Для чого хочуть розширити повноваження Національної гвардії України

20 березня 2020, 18:43
Власник сторінки
народний депутат України
0
5028
Для чого хочуть розширити повноваження Національної гвардії України

У Верховній Раді нещодавно з‘явився законопроект, який серед тотальної суспільної уваги до ситуації навколо короновірусу не особливо привернув увагу громадськості та ЗМІ. А дарма...

У Верховній Раді нещодавно з‘явився законопроект, який серед тотальної суспільної уваги до ситуації навколо короновірусу не особливо привернув увагу громадськості та ЗМІ. А дарма. Він містить доволі «цікаві» розширення повноважень Національної гвардії, яка підпорядковується МВС. Мова йде про законопроект №3105 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правових засад діяльності Національної гвардії України.
Основна мета даної законодавчої новели, як часто буває, виписана доволі сухою канцелярською мовою і не зовсім зрозуміла для пересічного громадянина. Офіційно законопроектом запропоновано посилити правоохоронні повноваження  Національної гвардії України в частині виконання завдань із охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки.
Справа в тім, що військові посадові особи Національної гвардії України не визначені Кодексом про адміністративні правопорушення такими суб’єктами, які наділені повноваженнями на постійній основі:
- складати протоколи про адміністративні правопорушення,
- затримувати та доставляти правопорушників до уповноважених державних органів,
- здійснювати особистий огляд громадян та огляд їх речей.
От всіма цими повноваженнями законопроект і пропонує наділити Нацгвардію. Досягти зазначеної мети передбачається шляхом внесення змін до
статей 12, 13, 20 Закону, а також до статей 185-7, 255, 259, 262, 264, 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Тепер давайте розглянемо по суті, де тут можуть бути «наріжні камені».
1. Наразі у п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону про Нацгвардію право здійснювати превентивні та поліцейські заходи примусу, передбачені Законом України «Про Національну поліцію», військовослужбовцям Нацгвардії надається виключно в разі залучення до виконання завдань з охорони громадського порядку.
Отже, щоб уникнути зловживань владними повноваженнями з боку посадових осіб Нацгвардії та надмірного обмеження прав громадянин, слід залишити обмеження прав Нацгвардії на превентивні та поліцейські заходи примусу (а це складання протоколів про адмінпорушення, затримання правопорушників, особистий огляд громадян та їх речей тощо), ТІЛЬКИ коли її військовослужбовці безпосередньо залучені до виконання завдань з охорони громадського порядку.  А не як пропонується додати  законопроектом ще і під час «забезпечення громадської безпеки», що фактично слід розуміти, як постійно.
2. У законопроекті пропонується ч. 1 ст. 13 Закону про Нацгвардію доповнити ДУЖЕ ЦІКАВИМ новим п. 12. Ним передбачається, що військовослужбовці Нацгвардії мають право «застосовувати технічні прилади і технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засоби фото- і кінозйомки, відеозапису, у порядку, визначеному нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України».
Водночас у проекті не уточнюється, де та за яких умов і законних підстав така техніка може використовуватися. Чому порядок їх застосування буде регламентуватися не Законом, а підзаконними нормативними актами МВС. І що найголовніше - ніде не вказано, що така зйомка має застосовуватися виключно  ВІДКРИТО. Тобто якщо залишити формулювання в нинішньому вигляді, військовослужбовці Нацгвардії зможуть проводити негласні слідчо-розшукові дії?! А це протирічить ст. 269 КПК України, де серед переліку правоохоронних органів, які мають на це право, Нацгвардія відсутня. І тоді це фактичне незаконне стеження за особою та грубе порушення ст. 32 Конституції України.
Отже, щоб не «наламати дров» із повноваженнями під шум суспільного переляку від короновірусу та не зробити військове формування з надширокими по тлумаченню повноваженнями, законодавцям слід все-таки дуже обережно віднестися до цієї законодавчої ініціативи, адже у перспективі точно будуть політичні наслідки. Наразі цей законопроект знаходиться на ознайомленні у ВРУ та ще не пройшов наш профільний Комітет з питань правоохоронної діяльності. Але з огляду на турбо-практику монобільшості, в будь-який момент це може відбутися, і під час позачергового засідання він може бути прийнятий.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: законопроект,ВРУ,Национальная гвардия,Национальная полиция
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.