Не створили ОСББ – тримайте управителів!

08 лютого 2022, 19:25
Власник сторінки
Народний депутат
0
52
Не створили ОСББ – тримайте управителів!

Чи вдасться реалізувати урядову ініціативу щодо обов’язкового призначення управителів будинків на практиці?

До 1 березня 2022 року українці мають обрати одну з форм управління в багатоквартирних будинках. Інакше - за них це зроблять місцеві керманичі. Такі нові правила прописали в законопроєкті про зміну однієї з норм прикінцевих положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Та чи стануть вони реальними «ДО ВИКОНАННЯ» на практиці?

Березневий дедлайн

За даними Мінрегіону, мешканці 48 000 будинків (або 28%), ще досі не визначилися з формою управління (йдеться про підконтрольні Україні території). Допомогти їм у цьому і має новий законопроєкт № 6103 про внесення змін до Закону «Про житлово-комунальні послуги», ініційований самим же Мінрегіоном. 

Документ Парламент уже ухвалив у першому читанні. Отже, згідно з законопроєктом, до 1 березня місцеві адміністрації мають провести конкурс із призначення у будинках, де відсутні ОСББ, управителів (йдеться про випадки, коли такий конкурс не був оголошений місцевою владою до 1 травня 2021 року). Потому, переможці конкурсів укладуть договори про надання послуг із управління багатоквартирним будинком (різновид договору про управління майном в розумінні Глави 70 Цивільного кодексу України. Порядок проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку був затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 150 від 13.06.2016). 

Договір з управителем укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення «каденції» сторони не повідомлять про відмову від договору, його автоматично подовжують ще на однорічний строк. 

По суті, право мешканців обирати управителя, й взагалі форму правління, передбачено було законом «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» ще з 2015-го. Щоправда, тоді закон не обмежував українців у часі ухвалення рішення, на відміну від нового, що встановлює дедлайн. Таким чином, Уряд хоче завершити розпочату реформу, створивши повноцінний ринок управителів багатоквартирними будинками. 

Наразі в Україні немає класу професійних управителів. Перші курси для них з’явилися лише у 2018-му (72 години). Тоді як наприклад, поляки вчаться на управителів будинків роками і щонайменше по 400 годин. Там навіть освоюють акторську майстерність, аби  вміти спілкуватися з сусідами.

Чому українці так довго визначаються з формою управління багатоквартирних будинків?

На сьогодні, критично замало бажаючих брати на себе відповідальність за управління багатоквартирним будинком. Тому, на думку урядовців, переведення всіх таких об’єктів під управління ОСББ чи управителя слід закінчити якнайшвидше і на фінішній прямій «долучити» до процесу місцеву владу. Адже, шість років виявилось замало для самостійного «пробудження» свідомості громадян у цьому питанні. Застарілі стандарти не дають змоги співвласникам будинку зрозуміти, що саме вони, як власники спільного сумісного майна, мають свої обов’язки по утриманню будинків. 

Станом на 1 квітня 2021 року (дані Мінрегіону)  зі 180 000 багатоквартирних будинків  - ОСББ створено лише у 36 000 будинках (20%). Разом із тим, понад 4 000 будинків обслуговуються житлово-будівельними кооперативами (ЖБК).  Проте, діяльність даних організацій як управителів будинків – поза законом. ЖБК, як форма управління, відповідно ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», непередбачена. Тож, відбувається підміна понять, оскільки такі організації мають статус неприбуткових, а управитель – навпаки.

Отже, хто ж такий управитель? Управитель багатоквартирного будинку - це  фізична особа-підприємець або юридична особа-суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.  Посада надвідповідальна і детальний перелік обов’язків  - не для слабаків. Звісно, переваги форми управління у вигляді ОСББ чи управителя очевидні. Серед них - прозорі витрати і постійний контроль за якістю компослуг, затвердження «своїх» Правил проживання, контроль якості ремонтних робіт, самостійний вибір постачальників та кінець  «комунальним війнам». 

Чи вдасться реалізувати урядову ініціативу на практиці?

Аби реалізувати урядову ініціативу з обранням у багатоквартирних будинках управителів, потрібно терміново змінити дату дедлайну. Адже, об’єктивно, до 1 березня виконати вимоги даного законопроєкту - нереально. За моїми підрахунками, органам місцевого самоврядування на проведення конкурсів та обрання управителів, потрібно мінімум три місяці з моменту набрання чинності даного закону.  

Також слід розширити дію даного законопроєкту на будинки, де зараз управління здійснюють житлово-будівельні кооперативи. А саме - внести законодавчі зміни щодо зобов’язання співвласників будинків, в яких управління здійснюється ЖБК, упродовж чітко встановленого терміну реорганізувати ЖБК в ОСББ, як це передбачено Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» чи обрати управителя будинка, в іншому випадку управитель буде обраний органом місцевого самоврядування. 

Зазначені пропозиції будуть обговорені з експертами-практиками в житлово-комунальній сфері та будуть подані мною до Верховної Ради України у вигляді відповідних правок та законопроєктів.

Автор: Тарас Тарасенко, народний депутат, голова МДО "ЛЮДИ"

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: закон,ОСББ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.