Новий Кабмін, новий прем’єр – словом, нічого нового. Все як завжди.

05 березня 2020, 10:18
Власник сторінки
член Наблюдательного совета Института энергетических стратегий
0
130
Новий Кабмін, новий прем’єр – словом, нічого нового. Все як завжди.

Але не можна сказати, що для нового прем’єра Дениса Шмигаля все буде як завжди.

Особливо в частині енергетики. Іще поки немає нового міністра енергетики. Старого вже ніхто і не згадує.

А зважаючи на те як президент Зеленський охарактеризував роботу Міненергодовкілля («я не можу щоразу бути і психологом, і колектором, і нянькою для міністерства»), то тепер навіть важко сказати хто ж туди погодиться піти. І скоріше за все Шмигалю доведеться особисто і особливо ретельно слідкувати за процесами в енергетиці. Прем’єр завжди має за всім слідкувати. Але енергетика увійшла в зону перманентної кризи. І коли вона з неї вийде – поки не зрозуміло. Шмигаю доведеться не легко. А поки «ноунейм» міністру – і то буде зовсім лихо.

Є ряд питань, які прем’єру перейшли у спадок від «папередників» і хоч не хоч, але саме з нього і будуть питати.

1. «Нафтогаз». Тут все ясно. Зеленский чітко дав зрозуміти, що його не влаштовують «спостережні ради», які отримують фантастичні зарплати і фактично не захищають інтереси держави. Треба повертати контроль за «Нафтогазом».

2. Звільнення голови «Нафтогазу» Коболева, який усіма своїми ручками чіпляється за крісло. Точніше, його хочуть там залишити. Розслідування і аудит шестирічної вакханалії Коболева у «Нафтогазу» - тут для Шмигаля вибору немає. Провалена програма газовидобутку «20-20», завищена ціна на газ (справа АМКУ), нецільове використання коштів, переплата за реверсний газ – і це лише дещиця. Інакше Коболев пересидить і Шмигаля як усіх «папередників».

3. Домовленість «Нафтогазу» і «Укрнафти» про виплату 15 млрд. грн. за спірний газ. А також виплата іще 15 млрд грн за газ, який «Укрнафта» лише планує видобути. «Нафтогаз» не судиться, а йде на зустріч міноритарним акціонерам на чолі з Коломойським.

4.Ринок електроенергії. Тут Шмигалю буде складніше. Кожен його крок буде розглядатися через призму його минулої кількарічної роботи у ДТЕК. Прем’єру доведеться із цим змиритися і навіть не намагатися повторювати, що його трудовий досвід набагато ширший за роботу у ДТЕК. Тому навіть якщо рішення по ринку буде носити звичайний рутинний характер, то у ньому будуть відразу вишукувати інтерес Ахметова або ДТЕК. Водночас, більше впливу буде у НКРЕКП і АМКУ.

5. Імпорт електроенергії із Білорусії і Росії. Якщо НКРЕКП і «Укренерго» не вирішили це питання і про нього вже який раз говорить Зеленський, то скоріше за все уряду доведеться втручатися у цей процес. Принаймні, у межах своїх компетенцій.

6. Проблема вугілля і шахт. По приватизації державних шахт стоїть питання «або-або». І це рішення ухвалено далеко не в Україні. Або збільшувати виплати і дотації більшості збиткових шахт. А де на це гроші в бюджеті? Тут уже і Зеленський не допоможе. Або продаж іноземцям шахт (можливо у комплексі з «Центренерго») під гарантії держави, уряду. Інакше шахти самі будуть потихеньку вмирати. По збуту вугілля, то тут все зрозуміло. Україна і так залежна від імпорту нафтопродуктів, від газу, ядерного палива. Вугілля поки що має найменшу частку залежності від імпорту – 25%. Якщо впаде видобуток як державних шахт, так і приватних, то імпорт може зрости до 40%. Зеленський напевно вже побачив, що не увесь імпорт «однаково корисний».

7. Облгази. Тарифи облгазів на розподіл газу не відповідають економічній ситуації. Вони є заниженими. Через це у облгазів немає грошей для закупівлі газу. Це визнають у компанії «Оператор ГТС». Вони вже публічно звернулись до НКРЕКП з попередженням, що борги загрожують сертифікації оператора ГТС, яка була проведена в минулому році.

8. ВДЕ. «Зелена» енергетика – сонячні, вітрові та інші станції. Не думаю, що Шмигаль буде говорити про «гангрену». Це було у попередньому уряді. Але новий уряд має або знайти фінансовий механізм виплат зелених тарифів. Або домовитися про співпрацю з уже існуючими інвесторами, яка дозволить якщо і знизити тариф, то не привести до розриву відносин.

9. Герус. Скоріше за все голова комітету ПЕК Верховної Ради з перших днів буде  ̶д̶о̶п̶о̶м̶а̶г̶а̶т̶и̶  деструктивно супроводжувати новий уряд. Герус через призму свого політичного світогляду також буде сприймати Шмагаля як людину Ахметова чи ДТЕК. Тому новому міністру енергетики та й самому прем’єру буде весело. Із цим також доведеться змиритися. І по філософськи читати пости Геруса у фейсбуці. Але не лайкати. Президент сказав, що лайків не потрібно. Потрібен результат.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: энергетика,премьер-министр,Владимир Зеленский
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.