Послання крізь тисячі років, кілометрів, життів. («Фудзі мікадзё» 957 р.)

18 февраля 2015, 00:02
0
62

1. Уклінно прошу заборонити розкіш 2. Уклінно прошу припинити продаж посад 3. Уклінно прошу знавців письменництва докласти зусиль, щоб не закривали Корокан і шанували заморських гостей

Сугавара-но Фуміггокі (899-981)

Рекомендації з трьох пунктів «Фудзі мікадзё» (957 р)


1. Уклінно прошу заборонити розкіш


Найважливішою причиною [нинішнього] занепаду моралі є розкіш. Якщо це джерело не перекрити, хіба можна тоді врятувати [чистоту] наших звичаїв? Нині люди всіх рангів: і благородні, і низькі зводять високі храмові павільйони, будують чудові будинки. І багаті і бідні носять прекрасний одяг, нехтуючи [при цьому] офіційними вимогами до їх форми. На бенкетах, пов'язаних з державною службою, витрачаються на вишукані страви, намагаючись догодити відомим гостям щоб частування довелося аристократам за смаком; нарізають тонку шовкову тканину і накривають нею страви . [Таким чином], багатії розтратив весь свій статок, а бідняки втрачають все майно родини. Мабуть, причини постійних смутків і пристрастей [криються] в загальній захопленості [розкішшю] і в неможливості слідування традиціям. А тому опублікування [нових] государевих указів не дозволяє зберігати суворі заборони, [скоріше, навпаки] з часом бажання [купатися в розкоші] тільки посилюється, і це стає звичаєм.

Нерозумні чоловіки і неосвічені жінки Піднебесної впадають в розкіш і вже не здатні відмовитися від неї і повернутися до істинних цілей і повноцінного життєвого сенсу. Вони лише просторікують про чистоту моралі, але не поширюють її, говорять про діючи закони, але роблять їх марними.

Смиренно прошу ще раз видати наказ службовцям відповідних відомств, щоб [вони] знову звернулися до стародавніх звичаїв, а якщо хто ухилятиметься від виконання [цих] настанов, то [таких] слід публічно покарати.

Отже, правилами, що діють при государевому дворі, люди користуються неохоче, зате особисті прохання государя виконуються з великою спритністю. У «Шу [цзин]» з цього приводу сказано: «Порушувати веління з верхів значить дотримуватись власних бажань», а в [літописі] «[Цзо] чжуань» сказано: «[Усе], що робиться для вищого, повертається до людини». У давнину, коли правителю князівства У подобалися вправні фехтувальники, багато людей ходили зі шрамами, а в результаті того, що правитель князівства Чу любив витончених красунь з тонкими таліями, більшість його наложниць померли від виснаження. [В результаті] ці голод і шрами стали народу в тягар. Але відмовлятися від їжі і нехтувати небезпеками означало бажати того, що узгоджується з пристрастями вищого. Хіба можна так врятуватися від шкідливих звичаїв? Але чому ж немає того, хто зміг би змінити долю народу?
Уклінно прошу, [як було б добре], щоб простота і невибагливість палацу імператора Яо, його неструганих дубові крокви та земляні ступені прохолодним вітром давнину освіжили би Вас, пане, і Ви, поширюючи [своє] мудре правління, нині видали б новий найвищий указ про скорочення витрат на застілля і парадні шати. Ще уклінно прошу, щоб і у внутрішніх [справах] порядком економили, а показну зовнішню розкіш взагалі всю заборонили. Оскільки навіть просте споглядання [такої] розкоші, що не відповідає [належному] порядку речей, викликає презирство, а чутки про ощадливість приносять невимовну радість.

Піднебесна ось-ось пізнає відмову від розкоші та прихильність до ощадливості. Хіба не противний серцю всякий, хто безглуздо витрачає статок? Чи не в тому істина, щоб без введення заборон все [само собою] припинялося, а без оприлюднення законів все [саме] здійснювалося. Коли все буде саме так, то звичаї простолюдинів, повні фальші і лицемірства, зможуть самостійно змінитися на краще і стати щирими.

2. Уклінно прошу припинити продаж посад

Раніше коли давали посаду, оцінюючи [при цьому] здатності [претендентів] Державна служба перебувала в повному порядку. Коли призначали на посаду, відбираючи [найбільш] талановитих, [чиновники] відповідали займаним посадам. Якщо ж призначали, не оцінюючи і не відбираючи, це вважалося зловживанням, через які підточували звичаї. Але це не означає, що зараз способи призначення на посади не відповідають істинному шляху, а правила підвищення по службі не ясні. [Правда], іноді трапляється, що люди отримують посади за гроші.

При государевому дворі вважають, що це підтримує державну скарбницю, але простий народ більше не вірить в престиж державної служби. Тому підданці, які мають заслуги, поступово самі йдуть з державних посад, а їх товариші по службі, купили посаду за рахунок стягнення непомірних поборів, [спокійно] просуваються по службі.

Такі розбійники і хитруни, несправедливо наживаючи багатства, в результаті підсилюють утиски [простого народу] на ґрунті свого користолюбства. Сумлінні чиновники і претенденти на посаду відчувають лише розчарування, [а тому] не будують жодних планів. Дійшло до того, що слабшає прагнення до навчання ведення поточних державних справ. При таких сильних змінах, [мабуть], важко буде бажати миру і спокою в подальшому.

У давнину дочка князя Гуань Тао-гуна зажадала для свого сина посаду. Імператор Мін-ді не дозволив [цього], але; натомість подарував 10 мільйонів монет. Мабуть, причина недбалого ставлення до щедрих подарунків і шанобливого ставлення [навіть] до найнижчих рангів [криється] в тому, що якщо чиновником стане людина, позбавлена ​​[якихось] талантів, то шкода [від цього] пошириться на всіх людей.

Пізніше, за часів імператорів Хуань-ді і Лю Хун, вперше почався продаж чинів, і державне управління в наслідок цього занепало, а правління государя також ослабло. Якщо звернутися до «Записів про спадкові будинки» династії Хань, і вдуматися в суть коротких записів історій китайських династій, стає очевидно, що [в Китаї] не було жодного чиновника, який би, купивши посаду, зберіг би чистоту моралі, торгуючи своїм постом, облагодіяв би народ.

Уклінно прошу терміново відмовитися від управління [за зразком] цих занепадницьких часів і повернути його до укладу епохи моральної чистоти, її звичаям та скромності. Адже коли турбуєшся про державну скарбницю, то [розумієш, що] будь-яку справу слід проводити економно. Якщо дотримуєшся економії, хіба можуть тоді збідніти державні запаси. Джерело жадібності - користолюбство зникне в темряві, а дорога випрямиться сама собою.

3. Уклінно прошу знавців письменництва докласти зусиль, щоб не закривали Корокан і шанували заморських гостей

Раніше Корокан був установою, створеною для прийняття почесних гостей з інших країн. Але з тих пір пройшло вже чимало років, і його найвища будівля поступово руйнується. І хоча мали намір завершити ремонт його залів, але відновити цей заклад не змогли, і при дворі його теж безрезультатно піддали забуттю.

У «Лі [цзи]» сказано: «Коли руйнуєш стару греблю, вважаючи її непридатною, вода обов'язково заподіє шкоду. Якщо відмовишся від стародавніх ритуалів, вважаючи їх марними, неодмінно настануть заворушення». Ваш підданий побоюється, що в провінціях, на які поширюється сила перетворення від государя, і в селах, де вшановується [його] доброчесність, чутки розносяться на тисячі ри і це породжує пересуди, внаслідок чого народ може позбутися милості государя і вичерпається почуття умиротворення, а державні кошти збідніють і не буде більше [тієї] сили, що підтримує державне управління.

Більш того, у минулому у нашій країни, коли до двору прибували іноземні гості, відбиралися освічені люди з глибокими знаннями, і вони призначалися на посади чиновників, що займаються прийняттям цих гостей, і під час урочистого прийому повинні були заслуховувати вірші у виконанні почесних гостей . Причому тому, хто перевершував всіх в літературній обдарованості, слід було виступати останнім. Завдяки цьому серед тих, хто вмів глибоко відчувати письменництво, не було жодної людини, хто б, приймаючи іноземних гостей, не висловив би прагнень своєї душі.

В даний час знавці красного слова, озираючись на минуле і скаржачись один одному, кажуть: «Людське життя має межу, але обірвати його важко. Навіщо ж даремно витрачати силу поетичного дару, оскільки Корокан більш не є місцем занять високою літературою?».

У давнину Цзи Гун хотів скасувати обряд жертвопринесення барана при оголошенні першого дня місяця, але Конфуцій не дозволив [йому], вважаючи, що поки баран існує, цей ритуал знатимуть. Думаю, що й нині не можна допустити скасування цієї установи (тобто Корокана.), щоб красиве письменництво знову знайшло свій шлях.

Адже краса письменства повинна відбивати моральність государя, піклуватися про моральні принципи народу і бути чуйною до духів померлих. Саме так і встановлюється освічена культурність. Вона літає без крил і ходить без ніг.

Спостерігачі за рівносильними державами, знають, що там є люди мудрі, тому побоюються і не нападають [на них]. Почувши про особливі звичаї [цих країн], пам'ятають, що там є люди прозорливі, тому відчувають страх і самі підкоряються.

Імператор династії Вей Вень-ді говорив про витонченої словесності наступне: «Красиве письменство - спадщина велике, що допомагає управлінню державою та таке, яке є справою процвітаною та нетлінною». [Тому], глибоко після зрозуміння в суть справи, смиренно прошу не допустити закриття цієї установи для [прийняття] почесних гостей. Якщо так зробити, то й далекі країни від серця государева роду так не віддаляться [ще сильніше], і знавці красивого письменства зможуть докладати всіх зусиль, щоб і за морем показати широту високих моральних якостей, висоту величі Піднебесної.

Попередні рекомендації, подані на найвище ім'я, згідно государеву указу, були піднесені 28-го числа 7-го місячного місяця 8-го року Тенряку [954 р]. [І хоча ваш] підданий не здатний осягнути суть державного правління і тільки даремно носить звання конфуціанського чоловіка, він не міг залишити цей указ без уваги, оскільки від боргу не можна сховатися. А тому, не боячись відповідальності, насмілився піднести свої судження. З повагою мовить [ваш] покірний і відданий підданий.

[Рекомендації] піднесені 27-го числа 12-го місячного місяця 11-го року Тенряку [957 р] молодшим радником Правою ревізійної канцелярії Сугавара-но Фумітокі.
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: общественная мораль
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.