Потрібен закон України "Про визнання Росії державою-терористом"

04 травня 2022, 14:19
Власник сторінки
эксперт, политолог
0
408
Потрібен закон України  Про визнання Росії державою-терористом

Офіційне визнання Росії державою-терористом зажене РФ у практично повну ізоляцію. І водночас надасть можливість нашій країні отримати заморожені на Заході російські гроші.

Перший практичний крок тут має зробити Верховна Рада. Цей крок - прийняття українським парламентом повноцінного законодавчого акту про визнання Росії державою-терористом.

Досі такого закону не з'явилося із декількох причин.

По-перше, дотепер у міжнародній юриспруденції відсутнє поняття "держави-терористу". Замість нього у  законодавчому полі  США використовується юридичний термін "держави-спонсора тероризму".

По-друге, внаслідок відсутності цього терміну у вітчизняній юриспруденції й депутати Верховної Ради не розробили досі відповідну юридичну термінологію.

Оскільки - це третя, і скоріше за все головна причина -  всі гілки української влади з 2014 року звикли у відносинах з Росією на міжнародній арені працювати переважно "на підхваті" у західних партнерів. Які робили якісь кроки  по відношенню до Росії (як правило, приймали якісь критичні заяви), а Україна до них приєднувалась.

Тому зрозуміло, чому й зараз  спочатку президент Зеленський, а слідом і ВР просять американських колег використати їхній наявний досвід з оголошення держав спонсорами тероризму. І поповнити цей перелік Росією. (Причому Верховна Рада прийняла  відповідне звернення до Палати представників та Сенату Конгресу США у цей вівторок - вже після того, як президент Байден дипломатично відхилив аналогічне прохання президента Зеленського про визнання РФ державою-спонсором тероризму).

Замість того, щоб зробити першій крок самим - і прийняти закон України про визнання РФ державою-терористом. Бо це саме Україна щоденно вже третій місяць зіштовхується зі злочинами РФ, які повністю підпадають під визначення терористичних актів. Починаючи від захоплення у заручники мирних мешканців і використання їх в якості живого щита у військових діях. І закінчуючи захопленням атомних станцій та запусками ракет над ними.

Тому ці екстраординарні кроки держави-агресора вимагають такої само екстраординарної реакції з боку нашої держави. Відсутність позитивної реакції офіційного Вашингтона у відповідь на заклики офіційного Києва (президента, голови МЗС, Верховної Ради) визнати РФ спонсором тероризму підтверджує: не варто очікувати того, що замість України хтось назве Росією тим, ким вона є насправді - країною-терористом.

Необхідний апарат юридичних визначень тероризму та форм його підтримки державою існує. Те що треба зробити - взяти корсет цих визначень і натягнути на державу під назвою "Російська Федерація". Цей шлях хоч і безумовно складний, проте з точки зору міжнародного права набагато перспективніший аніж юридично спробувати визнати Росію фашистською державою. 

Маючи такий закон, ухвалений Верховною Радою, наша країна отримає точку опори, за допомогою якої вона зможе перевернути світ. Передусім ту його частину, яка намагається вести з Росією buisiness as usually, допомагати їй обходити санкції, скуповувати із дисконтами енергоносії та інші російські товари.

Іншими словами, допоможе вирішити наступне завдання протидії Росії після ухвалення Європейським союзом шостого пакету санкцій проти РФ, яке сформулював президент Зеленський: "У будь-якому разі доведеться блокувати всі експортно-імпортні операції з Росією". 

Можна прогнозувати, що класифікацію Росії як держави-терориста, скоріше за все, швидко та активно підтримають найближчі союзники України в Європі - країни Балтії, Польща, можливо й Велика Британія.

Маючи на руках закон України про визнання РФ державою-терористом як юридичний документ, Україна зможе подати проти Росії вже юридично грамотний, із необхідною доказовою базою, позов до Міжнародного суду ООН. Де попередня спроби позову проти РФ в 2017-ом році закінчились невдачею. Але завдяки цій спробі маємо й один безперечно позитивний факт: цей суд визнав, що подібний позов України проти РФ підпадає під його юрисдикцію.

Спираючись на ці результати, офіційний Київ зможе вже більш обґрунтовано  і наполегливо знову просити США визнати РФ  державою-спонсором тероризму. Чи, можливо, й державою-терористом.

Розуміючи й серйозність, й складність завдання прийняття у Верховній Раді закону про визнання Росії державою-терористом треба констатувати дві речі.

Перша. Без такого закону як універсального системного акту 1) з ізоляції РФ+2) з одночасного притягненні її до відповідальності велика робота з вирішення із цих двох першочергових для України завдань буде набагато більш довгою і складною.

Друга. Велика робота починається з маленького кроку. Потрібно просто зараз розпочати практичну роботу з  прийняття законопроєкту "Визнання РФ державою-терористом". Ці цією метою вже розпочала роботу ініціативна група з розробки і прийняття такого законопроєкту. Група пропонує приєднуватися до цієї діяльності тим юристам, політикам, дипломатам, економістам, експертам, тощо, які готові взяти участь у цій роботі.

Контактна особа - Андрій Миселюк, директор Інституту "Діалог".

+38 097 948 39 75 (WhatsApp, Telegram, Viber), info@i-dialog.com.ua

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.