Екологія важлива: 21 крок назустріч захисту довкілля

31 грудня 2021, 11:51
Власник сторінки
Народний депутат України
0
92
Екологія важлива: 21 крок назустріч захисту довкілля

Наприкінці року багато хто з нас підбиває підсумки своєї діяльності за рік та ставить цілі на майбутнє. Увесь 2021 рік був насичений роботою над законопроєктами, підзаконними актами, зверненнями тощо.

Проводжаючи цей рік, хочу згадати про важливі, на мій погляд, кроки, які ми з командою та українськими громадськими організаціями зробили назустріч захисту довкілля:

1. Прийнято Верховною Радою України та підписано Президентом Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу"

Раніше це був законопроєкт під реєстраційним № 2351. Протягом 2021  року він пройшов два других читання та був прийнятий 15-го липня на повторному другому читанні, коли за нього  проголосувало 285 народних депутатів. Наразі Закон вже набув чинності  з 8 листопада 2021 року.  Закон забороняє наступне: масову евтаназію безпритульних тварин як метод регулювання їхньої чисельності; бити, вбивати, отруювати чи калічити домашніх тварин; дарувати домашніх тварин як призи, нагороди чи премії; завдавати домашнім тваринам болю, страждання або пригнічення; дресирувати тварин у спосіб, що завдає шкоди здоров’ю тварини та її загальному стану; умертвляти тварин шляхом утоплення, задушення, використання електричного струму та речовин, що призводять до отруєння, також вводить ще ряд важливих для захисту природи та тварин від жорстокого поводження норм, зокрема, за жорстоке поводження з тваринами відтепер будуть притягуватися до відповідальності неповнолітні порушники: з 16 років ‒ до адміністративної, а з 14 років ‒ до кримінальної, а також можливим стало тимчасове вилучення тварин у людей, які вчинили жорстоке поводження з тваринами.

2. Прийнято Верховною Радою України та підписано Президентом Закон України «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України»

Закон було введено в дію  нещодавно, 10 грудня 2021 року. Відтепер почався перший етап впровадження Закону, а саме забороняється безоплатне розповсюдження пластикових пакетів (у тому числі оксорозкладних пластикових пакетів). Роздрібні ціни на пластикові пакети не можуть бути нижчими за мінімальні ціни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України. При цьому заборона не стосується біорозкладних пластикових пакетів та надтонких пластикових пакетів шириною до 225 мм (без бокових складок), глибиною до 345 мм (з урахуванням бокових складок), довжиною до 450 мм (з урахуванням ручок), що призначені для пакування та/або транспортування свіжої риби, м’яса та продуктів з них, сипучих продуктів, льоду та розповсюджуються в об’єктах роздрібної торгівлі як первинна упаковка.

Другий етап розпочнеться через три місяці (з 10-го березня 2022 року), ним забороняється розповсюдження (будь-яке ‒ платне чи безоплатне) в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та при наданні послуг: надтонких пластикових пакетів, тонких пластикових пакетів та оксорозкладних пластикових пакетів.

3. Зареєстровано та підтримано у першому читанні проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо збереження лісів» під реєстраційним № 5650.

Законопроєкт було розроблено спільно з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України для вирішення питань, які з’явилися в результаті неврахування екологічних поправок до проєкту Закону № 2194 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції̈ у сфері земельних відносин». Він передбачає збереження самосійних лісів, відновлення екосистем, виведення з обігу й резервування малопродуктивних та деградованих земель. 

4. Прийнято Верховною Радою України та підписано Президентом Закон України «Про основні засади молодіжної політики». 

24 квітня 2021 року був підписаний Президентом України Закон України «Про основні засади молодіжної політики», який остаточно почне працювати вже з 1 січня 2022 року. Завдяки Закону будуть створені: Рада з питань молоді при Кабінеті Міністрів України, молодіжні ради при виконавчих органах влади; зʼявляться радники з питань молоді при посадових особах; інфраструктурно зʼявиться більше місця для молодіжної роботи; законодавчо буде закріплено визначення «молодіжний працівник»; зʼявиться Український молодіжний фонд.

5. Прийнято Верховною Радою України у першому читанні Проєкт Закону про державний екологічний контроль (реєстр. № 3091).

22.03.21 Верховною Радою України було прийнято рішення про направлення законопроєкту про державний екологічний контроль на повторне перше читання. 15.07.21 нарешті ВРУ прийняла його у першому читанні. Законопроєкт створює новий орган, який здійснюватиме контроль за дотриманням вимог і норм законодавства у сфері екологічного контролю, посилює відповідальність за порушення природоохоронного законодавства, встановлює штраф за недопуск екологічного інспектора на підприємство.

6. Призначена у Парламентській Асамблеї Ради Європи доповідачем доповіді на тему: «На шляху до стратегій Ради Європи щодо морів і океанів проти кліматичної кризи». 

Рішенням Комітету із соціальних питань, охорони здоровʼя та сталого розвитку Парламентської Асамблеї Ради Європи 28 листопада 2021 року була призначена доповідачем на тему: «На шляху до стратегій Ради Європи щодо морів і океанів проти кліматичної кризи» («Towards Council of Europe seas and oceans strategies against the climate crisis»).

У своїй Рекомендації 1888 (2009 року) «На шляху до нового управління океанами» Парламентська асамблея закликала до нового управління океанами і морями. Хоча Конвенція ООН з морського права забезпечує загальну правову основу, існує гостра потреба в такому управлінні. Ми повинні переглянути якість наших дій і, якщо необхідно, посилити їх на європейському рівні. Кліматична криза вимагає реагування на цю надзвичайну ситуацію та на численні виклики забезпечення прав другого і третього покоління в територіальних водах і за їх межами. Держави-члени віддані досягненню Цілі сталого розвитку №14. Як охоронець прав людини, Рада Європи має забезпечити їх дотримання.

7. Від імені підкомітету Призу Ради Європи, комітету з соціальних питань, здоров’я та сталого розвитку Парламентської Асамблеї Ради Європи виконала почесну місію ‒ вручила Почесну Відзнаку місту Вінниця та Почесний Прапор місту Рівне.
  
Почесна Відзнака та Почесний Прапор – це одні з нагород, створені Парламентською Асамблеєю Ради Європи в 1955 році. Почесна Відзнака та Почесний прапор є другою та третьою відзнакою, які перевершує лише Премія Європи, яка є найвищою відзнакою, і присуджується муніципалітетам за активне просування європейського ідеалу.

Премію Європи можуть отримати міста та муніципалітети, що сповідують європейські цінності, беруть участь у партнерських проєктах, обмінах у галузях освіти, культури та спорту, організовують європейські заходи, є членами організацій муніципалітетів або місцевих органів влади, а також підтримують ініціативи солідарності. 

Кожне місто чи муніципалітет, які прагнуть отримати Премію Європи, мають послідовно брати участь у конкурсах на наступні нагороди: Європейський Диплом, Почесний Прапор, Почесна Відзнака, Премія Європи.

Міста Вінниця та Рівне в цьому році зробили впевнені кроки до досягнення Премії Європи, отримавши Почесну Відзнаку та Почесний Прапор.

8. Увійшла до складу Української частини Парламентського комітету асоціації.

Комітет асоціації був заснований відповідно до статті 464(1) Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом і надає допомогу Раді асоціації у виконанні нею своїх обов’язків і функцій та виконує завдання, передбачені Угодою і доручені йому Радою асоціації, зокрема забезпечує безперервність відносин асоціації та належне виконання Угоди про асоціацію між Україною, з одного боку, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами ‒ з іншого.  

9. Участь у  Світовому форумі за демократію (World Forum for Democracy), організованому Радою Європи у м. Страсбург (Франція).

Виступила в якості спікера на ForumTalk з питань Біорізноманіття, змін клімату та довкілля на Світовому форумі за демократію. 

Світовий форум за демократію ‒ подія, що відбувається щороку у листопаді в м. Страсбурзі (Франція) для обговорення складних проблем, з якими стикаються демократії сьогодні, та задля сприяння демократичним інноваціям.  

Концепція Форуму полягає в тому, що виклики демократії потрібно вирішувати, використовуючи широкі можливості мережевого спілкування, а також соціальні та політичні інновації місцевого рівня. Обмін думками, що відбувається під час засідань Світового Форуму, зосереджений на реальних ініціативах державних органів чи субʼєктів місцевого самоврядування, які критично розглядає міждисциплінарна міжнародна робоча група.

10. Україно-литовська співпраця, семінари щодо НАТО, спільні поїздки на Донбас, на кордон з Кримом. 

На початку 2021 року було проведено онлайн-зустріч, під час якої були сплановані офіційні заходи, зокрема обговорили: офіційний візит Голови Сейму Литви в Україну; конференцію реформ у Вільнюсі в липні 2021 року; Кримську платформу; стратегічні кроки та співпрацю в межах Балтік +, ПАРЄ, ОБСЕ, НАТО; співпрацю у напрямках місцевого самоврядування, інформаційної політики, соціальної політики, оборони та безпеки; конференцію «Україна-НАТО», круглий стіл щодо боротьби із пропагандою РФ та дезінформацією; офіційні візити групи дружби в Литву та в Україну та інші питання.

У травні 2021 року під час перебування литовської делегації в Україні в Херсоні та області разом зі Спікеркою Сеймасу Литовської Республіки Вікторією Чмілітє-Нільсен відвідали КПВВ «Чонгар» та «Каланчак» на адміністративній межі з тимчасово окупованою територією Криму. Під час поїздки ознайомилися з порядком здійснення прикордонного та митного контролю на адміністративній межі, а також із роботою сервісної зони, умовами надання адміністративних послуг на КПВВ та функціонуванням віддаленого робочого місця центру надання таких послуг.

11 травня 2021 року в Сеймасі (Сейм Литовської Республіки) була створена ініціативна група по деокупації Криму. Окрім того, литовці підтримують Кримську платформу та взяли участь у Кримському Саміті в серпні 2021 року.

У жовтні 2021 року провели зустріч груп дружби з міжпарламентських зв’язків України та Литовської Республіки під час офіційного візиту литовських парламентарів в Україну, а саме Донецьку та Луганську області. Ключовими темами під час спілкування стали наступні: ситуація з безпекою і її динаміка на сході України. У цьому блоці також обговорили наслідки стихійних лих, зокрема пожеж, які нанесли непоправних збитків. Було знищено сотні будівель та десятки тисяч гектарів лісу, є постраждалі. Обговорили соціально-економічне життя на сході України; тісне литовсько-українське співробітництво на муніципальному рівні, особливо в галузях освіти, науки і медицини; вакцинацію громадян та стан справ щодо Covid-19. Також під час поїздки було проведено семінар “Україна та НАТО. Розвиток воєнної реформи в Україні. Досвід НАТО” в межах офіційного візиту в Україну. Представники Литовської делегації підкреслили значну роль союзних дій: спільне навчання, безпекові проєкти, будівництво інфраструктури та співпраця у сфері новітніх технологій. 

11. Ініціювала розгляд на засіданні ЕкоКомітету ВРУ питання щодо масової загибелі птахів на території біосферного заповідника «Асканія-Нова» та заборони застосування пестициду бродіфакуму, а також звернулась до Генерального прокурора та Голови Національної Поліції України.

За результатами засідання ЕкоКомітету звернулась до всіх ОДА.Як результат ‒ заборонено використання родентицидів з діючою речовиною «бродіфакум» у радіусі 40 км від кордону біосферного заповідника Асканія-Нова в Херсонській обл., у частині областей проведено розʼяснювальні роботи на місцях про дотримання правил використання та застосування отрутохімікатів, створено памʼятки щодо безпечного використання, транспортування та зберігання пестицидів згідно умов чинного законодавства та направлено рекомендації щодо утримання від застосування препаратів на основі бродіфакуму для подальшого інформування громадян.

З відповіді на мій депутатський запит від Офісу Генерального прокурора здійснюється процесуальне керівництво у 3 кримінальних провадженнях за ч.2 ст. 239 ККУ, ч.2 ст. 367 ККУ та за ст. 247 ККУ. За фактом порушення законодавства про захист рослин, що призвело до тяжких наслідків, працівнику підприємства повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 247 ККУ. В інших кримінальних провадженнях досудове розслідування триває: проведено огляди 60 земельних ділянок: 12 обшуків, допитано 58 свідків, отримані висновки інженерно-екологічної, судово-ветеринарної та судово-експертної експертиз, Державною екологічною інспекцією  виявлено збитків на  суму 3,2 млн грн.

Рішенням господарського суду Херсонської області задоволено 5 позовних заяв та внесено зміни до договору оренди землі в частині обмеження зміни цільового призначення земельних ділянок.

Також рішенням суду встановлено обмеження у вигляді заборони: будівництва промислових та інших об’єктів;  розвитку господарської діяльності, яка може призвести до негативного впливу; прокладки доріг і трубопроводів, розміщення нових населених пунктів, промислових підприємств; штучного зрошення полів ближче 1000 м від заповідної зони; застосування мінеральних добрив та хімічних засобів захисту рослин літальними апаратами; мисливства та полювання, відстрілювання і відловлювання тварин; випалювання стерні; інших видів господарської діяльності, які можуть мати негативний вплив на заповідну зону.


12. Еко-арт конкурс «СмарагдоваInUA».

Ініціювали еко-арт конкурс «СмарагдоваInUA», до проведення якого приєднався Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України. Метою конкурсу була популяризація та привертання уваги до питання збереження територій природно-заповідного фонду та Смарагдової мережі. У конкурсі взяли участь 57 учасників із різних областей України, всі учасники отримали екосумки та сертифікати, а 6 переможців – новенькі велосипеди.

13. Ініціювала робочу групу з питань збереження та розвитку ПЗФ, розпочала інспектування територій та обʼєктів ПЗФ України. 

Рішенням Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування від 06.05.2020 створено робочу групу для аналізу, вивчення проблем установ природно-заповідного фонду та розробки законодавчих ініціатив задля збереження біологічного, ландшафтного різноманіття територій та обʼєктів ПЗФ і розширення їх мережі. До складу робочої групи увійшло 57 осіб (народні депутати, представники Міністерств, різних державних установ та організацій). 

На першому етапі роботи робочої групи ми направили та зібрали звернення від усіх установ НПП та заповідників (64 звернення), підготували аналітичну збірку матеріалів з аналізом проблематики установ ПЗФ, шляхів вирішення та пропозицій для роботи установ, визначили 4 напрямки, за якими працювали півроку над покращенням природоохоронного законодавства.

Проведено інспектування установ природно-заповідного фонду та територій Смарагдової мережі України НПП «Синевир», НПП "Шацькі озера", НПП «Ужанський», «Кармелюкове Поділля», Карпатський біосферний заповідник, Природний заповідник «Горгани», НПП «Синевир», НПП «Карпатський», НПП «Яворівський», НПП «Ужанський», НПП «Верховинський» та НПП «Вижницький». Також плануємо відвідати НПП «Тузлівські лимани», НПП «Голосіївський».

14. Співпраця з Національною поліцією України щодо реалізації України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу".

17.11.21 провели першу з серії зустрічей щодо застосування норм Закону України щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу (законопроєкту 2351), який 08.11.2021 року введено в дію. Перша зустріч була з представниками Національної поліції України, а саме представниками управління Департаменту превентивної діяльності та управління комунікації, відділу організаційно-методичного забезпечення. Наступні зустрічі плануються з представниками патрульної служби та головного слідчого управління Національної поліції України.

15. Поїздки у притулки для безпритульних тварин, центри адопції. 

Продовжую поїздки в притулки для безпритульних тварин та центри адопції, у цьому році відвідала Центр адопції безпритульних собак в місті Одеса та притулок для тварин «Сіріус» (Київська область). У нашій країні силами волонтерів та приватних притулків рятують, лікують, стерилізують велику кількість тварин. Але дуже мало можливостей для соціалізації та підготовки собак до життя у нових сімʼях. Катастрофічно недостатньо центрів, у яких з собаками могли б займатися кінологи, волонтери та майбутні господарі змогли б прийти і обрати для себе собаку, дізнатися про особливості її характеру та поведінки, отримати необхідну консультацію та допомогу.

16. Під час «Ze.Camp» від «ЗеМолодіжки» розробили разом з учасниками проєкт «Дерево майбутнього».

Улітку в межах «ЗеКемпу» працювала з молоддю в якості експерта з екології. Разом напрацювали проєкт "Дерево майбутнього" - проєкт озеленення України силами випускників шкіл та школярів. У вересні-листопаді розпочали реалізацію проєкту силами молодіжної команди у Донецький та Миколаївській областях.

17. Міністерство юстиції України видало наказ про скасування реєстрації Громадської організації «Спілка журналістів-догхантерів». 

Існування громадської організації з такою назвою є протизаконним, адже слово «догхантер» є міжнародно відомим визначенням людей, які проявляють агресію відносно фауни та систематично вчиняють злочини проти громадського порядку та моральності. Інформаційний простір не повинен відображати легалізацію догхантерства в Україні через офіційну і публічну назву ГО «Спілка журналістів-догхантерів». Такий розголос намірів жорстокого поводження з тваринами протирічить статті 5 «Заборона пропаганди жорстокого поводження з тваринами» Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження». До цього ми разом з зоозахисними організаціями неодноразово зверталися до Міністерства юстиції щодо необхідності заборони реєстрації організацій, які у своїй назві чи статуті мають ознаки пропаганди жорстокого поводження з тваринами.

18. Відкрито кримінальні впровадження за фактом проведення незаконних рубок лісів у Івано-Франківській та Закарпатській областях.

Мною було направлено депутатський запит Голові Державного агентства лісових ресурсів України та В.о. Директора Державного бюро розслідувань щодо проведення суцільних рубок рідколісся на території Івано-Франківської та Закарпатської областей.

Відповідно до електронного реєстру лісорубних квитків на заготівлю деревини лісгоспи Івано-Франківської та Закарпатської областей лише в цьому році провели таких рубок на площ 363 гектари загальним обсягом 44 039 кубометрів деревини, було видано 447 лісорубних квитка на проведення рубок у рідколіссі: 414 у Івано-Франківській області та 33 у Закарпатській області. Такими «рубками рідколісся» фактично відбувається заготівля деревини найцінніших лісів Карпат і з порушенням законодавства, зокрема Закону України про заборону на проведення суцільних рубок у гірських ялицево-букових лісах Карпатського регіону, адже законодавством України не визначено таку категорію як «суцільні рубки рідколісся».

За наслідками розгляду запиту, у відповідності до вимог ст. 214 КПКУ, слідчими відділами ТУ ДБР у м. Львові внесено дві відомості до ЄРДР за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 ККУ.

19. Розробка методичних рекомендацій для слідчих щодо кримінально-правового захисту тварин від жорстокого поводження.

Наразі ми разом з представниками зоозахисту та Головним слідчим управлінням Національної поліції України розробляємо методичні рекомендації для слідчих для більш ефективної роботи у сфері захисту тварин від жорстокого поводження.

20. Прийнято Верховною Радою України та підписано Президентом Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, торфовищах та на землях інших категорій».

Закон направлений на посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, торфовищах та на землях інших категорій, підвищення ефективності управління та контролю у цій сфері, надання додаткових підстав для притягнення до відповідальності за порушення правил пожежної безпеки у природних екосистемах. Нові норми забороняють знищення або пошкодження рослинності, випалювання сухої рослинності або її залишків на землях водного фонду, у тому числі у прибережних захисних смугах та на островах; уточнюють повноваження центральних та місцевих органів влади; покладають забезпечення пожежної безпеки на власника (власників) земельної ділянки та іншого об’єкта нерухомого майна, або наймачів (орендарів) земельної ділянки та іншого об’єкта нерухомого майна, якщо це обумовлене договором найму (оренди), та на керівника (керівників) суб’єкта господарювання.

21. Прийнято Верховною Радою України Постанову про звернення Верховної Ради України до Конференції Організації Обʼєднаних Націй зі зміни клімату, до якої входить проведення 26-ї сесії Конференції Сторін Рамкової конвенції Організації Обʼєднаних Націй про зміну клімату, 16-ї сесії Конференції Сторін, яка є нарадою Сторін Кіотського протоколу, та 3-ї сесії Конференції Сторін, яка є нарадою Сторін Паризької угоди, Генеральної Асамблеї ООН, Європейського Союзу, Ради Європи, парламентських асамблей, Європейського парламенту, Міжпарламентського союзу, інших регіональних і міжнародних організацій, урядів та парламентів іноземних держав, на підтримку глобальних цілей з питань зміни клімату.

Постанова підкреслює незворотний поступовий перехід України до низьковуглецевого розвитку з метою досягнення Цілей сталого розвитку до 2030 року, цілей Паризької угоди, а саме стримати зростання середньої глобальної температури на рівні значно нижче 2°C та докласти зусиль щодо її обмеження до 1,5°C, заявити про підтримку глобальних цілей з питань зміни клімату.

Щодо планів на наступний рік, це ‒ продовжувати працювати над покращенням законодавства у сфері охорони довкілля та захисту тварин від жорстокого поводження, продовження існуючих ініціатив, а також у 2022 році заплановано повномасштабний старт моєї Національної ініціативи «Екологія важлива», яка буде базуватися на трьох основних векторах ‒ екологічна освіта, популяризація екології як науки та громадські заходи щодо захисту довкілля.  

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.