Обов’язкове страхування лікарських помилок

15 грудня 2018, 20:03
Власник сторінки
Медичний юрист, Народний депутат України VIII скликання, Заступник голови Комітету ВР VIII скликання з питань охорони здоров'я
0
94
Обов’язкове страхування лікарських помилок

Обов’язкове страхування лікарських помилок врахує інтереси лікарів, медичних закладів, і головне - інтереси пацієнтів

Ризики та загрози професійних помилок існують і існуватимуть завжди, у будь-якій сфері, адже усі ми люди і можемо помилятися. Але коли йдеться про медицину, про людські життя і здоров׳я, ціна помилки може бути занадто високою, а іноді навіть вартувати людині життя. Саме тому медична сфера в зоні особливого ризику та потребує особливої уваги. У світі вже давно існує переконання, що лікар не може і не має права помилятися. Але, у світі й не існує держави, де лікарі не припускаються помилок, так само як і не існує єдиного загальноприйнятого визначення лікарської помилки.


       В Україні тема лікарських помилок — одна з найболючіших, як для медиків, так і для пацієнтів, адже в нашій країні лікарські помилки не є рідкістю. Тут дається в знаки як рівень освіти, так і умови роботи медиків, які створила держава. Бо коли медики працюють на мізерних зарплатах, немає стимулів працювати якісніше та відповідальніше. Безумовно, роль відіграє й організація надання медичної допомоги в лікувальному закладі, рівень забезпеченості закладу медичним обладнанням, лікарськими препаратами, можливості використання в закладі сучасних та ефективних медичних технологій. Крім того, навіть за умови беззаперечного дотримання лікарем протоколу лікування, можуть виникнути непередбачувані та не прогнозовані негативні наслідки для здоровʼя пацієнта, адже це людський організм, який запрограмувати та передбачити неможливо.

Питання лікарських помилок в іноземних країнах вже давно врегульоване шляхом запровадження страхування професійної відповідальності лікарів та відповідальності лікувальних закладів перед пацієнтами. В Україні ж воно піднімається щоразу, коли стається чергова сумна історія  в лікарні. Тоді й виникають питання: хто повинен відповідати за неправильний діагноз, лікування, - медичний заклад чи лікар? 


На сьогодні, страхування професійної відповідальності медиків в Україні передбачене Законом України «Про страхування». Зокрема, до видів добровільного страхування належить страхування   відповідальності   перед   третіми  особами, а до обов’язкового страхування – професійна відповідальність осіб, діяльність яких може заподіяти шкоду третім особам. Проте, перелік таких осіб не затверджений Кабінетом Міністрів, тому й норма не діє.


За законодавством України, лікар зобов’язаний своєчасно та  кваліфіковано надавати медичну допомогу пацієнту. Професійні порушення лікаря можуть полягати у недбальстві або умисному завданні шкоди здоров’ю пацієнта. За такі порушення медики несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, знову ж таки, згідно законодавства. Також, кожен має право на відшкодування або закладом, або лікарем, заподіяної його здоров'ю шкоди. Але завдання цієї шкоди потрібно довести, що в нашій країні зробити досить складно. Наприклад, випадки притягнення  медичних працівників до кримінальної відповідальності у нас є дуже рідкісними. 


Я вважаю, що  з огляду на те, що питання страхування професійної відповідальності медичних працівників (страхування від медичної/лікарської помилки) в Україні є дуже актуальним, необхідно запровадити обов’язкове страхування, розвинути добровільне страхування та, керуючись міжнародним досвідом, визначити на законодавчому рівні поняття «медичної помилки» та запровадити реєстр медичних помилок. Таких, як наприклад: неправильне обстеження, діагностика, лікування, помилки в документації, порушення етики та деонтології медичним персоналом тощо.


Наприклад, зараз немає чіткого розуміння щодо наказу МОЗ, яким лікарям дозволили обирати клінічні протоколи – уніфіковані або міжнародні, які на їх думку, є більш прогресивними, та застосовувати у своїх медичних закладах. Тоді, коли є кілька протоколів на вибір лікаря, ще й письмова згода пацієнта на використання такого протоколу, не зрозуміло, хто буде нести відповідальність за наслідки такого лікування, чи буде і коли буде присутня лікарська (медична) помилка, чи вся відповідальність перекладається на пацієнтів? Тому, я вважаю, що МОЗ має  вжити заходів щодо врегулювання цих питань. 


Уряд же має нарешті визначити та затвердити перелік осіб, внаслідок професійної діяльністі яких може бути заподіяна шкода третім особам, передбачивши в ньому медичних працівників. 


А страхування медичних помилок, у свою чергу, забезпечить:

- відповідальність медичних працівників, діяльність яких може заподіяти шкоду третім особам;

- страхування професійної відповідальності медичних працівників.


Одже, визначення на законодавчому рівні поняття «медичної помилки» та запровадження реєстру медичних помилок дозволить нарешті врегулювати це питання у нашій країні, враховуючи інтереси лікарів, закладів охорони здоров’я, і головне - інтереси пацієнтів.


Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.