Економічний паспорт - це гарантія власного житла та освіти для наших дітей

23 грудня 2021, 07:21
Власник сторінки
Заступник керівника Офісу Президента
1
1652

Уперше в історії України за ініціативою Президента Володимира Зеленського запускається унікальна для нашої держави програма – економічний паспорт громадянина.

Її основна мета – дати впевненість у майбутньому молодим українцям та їхнім батькам.

Завдяки цій програмі молода сім’я зможе спокійно планувати й народжувати дітей, знаючи, що вони матимуть гарантовану фінансову базу для того, щоб жити в Україні. А діти, які сьогодні народжуються й зростають у нашій країні, матимуть стартовий капітал для купівлі власного житла чи отримання хорошої освіти, щоб задовольнити свої основні потреби.

Економічна модель, яка лягла в основу цієї програми, успішно працює в багатьох країнах світу та довела свою дієвість. Відповідно до цієї моделі, доходи, отримані від експлуатації та використання природних ресурсів, акумулюються у спеціальному фонді, який використовується для створення базового капіталу для майбутніх поколінь.

Власне кажучи, цю найкращу світову практику ми й застосували в Україні – вперше за період існування нашої держави.

Українська влада вже здійснила значний перегляд рентних ставок, зокрема, ухваливши так званий ресурсний закон щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень (законопроект № 5600). Надалі в межах розвитку певних секторів видобувної промисловості в Україні визначатиметься рентна політика.

Так, з’являються нові корисні копалини, які ще кілька років тому були нерелевантними. Далі йтиметься не лише про ренту із сировини, а й про використання землі та лісових ресурсів. Ми плануємо велику реформу в лісовому господарстві, щоб, з одного боку, підвищити економічну ефективність використання лісових ресурсів сьогодні, а з іншого – запустити процес заліснення території України.

Це все – природне багатство, яке належить народу України. І не лише цьому поколінню, а й наступним. Тож плата за використання цих природних ресурсів акумулюватиметься у Фонді майбутніх поколінь.

Оскільки запровадження економічного паспорта українця – це один з пунктів президентської програми Володимира Зеленського та його особиста ініціатива, ця програма поширюватиметься на всіх дітей, які народилися в нашій країні з 2019 року включно. Адже це зобов’язання ми можемо виконувати лише з року обрання Президента. Водночас акцентую, що наразі діють і в майбутньому запускатимуться інші програми та їхні різновиди, такі як програми підтримки пенсіонерів віком понад 70 років, які даватимуть додаткові блага всім громадянам України.

Пакет законопроектів, зокрема проект закону «Про економічний паспорт» (№ 6394), який Президент вніс на розгляд до Верховної Ради, передбачає, що відрахування у Фонд майбутніх поколінь розпочнуться з 2023 року. Це пов’язано з тим, що державний бюджет України на 2022 рік уже затверджений, а ухвалення закону про економічний паспорт і відповідні зміни до Бюджетного, Податкового та інших кодексів може тривати три-чотири місяці.

Але хочу наголосити, що із запуском програми у 2023 році ми надамо громадянам компенсації за всі попередні періоди. Тобто дитина, яка народилася у 2019-му, отримає свої нарахування за 2019-2022 роки.

Очікуємо, що до 2023 року повністю запрацюють електронні реєстри, і для того, щоб взяти участь у цій програмі, не треба буде ходити по різних інстанціях та отримувати довідки. Все відбуватиметься автоматично: дитина народжується, інформація вноситься в реєстр, автоматично створюється рахунок у Фонді майбутніх поколінь і запускається процес накопичення коштів.

Гроші, акумульовані в цьому Фонді, матимуть цільове призначення. Але кожен громадянин України після досягнення 18 років сам обиратиме, як їх витратити: чи на придбання житла в Україні, чи на отримання освіти, а якщо ці потреби задоволені, можна буде трансформувати їх у власний пенсійний рахунок і накопичувати далі. Щоб уникнути зловживань і нецільового використання, гроші не видаватимуть готівкою на руки учасникам Фонду, а відправлятимуть прямим платежем на передбачені законом цілі.

Утім, буде можливість використати накопичення на лікування дитини ще до досягнення нею повноліття. Перелік хвороб, лікування яких можна буде оплатити цими коштами достроково, затверджуватиме Міністерство охорони здоров’я України.

То на яку ж суму може розраховувати власник економічного паспорта після досягнення повноліття? Розробляючи цю програму, ми орієнтувалися на ті кошти, які сьогодні необхідні, щоб зробити перший внесок при оформленні іпотеки на квартиру у великому місті або одразу придбати житло в містечку чи оплатити навчання у виші.

Проте будь-які накопичення мають властивість з часом знецінюватися, особливо якщо йдеться про довгостроковий період у 15-18 років. Щоб захистити ці нарахування від інфляції, девальвації та інших кризових явищ, які час від часу виникають у світовій економіці, використовуватиметься такий надійний фінансовий інструмент, як ОВДП, дохідність яких вища за темпи інфляції.

Крім того, щорічний платіж до Фонду майбутніх поколінь індексуватиметься відповідно до темпів зростання мінімальної заробітної плати.

З огляду на це ми прогнозуємо, що сума, яка буде в розпорядженні молодих українців на момент настання повноліття, становитиме не менше ніж 600 тис. грн. А може, й більше.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.