За неякісні житлово-комунальні послуги потрібно штрафувати

14 січня 2016, 13:49
Власник сторінки
0
38

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк розповів про механізм перерахунку тарифу за теплопостачання у разі, якщо підприємства теплокомуненерго надали неякісні послуги.

Такий механізм не обов’язково сприятиме справді покращенню послуг, а перерахунок, швидше за все, не матиме масового характеру. Проблеми з опаленням потрібно вирішувати штрафними санкціями монополістів за неякісне надання послуг.

За неякісні житлово-комунальні послуги потрібно штрафувати

Якщо температура в помешканні нижче 12 градусів, споживачі мають право не оплачувати за відповідними тарифами; якщо нижче 18 градусів, за кожен градус нижчої температури рахунок за опалення має бути зменшений на 5 %. Насправді такий механізм діє ще з 2010 року – для цього була затверджена Постанова Кабінету Міністрів № 151, де й розписаний порядок проведення перерахунків. В індивідуальному порядку кожна людина, отримуючи комунальні послуги, може стежити за їх якістю, яка регулюється відповідними нормативами. Якщо послуга їм не відповідає, споживач може звернутися з заявою, викликати до себе спеціальну комісію, яка й перевірить, чи справді ці послуги неякісні. У підсумку укладається акт і людина може розраховувати на певний перерахунок від дня його підписання до моменту усунення проблеми. Це стосується не лише опалення, а й газо-, водопостачання – всіх комунальних послуг.

Якщо ж у квартирі температура нижча 18 градусів, споживачу необхідно звернутися в теплокомуненерго, ЖЕК або до ОСББ, аби запросити комісію для перевірки якості послуг. Вона має прибути протягом 72 годин. Мешканець може самостійно укласти відповідний акт, якщо комісія протягом вказаного часу не прибула – для цього необхідно засвідчити акт двома підписами свідків. Складність цього процесу полягає в тому, що все відбувається в індивідуальному порядку для кожного споживача окремо, тим часом в Україні мільйони споживачів отримують неякісні послуги.

Тобто, все вказує на те, що чинний «Порядок проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості», затверджений Постановою КМУ від 17.02.2010 № 151, є недосконалим інструментом для боротьби зі зловживаннями комунальних та енергетичних монополій. Цей документ надто лояльний по відношенню до надавачів неякісних житлово-комунальних послуг. Ця Постанова не здатна захистити споживачів від переплат, а тим більше усунути їх причини та запобігти цьому у майбутньому. По відношенню до постачальників неякісних послуг вона працює за механізмом, який лише спонукає монополії й далі ошукувати громадян.

Мільярдні переплати українці несуть і через неякісне водопостачання. Адже якщо споживачам постачається неякісна питна вода (а більшість громадян України саме таку й отримують), її вартість має бути знижена на 20%. Так само, якщо гаряча вода подається при температурі, що нижча 40 °С, вона оплачується, як холодна. Крім того, якщо її температура 45–49 °С, споживач має право на отримання 10 % знижки; якщо 40–44 °С, – на 30 %.

Незважаючи на підвищення тарифів, вода постачається з заниженою температурою, що збільшує обсяг її використання та призводить до зайвих витрат коштів споживачів. У масштабах країни — це мільярди гривень, які зайве заробляють монополісти, а держава фактично займається потуранням, бо не втручається в цей процес. За розрахунками «Публічного аудиту», українці щорічно переплачують 1,7 млрд грн, отримуючи непридатну для питання воду, і ще як мінімум 4,5 млрд грн — внаслідок того, що гаряча вода постачається з заниженою температурою.

Постачальник, надаючи неякісні або не в повному обсязі ЖКП, жодним чином не ризикує. В найгіршому для нього варіанті, незначну частину зайво стягнутих коштів йому може й доведеться повернути, але основна частина всеодно залишиться у нього. Яка монополія відмовиться від отримання легкого доходу, який не потребує вкладень та не несе ризиків?

Для виправлення ситуації та захисту споживачів від зловживань з боку надавачів неякісних житлово-комунальних послуг має бути запроваджена система штрафних санкцій за систематичне та/або навмисне надання неякісних послуг. Розмір штрафних санкцій має в декілька разів перевищувати розмір незаконно отриманих коштів, як варіант систематичне (навмисне) надання неякісних (не в повному обсязі) житлово-комунальних послуг можливо прирівняти до «зловживання монопольним становищем», за яке передбачено штрафні санкції до 10% від річного доходу порушника. Головне, щоб надання неякісних (не в повному обсязі) житлово-комунальних послуг, стало для монополій занадто дорогим задоволенням.

За всі роки звернення споживачів з вимогою перерахунку платежів ніколи не мали масового характеру. Населення, на жаль, дуже рідко знає про свої права та не в курсі всіх законодавчих нюансів. А монополісти, користуючись цим, щороку отримують мільярдні прибутки. І якби держава справді хотіла припинити це «порочне» коло, вже давно були б введені штрафні санкції за надання неякісних послуг. Адже це не перший рік, коли повторюється така ситуація. Причому, сьогоднішні компанії-монополісти працюють на ринку вже десятки років. І в найгіршому випадку їх просто просять повернути ті зайві гроші, які вони взяли у споживачів.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.