Запитання замість відповідей або Чому бойовики мали віддати заручниць Надії Савч

30 грудня 2016, 19:24
Власник сторінки
0

Як повідомлялося раніше, у якості «жесту доброї волі» напередодні Нового року і Різдва лідери самопроголошених «республік» без будь-яких умов пообіцяли передати через народного депутата Надію Савченко українській стороні двох утримуваних на окупованих територіях Донбасу жінок - Анжеліку Преснякову та Ольгу Сворак.

27 грудня представники самопроголошеної "ДНР" передали українській стороні двох полонених жінок - Анжеліку Преснякову та Ольгу Сворак. Про це повідомив керівник "Офіцерського корпусу" Володимир Рубану. За його словами, процедура пройшла між окупованими Донецьком і Макіївкою.

Як повідомлялося раніше, у якості "жесту доброї волі" напередодні Нового року і Різдва лідери самопроголошених "республік" без будь-яких умов пообіцяли передати через народного депутата Надію Савченко українській стороні двох заручниць. У документі, поширеному від їхнього імені, робиться наголос на тому, що політичний провід України недієздатний виконувати свої зобов'язання по так званим "Мінським угодам" в частині обміну полоненими. Виходячи з цього, лідери бойовиків Плотницький і Захарченко вирішили активізувати взаємодію "з представниками здорової частини українського народу", до якої, на їхню думку, належить Надія Савченко.

В ефірі 5 каналу радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк, коментуючи ініціативу бойовиків щодо звільнення з полону двох бранок і участі у цьому процесі Савченко, заявив наступне: "Те, що віддають людей - це добре. Оцінювати якість цих людей мені досить складно. Те, що вони передаються ніби як раз безпосередньо під опікою Надії Савченко, якраз і лягає в той сценарій, який був намальований російськими спецслужбами для цієї жінки... на моє глибоке переконання, все ж до цього треба ставитися з розумінням, що люди повертаються, але з урахуванням того, під яким соусом це подається".

Про "соус" і сценарій російських спецслужб ми поговоримо пізніше. Зараз про головне – "якість людей", бранки - Сворак, яку передали українській стороні.

21 червня на сайті "МДБ ЛНР" з’являється повідомлення про те, що їхніми співробітниками виявлено та припинено діяльність української журналістки з Івано-Франківська, завербованої СБУ. Затриманим агентом з позивним "Заметіль" є кореспондент інформаційного ресурсу «Golos-info» Ольга Богданова. Її звинувачують в тому, що "за завданням українських спецслужб вона займалася збором і передачею інформації політичного і військового характеру на території ЛНР, використовуючи особистий контакт з військовослужбовцям одного з територіальних підрозділів республіки". У повідомленні зазначається, що проти затриманої журналістки порушено кримінальну справу за статтею "Шпигунство", яка передбачає покарання від 10 до 20 років позбавлення волі.

23 червня прес-служба "МДБ ЛНР" оприлюднює інформацію, що спецслужбою самопроголошеної "республіки" проводиться досудове розслідування у кримінальній справі стосовно громадянки України, журналіста видання "Golos-info" Ольги Сворак за фактом шпигунської діяльності. "У результаті проведеного МДБ ЛНР оперативного експерименту, Сворак О.Б. затримана на місці злочину під час спроби передачі українській стороні даних, що становлять державну таємницю ЛНР",- йдеться у повідомленні прес-служби "відомства".

Головний редактор газети "Голос народу Івано-Франківщини" Віталій Чорненький підтвердив, що затримана на тимчасово окупованій території Луганської області бойовиками Ольга Сворак дійсно є кореспондентом газети та інтернет-ресурсу "Голос-інфо". Разом із тим, у його заяві зазначено, що Ольга Сворак за завданням редакції перебувала у Києві, а вирушила на підконтрольну "ЛНР" територію у власних справах: "На окуповану територію Ольга поїхала у власних справах і редакційного завдання на цю поїздку не отримувала". Також там ідеться мова про те, що про будь-які зв’язки Ольги Сворак зі Службою безпеки України їм нічого невідомо.

У свою чергу, речниця СБУ Олена Гітлянська повідомила, що Служба безпеки України перевіряє інформацію щодо зникнення журналістки на непідконтрольній українській владі території Донбасу. Тим часом, поки СБУ перевіряла вже перевірену інформацію, сама Сворак підтверджує версію "МДБ ЛНР" і на відео, опублікованому бойовиками, розповідає про співпрацю з СБУ: отримала завдання від "куратора Віктора" "збирати на прес-конференціях інформацію про керівництво Антрацитівського району та передавати через соцмережу "Одноклассники" (http://korrespondent.net/url.hnd?url=https://www.youtube.com/watch%3fv%3dTokJilJzMIo).

Із відкритих джерел інформації відомо, що протягом своєї кар’єри Сворак встигла пропрацювати менеджером у ресторанах, охоронній фірмі і радіоведучою. Протягом року дівчина працювала фахівцем по роботі зі ЗМІ у КП "Івано-Франківськводоекотехпром". Під час парламентських виборів у 2014 році Ольга Сворак фігурує в якості представника самовисуванця Юрія Скнаря на одній з виборчих дільниць по 112 виборчому округу на Луганщині. За повідомленнями місцевих джерел, Скнарь був технічним кандидатом кандидата від "Опозиційного блоку" Юлія Іоффе.

Свою появу на тимчасово окупованій території Луганської області Ольга Сворак пояснює тим, що приїжджала до свого молодого чоловіка, який, за її словами, служив в одному з батальйонів бойовиків. Примітно, що у жовтні 2015 року Сворак їздила в анексований Крим, де відпочивала у компанії з молодим чоловіком, який є прихильником ідей так званої "Новоросії". На фото з відпочинку, яке пані Ольга виклала у вільному доступі у соцмережах, вона у компанії молодого чоловіка на грудях якого значок з символікою "Новоросії".

Версію про закохану у бойовика дівчину підтримує журналіст Юрій Бутусов. На своїй сторінці у Фейсбук він пише про те, що Ольга - це "проста жінка, яка закохалася в чоловіка, що проживає на окупованій території. Він її запросив до себе, але потім вирішив позбутися, звинуватив її в пособництві "укропам" і її кинули "на підвал". За словами журналіста, Сворак не була у списках полонених для обміну, це просто заручниця схоплена без якихось причин. "Замість цих нещасних випадкових людей, яких просто схопили на вулиці без всяких причин, Україна "добровільно" передасть відразу 15 осіб зі списку на обмін - всі вони під слідством в Україні або вже отримали вирок суду",- констатує Бутусов.

Тепер час згадати про реакцію українських спецслужб та "соус" у вигляді Савченко і ФСБ.

"Ми щиро радіємо звільненню наших заручників. Навіть звільнення однієї людини має для нас велике значення",- заявив радник Голови СБУ Тандіт. Разом із тим, коментуючи інформацію про те, що полонених мають передати нардепу Надії Савченко, він зазначив, що неважливо, кому пропонується забирати наших людей. "Нам все одно, кому пропонується забирати наших людей. Ми не коментуємо пропозицію щодо Надії Савченко. Скажу лише, що багато хто допомагає Україні у звільненні заручників", - додав він.

Утім, якщо Тандіту і СБУ неважливо, хто забирає наших людей, то в Мінюсті - прямо протилежної думки щодо участі у переговорах із бойовиками не уповноважених на це людей. "Сьогодні багато питань з приводу того, чому окремі не уповноважені особи беруть участь у переговорах від імені України. На мою думку, це неприпустимо. Всі переговори повинні бути в рамках певного кола осіб, які визначені президентом", - зазначила заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова.

Уже згаданий мною раніше радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк так прокоментував роль Савченко у переговорах про обмін полоненими: "На сьогоднішній день Надія Савченко відстоює інтереси Кремля і російсько-терористичних банд на території України. Крапка".

Важко не погодитися з оцінками Шкіряка. На цьому б і можна поставити крапку, але… Заяви радника Голови СБУ Тандіта щодо ролі Савченко у переговорному процесі залишають більше запитань, ніж відповідей на них.

Далі буде…

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.