Зміни в Міжнародному Реєстрі збитків: спрощені умови та нові Категорії

05 серпня 2024, 11:55
Власник сторінки
Заступник Керівника Офісу Президента України
0
Мудра Ірина, заступник Керівника Офісу Президента України

На початку широкомасштабної війни, коли країна відбивалася від ворога під Києвом, вже тоді постало питання створення всеосяжного інструменту компенсацій усім постраждалим. І його було створено.

За Міжнародний Компенсаційний механізм проголосувала Генасабмлея ООН восени 2022 року, а потім у травні 2023 року, у Рейк’явіку, представники понад 40 держав на саміті Ради Європи підписали декларацію про створення Реєстру збитків (першого кроку глобального Міжнародного компенсаційного механізму), завданих агресією Росії проти України. Реєстр став своєрідним променем у кінці темного тунелю, справжньою надією на компенсації та відновлення справедливості.

Не буду казати наскільки це титанічний труд міжнародної політики, дипломатії, юриспруденції, - оцінки, мабуть, дадуть наступні покоління, але Міжнародний компенсаційний механізм, Реєстр, запрацював, і в квітні 2024 року фізично почав приймати заяви.

Розпочали з самої складної, великої, через кількість руйнувань, Категорії А 3.1 (фізичні особи, які втратили нерухомість в наслідок збройної агресії рф).

Днями Реєстр оголосив про спрощені правила подання заяв на цю Категорію. Якщо раніше заяви на відшкодування могли подати тільки ті громадяни, хто вже скористався застосунком єВідновлення та мав акт обстеження руйнувань від органу місцевої влади, - то тепер всі, в кого  ВІДСУТНІ документи про:

- право власності (зруйнована нерухомість не зареєстрована у Реєстрі речових прав);

- відсутній акт про пошкоджене майно від місцевої влади та не подавалася раніше заява на програму еВідновлення;

- нерухомість на тимчасово окупованих територіях або в зоні бойових дій.

Ще важливі нововведення Реєстру: кожен заявник, фізична чи юридична особа, зможуть призначати представника для подання заяви. За цими правилами батьки та опікуни зможуть подавати заяви від імені своїх неповнолітніх дітей чи підопічних. Це стосується також способу подання: заява приймається через застосунок ДІЯ, але якщо він відсутній, подати може представник. Зараз Реєстр працює над тим, щоб заяви можна було подавати не тільки через ДІЮ, а й через ЦНАПи.

Реєстр вже затвердив правила подання для нових 12 Категорій, вони стосуються фіксації заяв про загибель чи зникнення безвісті родичів, про вимушене внутрішнє переміщення. Держава та юридичні особи зможуть подати заяви про пошкодження критичної та іншої інфраструктури. Категорії відносно житлової та нежитлової нерухомості, зокрема подання заяв щодо руйнувань площ загального користування в багатоквартирних будинках - їх зможуть подавати ОСББ, ЖЕКи.

Дуже важливо розуміти, що чим більше буде заяв, постраждалі будуть подаватися до Реєстра, а не зволікати – тим швидше й всеосяжніже буде реагувати світ. Тим швидше запрацює міжнародна відповідь у вигляді притягнення до відповідальності агресора та примус саме його виплачувати компенсації. Реєстр буде підштовхувати міжнародну юридичну спільноту до запуску другого кроку глобального Компенсаційного механізму – Компенсаційної комісії, що буде визначати обсяги компенсацій, - поки йдуть переговори про регламент та правила її роботи.


Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
СПЕЦТЕМА: Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.