«Спутник V» - гібридна зброя Росії, яка дала осічку

25 лютого 2021, 14:47
Власник сторінки
эксперт, политолог
0
186
«Спутник V» - гібридна зброя Росії, яка дала осічку

«Путін не хоче використовувати «Спутник V» як ліки для російського народу - він пропонує її світові як ще одну гібридну зброю для втілення принципу «розділяй і володарюй».

Українська влада після тижнів невизначеності щодо російської вакцини «Спутник V», нарешті, змогла визначитися і поставити ефективний заслін проникненню цього інструменту гібридної агресії в нашу країну.

Нашим сусідам-європейцям прийшлося складніше. Закони політкоректності та міцні щупальця російського спрута в політиці та економіці Євросоюзу. Ці насправді пов’язані між собою два фактори блокували європейцям необхідність назвати масштабну кампанію РФ щодо «впарювання» свого медичного препарату «Спутник V» тим, чим воно є насправді. 

А саме –  інструментом тривалої «гібридної» агресії РФ проти ЄС. Зокрема, інструментом інформаційної кампанії цієї агресії. А також складовою частиною багатоскладової операції з розширення впливу агресора поки що у «ковідному», а потім й у постковідному світі.

Змагання із Заходом у медичній сфері за швидке створення ефективних ліків проти коронавірусу відстала російська медицина програла. Не зважаючи на використання кібератак російських хакерів на фірми конкурентів.

Не зважаючи на це, без перерви почалося масштабне просування російськими ТОП-політиками ідеї щодо можливості постачання російського препарату на ринок Євросоюзу.

У протидії останній вимозі росіян європейці вдало сховались за суто бюрократичною вимогою: як тільки офіційно європейськими реєстраторами буде визнана дієвість російської «вакцини» - так welcome. Минали тижні за тижнями, а росіяни із зрозумілих причин не надавали до офіційних органів ЄС необхідні дані щодо своєї препарату «Спутник V» у повному обсязі. Бо там неминуче була би доведена її невідповідність званню «ефективної вакцини проти коронавірусу».

У результаті Європейське агентство із лікарських засобів (ЕМА) свого дозволу цьому препаратові так і не видало. 

Проте росіяни це розуміли заздалегідь. І поруч із вербальними заявами про готовність надати всі дані для реєстрації цього препарату в ЄС фактичну ставку в Москві зробили на те, щоб пролізти на європейські ринки в обхід Брюсселю. Тобто, не фронтальною атакою, а партизанськими тропами – чисто у дусі «гібридного» комбінування всіх наявних можливостей задля успіху.

Таким чином, використовуючи свій прямий вплив на угорського прем’єра Орбана, Путін домігся того, що Угорщина всупереч вимогам Брюсселю єдиною в Євросоюзі у цьому місяці розпочала щеплення російським «Спутником». Загалом до Угорщини протягом найближчих трьох місяців мають поставити два мільйони доз вакцини. 

Також використовуючи свої важелі впливу, Путін домігся того, канцлер Австрії Себастіан Курц став справжнім публічним адвокатом застосування російської вакцини. Курц заявив, що Австрія обов'язково надасть виробничі потужності відповідних вітчизняних компаній для виробництва російських або китайських вакцин. Хоча й зробив обов’язкове уточнення – лише після того,  як обидві вакцини будуть схвалені.

«Йдеться про те, щоб отримати якомога більше безпечної вакцини якомога швидше - незалежно від того, ким вона була розроблена. Вакцини - це про ефективність, безпеку і доступність, а не про геополітичні битви», - фактично повторив Курц кремлівські нарративи.

Й правильно розуміють природу кампанії Росії з просування «Спутника» , й часто називають речі своїми іменами в ЄС ті, хто «на своїй шкірі» відчув особливості російського політичного менеджменту під час перебування у складі СРСР – країни Балтії. На днях прем’єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте правильно зазначила, що «Спутник V» Росія використовує в якості гібридної зброї. «Кажуть, «Спутник V» - це добре, але Путін не хоче використовувати її як ліки для російського народу - він пропонує її світові як ще одну гібридну зброю для втілення принципу «розділяй і володарюй». В цьому немає ані нічого нового, ані корисного для людства», - написала у Twitter Шимоніте.

В інших країнах Євросоюзу також навчаються розуміти логіку дій Росії як складових у тривалій «гібридній» війні РФ проти Заходу. Так, міністр оборони Німеччини Аннегрет Крамп-Карренбауер бачить, що Росія і Китай пробують витягти політичну вигоду з пандемії коронавірусу: «Нам відомо, що в Росії, в тому числі в силових структурах, обговорюється, що через коронавірус багато держав на Заході будуть зайняті наслідками нинішньої кризи і завданим економічним збитком. І це дасть більше простору для російського впливу на міжнародній арені».

На думку глави Міноборони ФРН, було б наївно вважати, що Росія і Китай не захочуть використати ситуацію навколо COVID-19 у власних інтересах.

І, нарешті, навіть завжди надзвичайно обережні у висловлюваннях брюссельські чиновники публічно починають вказувати на суперечності реальності та озвучених російських казок про допомогу Москви Заходу в його боротьбі з пандемією. «Мені цікаво, чому Росія теоретично пропонує мільйони і мільйони доз в час, коли в самої недостатній прогрес у вакцинації власного народу. Це питання, на яке потрібно дати відповідь», - зазначила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Таким чином, довга фаза з «фронтального» просування Росією свого «Спутника V» на європейські ринки добігає свого кінця. Із тактичних успіхів РФ можна відзначити, що вона у цій кампанії отримала деякі політичні та іміджеві дивіденди (див.позицію австрійського канцлера Курца).

Але у стратегічному вимірі РФ програла набагато більше: європейці змогли впритул побачити, як Росія в їхніх власних країнах використовує широкий набір інструментів у своїй «гібридній» війні з ЄС. І, як доводять останні заяви європейців, вони не тільки це побачили, але й зробили висновки.

Яким саме чином європейці будуть діяти із новим досвідом, побачимо вже найближчим часом під час їхньої оборони від чергових «гібридних» атак РФ.

 

#ПРАВДА, ЯК ВОНА Є

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.