Роздріблена газова генерація

05 липня 2024, 11:32
Власник сторінки
член Наблюдательного совета Института энергетических стратегий
0
18

В Україні розпочалось соціалістичне змагання. Хто побудує першим роздріблену (розподілену) газову генерацію.

В силу відсутності грошей та технологій, то такі душевні пориви варто розцінювати виключно як: 1) бажання вислужитись перед Зеленським («а от вони не змогли, а ми змогли поставити газову турбіну на 10 Мвт, ура, товариші!»); 2) бажання отримати реноме «талановитих менеджерів» у гонці на посаду прем’єра та нових членів Кабміну, нових керівників енергетичних компаній. Нічого не міняється. Європейські цінності легко обмінюються на посади.

«Укрзалізниця» обіцяє побудувати газових теплоелектростанцій на 250 МВт. «Укрнафта» обіцяє фантастичний обсяг у 1 ГВт. «Укргазвидобування», «Укргідроенерго», «Енергоатом» - всі будуть будувати собі трошки газової генерації.

Якщо йдеться про чергову «потужну» і «неймовірну» реформу в Україні і особливо в енергетиці, то я завжди згадую слова із величезної лекції () колишнього посла Канади в Україні Романа Ващука. Чи то несвідомо, чи то абсолютно свідомо розчарувавшись у «чудодійних рецептах» Заходу для України, Ващук розкрив секрет «реформ в Україні»: «Якщо ви спеціаліст із державного управління, але у вашій країні вам не дозволили чогось зробити, ви такі «Оу, є Україна, ану повеземо цю супернову неймовірну модель (реформи) туди, вони не можуть відмовитися, є якесь фінансування, і ми то впровадимо, it's gonna be great» (це буде неймовірно)».

Якщо хтось іще не зрозумів, то нам в Україну передають не вивчені та відточені реформи, а скидують різного роду «проекти, фантазії, хотєлки». А як воно працює тут в Україні – це вже нікого не цікавить.

Повертаючись до роздрібленої (розподіленої) газової генерації. Ідеї заставити всю Україну міні і мікро сонячними панелями (який толк з них зимою?), побудувати тисячі маленьких газових генераторів (від 1 до 5 МВт), змусити перевести на власну генерацію великий бізнес, великі державні корпорації – це іще одна «реформа», про яку розповідав посол Ващук.

Якщо ви думаєте, що причина побудови роздрібленої (розподіленої) газової генерації лише у ракетних ударах Росії, то це помилкове враження.

Причина №1. Навіть коли настане мирний час, то партнери України (США і ЄС) не планують інвестувати і будувати нові електростанції. Ремонтувати старе – будь-ласка. Сумний і трагічний висновок. Відповідно звідси і «геніальна» ідея про будівництво в Україні тисяч маленьких генераторів, які чомусь гордо називають міні-ТЕС. Міні-ТЕС – це блоки від 40-50 МВт. Тепер проблема виробництва електроенергії буде проблемою вулиць, села, району, містечка. Це ж стосується і бізнесу.

Причина №2. Якщо будувати повноцінних дві-три газових ТЕС потужністю 4 ГВт (нам цього вистачить), то потрібно мінімум до 6 млрд. дол і до 10 років часу. Але вже на даному етапі влада фактично відмовилась від такої думки.

Причина №3. Відмова у майбутньому від соціальної ціни на електроенергію і тепла. А тому намагатись понизити вартість виробництва електроенергії на газових ТЕС і тепла на когенерації – такої цілі немає. Відповідно, мікс ціни з існуючої генерації (АЕС, залишки ТЕС, ТЕЦ, ГЕС, газових генераторів бізнесу і т.д.) буде потрапляти до населення. Сьогодні важко говорити про визначену ціну для населення, але вона не буде нижчою в найближчій перспективі 8-9 грн/кВт. А далі ціна буде більше 12 грн/кВт.

Причина №4. Переведення споживачів населення і промисловості у режим «самообслуговування». Усі озвучені ідеї генераторів, інвесторів, акумулятивних батарей, сонячних батарей, когенераційних установок – усе це веде до відсутності гарантій з боку постачальників і операторів розподілу стабільності поставок електроенергії. Будь-яка аварійна ситуація може породжувати відключення електроенергії на тривалий час. Фактично це і буде наслідок децентралізації або роздріблення енергосистеми.

Тому повторюсь, що писав і раніше: розвал енергосистеми йде по графіку.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: электроэнергия
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.