ЗЕЛЕНЕ СВІТЛО для культури або Яких заходів варто вжити?

13 марта 2014, 14:54
Художній керівник Київського національного академічного театру оперети
0
224

Я завжди був переконаний – ми маємо повністю переформатувати ставлення до культури на державному рівні.

 

Я завжди був переконаний – ми маємо повністю переформатувати ставлення до культури на державному рівні. Саме культура має бути базисом, фундаментом, а не надбудовою. Більше 20 років країна думає про неї в останню чергу, забуваючи, що держава, яка не має належного ставлення до культури – програє... 

На мою думку, потрібно терміново заводити культуру у відрегульоване законодавче русло. Сьогодні існує багато законів, які не працюють. Закон «Про культуру», закон «Про театри і театральну справу», закон «Про благодійність» – вони всі декларативні. Окрім того у цих законах є безліч невідповідностей та розбіжностей. Наприклад, якщо театр – неприбуткова організація, то чому ми сплачуємо податок на прибуток? Або ж, якщо заклад культури створює національний продукт, то чому він не може отримати пільгу у відповідності до Закону «Про національний  культурний продукт»? Національна оперета щорічно платить доволі велику суму. А чи не варто було б пустити ці гроші на розвиток театру, нові постановки, у відповідності до того ж Закону «Про національний культурний продукт»? У кінцевому результаті, запустивши дієві механізми, ми б змогли принесли до державної скарбниці набагато більше коштів. Та дуже складно пояснити чиновнику, що культурний продукт не виміряти на вагах, як кіло гречки...

Ми вже довго і багато говоримо про меценатство і необхідність закону, який би  заохочував до цього процесу широке коло підприємств та організацій. Але закону і досі немає, а всі кошти, які надходять від благодійників, оподатковуються на загальних підставах. Хоча у цивілізованому світі меценати всіляко заохочуються державою на всіх рівнях – від соціального до матеріального…  Сьогодні, як ніколи, аби повернути ситуацією з розвитком культури у правильне руслу варто встановити чіткі правила гри. Або фінансування від держави має надходити у повному обсязі за всіма статтями видатків, як це передбачено законодавством, або мають бути створені нові закони, які допоможуть театрам підніматися самостійно (тобто самим шукати ці кошти), у тому числі із допомогою спонсорів та меценатів.

І ще, Міністерсто культури нарешті має позбавитися ганебного для себе статусу івент-агенства Кабміну і державного апарату, що займається гримуванням урочистих заходів, а не розвитком державницької політики в сфері культури. Ті, хто сьогодні «за кермом» установи,  мусять пам’ятати: Мінкульт – це не донор, а регулятор. Зараз потрібно не дати всім по рублю, а тримати холодний розум і  напрацьовувати закони.

І хоча будь-які зміни сприймаються людьми важко, лише шляхом збалансованих дій, правильних змін та прогресивних реформ стає можливим ввімкнення ЗЕЛЕНОГО СВІТЛА  для культури.

 

 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи-ПРО
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.