Реформування містобудівної сфери — на фінішній прямій

23 грудня 2021, 07:31
Власник сторінки
Міністр розвитку громад та територій України
0
112

Реформа галузі містобудування вийшла на фінішну пряму, і старт роботи Державної інспекції архітектури та містобудування (ДІАМ) відіграв у цьому одну з ключових ролей.

Цьому передувала ліквідація корупційного “монстра” — ДАБІ. Станом на сьогодні стара інспекція знаходиться на стадії виключення з реєстру, це — процедура кількох днівІз запуском роботи ДІАМ ми нарешті поставили крапку в однойменному прийнятті рішень, так званих “договорняках” та можливості оминути законодавство. Адже тепер більшість послуг діджиталізовані. 

Результат тримісячної роботи ДІАМ — це, зокрема, заяви, які  опрацьовуються інспекторами протягом 24 годин та рішення, які приймаються протягом трьох днів. Час очікування скоротився на кілька місяців і нарешті став прогнозованим. Водночас завдяки новим алгоритмам роботи закінчилися безпідставні візити з перевіркамиІнспекція вже затвердила секторальний план державного ринкового нагляду на 2022 рік, з яким може ознайомитися кожен. 

Цифровізація адмінпослуг — ліки проти корупції

Наразі ми працюємо над переведенням максимальної кількості адмінпослуг в “цифру”, адже вбачаємо у цьому дієвий механізм проти корупції. Єдина державна електронна система у сфері будівництва вже зараз налічує близько мільйона відвідувачів. З них 25 тисяч — постійні користувачі.  Наразі у системі зареєстровано 128 тисяч об’єктів та 615 тисяч документів. Це істотно спрощує роботу для професійної спільної — архітекторів, проєктувальників, технічних інвентаризаторів, інженерів, спеціалістів органів контролю тощо.  Тепер будь-яка людина людина може переглянути інформацію про всі об’єкти будівництва на порталі. У системі містяться дані про видані дозволи, акти готовності, технічну інвентаризацію та інше. 

Інформацією, що на порталі вже користуються журналісти та громадські активісти для моніторингу забудови міст. Також організації, які створюють сервіси на основі відкритих даних. Та звичайні люди, які цікавлять тим, що будують у їхньому населеному пункті. 

Результатом реформи має стати комфорт для кожної людини

Втім, реформа містобудування — це не лише нові сервіси, а й нові вимоги до об’єктів. Зокрема, вже зараз законодавство вимагає, щоб будь-яка будівля  враховувала принципи безбар’єрності та енергоефективності. Це — складова реформи, яка дозволить відчути реальні зміни кожній людині.  

Також триває робота над імплементацією 305 Регламенту і, починаючи з 2023 року якість будівельної продукції відповідатиме стандартам ЄС. Відтак виробники отримають вищі вимоги до якості, екологічності та безпеки продукції. А головне — рівні конкурентні умови. 

Частина нововведень вже працюють, та над левовою часткою нормативного забезпечення цього напряму робота триває. Зазначу, що за ініціативи МІнрегіону вже розроблено 132 стандарти, які буде затверджено наказами Національного органу стандартизації у 2022 році. Серед них  — ті, що стосуються впровадження ВІМ-технологій, контролю якості будівельної продукції, інклюзії, енергоефективності тощо. Два останні напрями  — під особливою увагою уряду та Мінрегіону зокрема. 

Два ключові законопроєкти реформи готуються до прийняття в цілому

Протягом року багато людей з фахової спільноти працювали над розробкою ключових законопроєктів №5655,  №5877, які мають дати надійне підґрунтя для завершення реформи. Ці документи покликані докорінно змінити принципи роботи в будівництві. Перший, зокрема, впроваджує масштабну цифровізацію процесів та реєстраційних процедур у будівництві. А також низку превентивних заходів, які у майбутньому не дозволять зводити «нахалбуди» або «будинки-монстри». Другий — покликаний посилити адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення законодавства у сфері будівництва, що стане аргументом на користь роботи в рамках законодавчого поля. Обидва документи пройшли перше читання й наразі готуються до другого. 

Здійснюючи будь-які реформи, ми нагаємося орієнтуватися на кожну конкретну людину. Саме вона має відчути та високо оцінити доцільність комплексу вищезазначених дій. Результатом реформи має стати повернення довіри до будівельної сфери як з боку учасників ринку, так і, в першу чергу, з боку людей.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.