами енергетичних мереж і з постачальниками в області цифровізації. Очікується, що будівельна галузь прагнутиме до більш активної взаємодії із законодавцями й регулювальними органами для забезпечення відповідних нормативних рамок для забудованого середовища.
Правильне об'єднання галузей у сфері будівництва буде підтримувати й прискорювати декарбонізацію внаслідок більш стійкої мережі, децентралізованої генерації та розумного використання енергії. Зміна способу використання будівель створює можливість для будівельної галузі стати частиною процесу перетворення енергії.
Цього року ми маємо зосередитися на вивченні уроків минулого і ретельно спланувати шлях до реальних змін у будівельній галузі протягом наступного десятиліття.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости науки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.