Як «Нафтогаз» перетворює ринок газу у «поле для дурнів»

26 липня 2018, 08:58
Власник сторінки
член Наблюдательного совета Института энергетических стратегий
0
147

Якщо зміни «Нафтогазу» отримають підтримку, то з початком опалювального сезону настане суцільне пекло – колапс платежів, масові відключення, сотні тисяч судових справ, провал із субсидіями.

«Нафтогаз України» продовжує захоплення ринку газу України. Керівництво компанії намагається обманом нав’язати населенню і теплокомуненерго умови надання послуг, які приведуть до масових відключень від газу в опалювальний сезон та нарахування багатомільярдних «платежів» для звичайних громадян.

Хоча формально у «Нафтогазі» прикриваються благими намірами зміни умов кодексу ГТС, реформи ринку газу за європейськими правилами, надання людям якісного сервісу із газопостачання. Ну, словом, усі ті псевдо-реформаторські гасла, які громадяни чують від керівника «Нафтогазу» Коболева та його команди уже четвертий рік поспіль.

Більше того «Нафтогаз» розпочав кампанію із тиску на незалежний «регулятор» НКРЕКП щодо термінової зміни умови кодексу ГТС. Зміни, на думку «Нафтогазу», мають стосуватися виключно частини, яка обумовлює поставки газу. При цьому на ремарки НКРЕКП, що «Нафтогаз» у 2015-2016 рр. погодив всі умови кодексу ГТС, відповіді з боку менеджерів «Нафтогазу» так і не пролунало. І це зрозуміло. Адже необхідність «кров з носу» внести зміни з’явилась після того як «Нафтогаз» розпочав монополізацію ринку газу та намагається забрати у облгазів право управляти газовими мережами.

Відповідно зараз «Нафтогаз» лобіює наступну «реформу»: якщо населення або ТКЕ споживають газ без документального підтвердження («номінації») і не оформляють поставки газу або затримали оплату, то це буде оформлено з боку «Нафтогазу» як несанкціонований відбір газу. На мові юристів це буде означати крадіжку газу. Більше того, несанкціонований відбір газу – це важкий кримінальний злочин фінансового напряму, оскільки «Нафтогаз» буде звинувачувати ТКЕ у розкраданні в особливо великих розмірах.

Власне, отримавши таке право, менеджери «Нафтогазу» зможуть під час опалювального сезону не надавати газ для ТКЕ і населення, подати заяву на керівників ТКЕ або на іншого споживача у правоохоронні органи.

Безумовно, що чесний і справедливий «Нафтогаз» передбачив вихід із ситуації. От тільки він вигідний для компанії і буде ставити у патову ситуацію населення і ТКЕ. Адже ТКЕ і постачальники газу будуть змушені брати оплату за газ авансом або наперед. І якщо дід Петро або баба Зіна не заплатить, то будуть пересічні українці мерзнути у себе вдома. Адже газ елементарно відключать.

Отож, менеджери «Нафтогазу» на чолі із Коболевим сьогодні співають як кіт Базіліо та лисиця Аліса у «Буратіно»: «Не прячьте ваши денежки по банкам и углам, несите ваши денежки — иначе быть беде».

Принести гроші повинні споживачі, які, за логікою «Нафтогазу», повинні труситися від страху і «як зайчики» поповнювати рахунок «Нафтогазу» на десятки мільярдів гривень. Напевно, у компанії вважають українців багатими «буратінами», а газовий ринок України – «полем дурнів». Адже у 2017 році ринок обсягу споживання газу склав більше 60 млрд. грн. А з підвищенням ціни на газ до 11-12 тис. грн – сума зросте до 100-110 млрд. грн. Ось за що борються талановиті «реформатори» із «Нафтогазу».

«Нафтогаз» добивається, щоб споживачі оплачували авансом як сьогодні платять промислові споживачі. До речі, у країнах ЄС споживачі часто платять на рік уперед. У компанії вважають, що краще не труби ремонтувати та сервіс покращувати, а перейняти лише правило оплати наперед.

Нині ситуація роботи ТКЕ полягає у тому, що вони отримують газ протягом усього опалювального сезону і «Нафтогаз» не може обмежити газопостачання згідно закону. «Раціоналізаторські» пропозиції «Нафтогазу» приведуть до того, що поставки тепла взимку очікує доля постачання гарячої води влітку. Її просто немає. І тепла може не бути.

Зміни до кодексу ГТС створюють ситуацію, коли поставки газу для населення і ТКЕ без передоплати буде розцінюватися як кримінальний злочин. І вже згадувані дід Петро і баба Зіна будуть мерзнути у себе вдома. А у багатоквартирних будинках мерзнути будуть цілими будинками. Особливо якщо будуть проблеми із виплатою субсидій із центрального бюджету, то «Нафтогаз» це не буде цікавити – компанія і цих споживачів буде обмежувати. Навіть якщо їхні сусіди будуть сумлінними споживачами без боргів.

Фінансово і технічно це буде виглядати так: якщо у споживача негативний баланс, то на нього не виділятися газ в системі. Саме такий «подарунок» хоче зробити споживачам «Нафтогаз». Немає виділеної норми газу, а ти заварив чай? Значить – сідай у тюрму.

Тобто, за газ чи тепло, яке ви будете отримувати у грудні потрібно буде платити у листопаді. І те, що вам затримали зарплату, пенсію чи стипендію – це нікого не цікавить. Іще трагічніше із так званим «першим» платежем. Його споживач має здійснити за усі три місяці – оплатити минулий місяць, заплатити за поточний місяць і заплатити аванс за майбутній місяць. Умри з голоду, не купи необхідні ліки, йди пішки на роботу 20 кілометрів – але заплати за газ наперед.

Якщо зміни «Нафтогазу» отримають підтримку, то з початком опалювального сезону настане суцільне пекло – колапс платежів, масові відключення, сотні тисяч судових справ, провал із субсидіями. Словом, буде холодно і страшно.

І те, що топ-менеджери «Нафтогазу» на чолі із Коболевим не зупиняться ні перед чим, отримало підтвердження днями. Як виявилося, що у «Нафтогазі» навіть не гидують відверто бандитськими та силовими методами втілення у життя своїх цілей. Днями на керівника Департаменту з регулювання відносин у нафтогазовій сфері НКРЕКП Тетяну Рябуху банально та цинічно побили. І за словами Тетяни Рябухи побиття супроводжувалося погрозами відчепитись від «Нафтогазу»: «Сьогодні вночі під під’їздом на мене напали нелюди з криком «не чіпай НАК (Нафтогаз України)». Отакі у нас в Україні газові реформатори із бітами та розпеченими прасками в руках.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: газ,Нафтогаз,теплоснабжение,Андрей Коболев
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.