Зняття мораторію не вирішить аграрних проблем України

12 июля 2017, 13:08
Владелец страницы
громадський діяч, Лідер Рівненського об'єднання "Сила Громад"
0
42

Яким буде кінцевий варіант Проекту Закону № 5535 «Про обіг земель с/г призначення», ще ніхто достеменно не знає. Натомість уже є ціла купа пропозицій, зауважень, моделей відкриття ринку землі, часто,

Спочатку гроші, а потім стільці

Відповідно до умов МВФ, дедлайн зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення спливає за півроку (з 1 січня 2018 року мораторій на продаж земель с/г призначення потрібно скасувати). Враховуючи той факт, що Уряд не поспішає розвивати свою економіку, будувати заводи і створювати нові робочі місця, найлегший варіант чергового підзаробітку для можновладців – транш від МВФ. І тут, абсолютно нікого не хвилюють наслідки цих недореформ.

Яким буде кінцевий варіант Проекту Закону № 5535, ще ніхто достеменно не знає. Натомість уже є ціла купа пропозицій, зауважень, моделей відкриття ринку землі, часто, прямо протилежних. 

 

Заполітизована українська земля

В погоні за рейтингами, наші політики забули, що українські чорноземи – це наше багатство та гордість, а не об’єкт  для сперечань чи PR-акцій. Всі ми неодноразово чули думки щодо цього скандального законопроекту: одні кажуть, що ринок треба відкривати поступово, із «запобіжниками» (мінімум гектарів у одні руки, тільки фізичним особам і лише українцям). Другі підтримують ліберальну модель – без жодних обмежень.

ВО «Батьківщина» та ВО «Свобода» вибрали радикальну модель - намагалися провести референдум за продовження мораторію на продаж землі с/г призначення. Але чомусь змовчали про те, що у лютому 2008 року Юлія Тимошенко, перебуваючи на посаді прем’єр-міністра України, подала на розгляд ВР законопроект про вільний ринок с/г земель.

У політичні ігри задіяні навіть медійні обличчя. Приміром, Микола Вересень  у соціальних роликах розповідає, що українська земля – це єдине, на чому ми не заробляємо гроші. Дійсно, ліси безпощадно знищуються та продаються, поклади бурштину вичерпуються, лишилася ще земля. Абсурд, чи не так?

 

Батько достатку — праця, а мати — земля

Українська земля споконвіків була об’єктом сперечань. Кожен, хто цікавився історією, погодиться з тим, що земельні проблеми на території України існували завжди. З роками змінювалося лише число претендентів на більш ласі угіддя. У середньовіччі їх дозволили собі в кращому випадку кілька десятків бажаючих, за роки радянської влади народ звик, що земля одночасно належить всім і нікому, а в наш час вже десятки тисяч здатні придбати собі непоганий наділ землі.

Якщо вивчити сьогоднішню ситуацію, стане ясно, що як дозвіл, так і заборона на продаж землі не вирішують всіх нагальних проблем. За підрахунками фахівці, за умови ефективного землекористування наші знамениті чорноземи здатні прогодувати 300-320 млн. осіб. Проте з кожним роком українські грунти втрачають свої родючі якості. Деградації (а це підтоплення, забруднення, пошкодження ерозією тощо) в Україні піддано від 20 до 40% сільгоспземель. Дві причини цьому явищу:

по-перше, нещадна експлуатація, розораність земель в цілому сягає 81% (в деяких областях до 90%), тоді як у Канаді цей показник 4,6%, Німеччині 32,8%, у Польщі – 44,2%;

по-друге, аграрії вноситься недостатню кількість добрив та катастрофічно зменшилося внесення органічних.

Правда в тому, що міцних господарів та господарників в прямому розумінні у сучасній аграрній Україні не так багато. Я переконаний, у будь-якому випадку, щоб українська земля працювала для нашої економіки, її потрібно з розумом використовувати, залучати до співпраці науковців та запозичувати новітні технології в обробці сільськогосподарських угідь. Велика помилка, коли новоявлені господарі земель, які взагалі не тямлять в аграрній сфері, використовують її за принципом «щоб було». Така позиція, незалежно від скасування чи ні мораторію, не запрацює на благо економіки країни та розвитку агропромисловості.

 

Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: Украина,мораторій,земля.
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.