Бюджетна ненажерливість: МВС «важливіше» за Збройні сили України?

18 грудня 2017, 13:32
Власник сторінки
народний депутат України
0
4370
Бюджетна ненажерливість: МВС «важливіше» за Збройні сили України?

У 2018 році МВС та Нацполіція буде профінансована на 4 млрд. гривень більше, ніж Збройні сили України та Міноборони. Але куди підуть такі шалені суми державного бюджету у «господарстві» пана Авакова?

Держава входить у 2018 рік із бюджетом. Це добра новина, що парламент спромігся прийняти кошторис, як завжди, не в останній день року. Цією швидкістю так захопилися і громадськість, і самі політики, що звернули увагу не на всі важливі деталі державного бюджету. А їх чимало. І мова піде про бюджетне фінансування системи МВС та Національної поліції.

Спочатку наведемо цифри фінансування МВС та Нацполіції з державного бюджету:

Зростання апетитів МВС у арифметичній прогресії – важко не помітити. Але важко ПОМІТИТИ – якісні зміни в системі.

Пам’ятається, як міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, на початку створення Нацполіції урочисто обіцяв, як функції МВС зменшяться до адміністративних, а його апарат, рівно як і його фінансування – суттєво мінімізуються. Тож порівняймо рівень бюджетного фінансування за ці роки Апарату МВС:

2016 – 4 млрд 831 млн 260,8 грн.
2017 - 5 млрд.508 млн 098,0 грн
2018 – 7 млрд 138 млн 200,0 грн

Якась збочена «економія» виходить.

Більше того. Викликає здивування чому Кабінет Міністрів вирішив, що найбільш нужденним серед інших правоохоронних органів є МВС та НПУ?

Адже у бюджеті 2018 року, передбачені таки суми бюджетного фінансування на інші правоохоронні органи:

ГПУ – 3 млрд 200 млн грн.
СБУ – 3 млрд 452 млн. грн.
НАБУ - 857 млн 91 тис. грн.
НАЗК - 683 млн 512 тис грн.
Державне бюро розслідувань 651 млн 567 тис. грн.
Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів 253 млн 213 тис грн.

Цікавою за своєю суттю (якщо розібратися), є і класифікація видатків.

Так, наприклад, в структурі видатків на Апарат МВС міститься стаття: «Наукове та інформаційно-аналітичне забезпечення заходів по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією», на яку виділяється 3 млн 534 тис. грн.. Не мала сума, як для інформаційного піару керівництва МВС.

Ще цікава стаття видатків в структурі утримання Апарату МВС – «Державна підтримка фізкультурно-спортивного товариства "Динамо" України на організацію та проведення роботи з розвитку фізичної культури і спорту серед працівників» – 21 млн 661 тис. грн. Причому у відкритому доступі немає жодного звіту по діяльності «Динамо» на останні три роки . Можна знайти лише перемішані дані, де вони ще хваляться здобутками 2011-2012 років. А ті з поліцейських, хто мав «за щастя» займатися у спортивних залах цього товариства – думаю багато що розкажуть про їх облаштування часів раннього СРСР. Але на цю статтю видатків із державної казни у 2017 році виділено майже 19 млн грн, у 2016 – 16 млн 812 тис. грн. Куди пішли гроші – питання, зрозуміло, риторичне.

Є також стаття видатків Апарату МВС – «Створення єдиної авіаційної системи безпеки та цивільного захисту» – 200 млн грн. Це сума на утримання вертольоту, який придбали на Євробачення? Чи на перевезення цим вертольотом керівного складу? Дуже цікаво б було почути пояснення структури видатків по цій бюджетній статті.

Далі – більше. Державна прикордонна служба, яка підпорядковується МВС.

На «Заходи з інженерно-технічного облаштування кордону» – 500 млн грн. Часом це не сумнозвісний проект «Стіна»? Для порівняння – на «будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної прикордонної служби України» – 200 млн грн. І цим дуже пишаються. Цю цифру можна побачити в багатьох прес-релізах від МВС та КМУ.

Окремо зупинимося на держфінансуванні ДСНС (Державної служби з надзвичайних ситуацій).

Нагадаємо, на «придбання пожежної та іншої спеціальної техніки вітчизняного виробництва» у бюджеті 2016 року виділялося 450 млн грн, у 2017 р. і 2018 р. КМУ виділяє вже по 600 млн грн щороку. У 2015 році тодішній прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявляв про необхідність купувати техніку лише у чернігівського ТОВ «Пожмашини». Напередодні прийняття бюджету за 2016 рік лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко заявляв, що його фракція не буде голосувати за бюджет. Однак після того, як у проект бюджету внесли майже 400 млн грн на закупівлю пожежної техніки, «радикали» відразу проголосували «за».

«Пожмашина» зареєстрована у Прилуках Чернігівської області на кіпрську компанію «Ідехус лімітед». Бенефіціаром вказано директора «Пожмашини» Олега Борща, який торік балотувався у Чернігівську облраду від «Радикальної партії». Підписантом «Пожмашини» є Валерій Іващенко, депутат Прилуцької райради від «Радикальної партії». Керівником підприємства до 2015 року був Олег Авер’янов (якого в пресі називають «касиром» Олега Ляшка) і який у 2015 році був заступником керівника ДСНС. У 2016 році, за даними ПРОЗОРРО, ДСНС за результатами тендеру замовила у підприємства «Пожмашина» пожежно-рятувальних автомобілів на 600,34 млн грн за ціною на 25% вищою, ніж у 2016 році. Але всі ці скандали не зупиняють Кабмін та МВС – у 2018 році очікується витратити чергові державні 600 млн грн. І Олег Ляшко вже встиг подати в пресі це як велику турботу про вітчизняного виробника.

Маємо згадати і як реформувалася система ДСНС, на яку загалом виділяють у бюджеті на 2018 рік 11 млрд 234 млн грн. Рік тому, разом із своєю молодою заступницею Дєєвою, пан міністр Аваков, публічно анонсував чергову реформу цієї служби. Найважливішою новелою мала стати запровадження пожежних команд за участю добровольців. Новела, скажімо, дуже умовна, бо у СРСР, такі добровольчі пожежні команди були запроваджені ще у 1956 році. Але якщо тоді вони могли боротися із вогнем в сільській місцевості, то дуже важко собі уявити, як добровольці тушать пожежу у висотному будинку чи на промисловому об’єкті, яких вже не так й мало, особливо у передмістях великих міст.

Другим кроком реформи мала стати нова система фінансування ДСНС, яка передбачала суттєве оновлення технічного парку та матеріального забезпечення. Але в цій частині витрат, в бюджетному фінансуванні нічого не змінилося. Хіба що стабільно виділяється згадані вище 600 млн грн для закупівлі пожежних машин. Проте традиційно збільшилися статті видатків на «керівництво та управління у сфері надзвичайних ситуацій» – сума зросла з 96 млн грн (у 2017 році) до 110 млн 446 тис грн (у 2018 році).

Щодо держфінансування Нацполіції. Як ми зазначали на початку статті – воно збільшено майже на 4 млрд грн порівняно із минулим роком. Але статті видатків досі містять куце формулювання: «Забезпечення діяльності підрозділів, установ та закладів Національної поліції України». Який підрозділ скільки отримує та згідно яких програм – не Ваша, українці, справа.

***

Наведені дані – лише суха мова цифр, що викладені у публічному доступі. Розумному, як казали римляни, достатньо, щоб зрозуміти хто за цим стоїть.

Як і у минулому та позаминулому роках, суспільство цього річ також не дочекалось публічного звіту керівництва МВС щодо витрачених державних грошей. Не отримало воно й чітких програм розвитку та реформування підрозділів Нацполіції та служб, які підпорядковані МВС на 2018 рік. Тож, як юрист, можу сказати, що керівництво МВС фактично не можливо притягнути до відповідальності за нецільове використання бюджетних коштів згідно ст. 210 Кримінального кодексу України. Надто розпливчаті формулювання статей видатків на утримання МВС та Нацполіції у сумарному розмірі понад 90 млрд грн.

Наостанок вдумайтесь. В Україні, яка веде війну із російським агресором, на Міністерство оборони України, забезпечення ЗСУ виділяється 86 млрд 017 млн 500,0 грн. А на МВС та поліцію – 90 млрд грн.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: МВС,поліція,Арсен Аваков,державний бюджет,Міністр МВС
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.