Гресь І. Б.: “Чотири роки членства України в СОТ”...

27 ноября 2012, 13:21
Віце-президент ICC Ukraine. Освіта: КТІЛП (інженер механік); БДІНГ (організатор промвиробництва та капбудівництва), інша.
0
1364
Гресь І. Б.: “Чотири роки членства України в СОТ”...

СПІВРОБІТНИЦТВО В РАМКАХ СОТ

В Мінекономрозвитку 26.11.2012 відбулось засідання круглого столу, на якому обговорювались позитивні та негативні наслідки впливу на економіку України із набуттям нашої держави членства в СОТ.

Так, дійсно минуло вже більше чотирьох років, коли була завершена багаторічна робота значної кількості українських фахівців, які доклали зусиль до підписання 05.02.2008 Протоколу про вступ України до Світової організації торгівлі, який був ратифікований Законом України від 10.04.2008 № 250-VI і набрав16.05.2008 чинності для України.

Багато є різних думок щодо вступу України до СОТ, але хотілось би все ж таки висловитись про те, що українська економіка та український бізнес в цілому виграли. Ось чому такий висновок: Україна отримала офіційну міжнародно-правову платформу  світового рівня для торгівлі, на якій ведеться обговорення та врегулювання проблемних питань торговельно-економічного співробітництва з країнами, кількість яких становить понад 150 країн світу.

Крім цього, співробітництво в рамках СОТ дозволило привести законодавчі акти України, якими регулюється торговельно-економічне співробітництво, до єдиних стандартів ведення світової торгівлі, таких як: Генеральна Угода з тарифів та торгівлі (ГАТТ); Генеральна Угода з торгівлі послугами (ГАТС); Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС); Угода про сільське господарство; Угода про застосування санітарних та фітосанітарних заходів; Угода про технічні бар'єри в торгівлі; Угода про процедури імпортного ліцензування; Угода про субсидії та компенсаційні заходи; Угода про захисні заходи; Угода про вирішення спорів; Угода про правила походження тощо.

Також не можна замовчувати те, що лібералізація торгівлі України з країнами світу поставила додаткові вимоги перед економікою нашої країни, а саме – забезпечення створення конкурентоспроможного українського продукту, який би відповідав світовим стандартам якості та безпеки. Зрозуміло, що за короткий термін змінити майже усе неможливо, але поштовх подальшому розвитку економіки було надано.

У 2008 та 2011 роках обсяги взаємної торгівлі України з країнами світу (товари та послуги) досягли найвищих показників у 21 столітті і відповідно, становили 170,7 та 171 млрд. доларів США (може за всю історію незалежності України – аналіз не здійснювався) і, якщо порівнювати результати торгівлі за 5 років до вступу України до СОТ  із відповідним періодом після вступу, то слід відзначити, що обсяги торгівлі України з країнами світу збільшились в 1,65 раза.

За інформацією Держкомстату обсяги торгівлі України (товари) за період з 2003 року по 2007 рік включно становили 371, 5 млрд. доларів США, а в період з  2008 року по 2012 рік (9 місяців) – 613,8 млрд. доларів США.

Наслідки фінансової кризи 2009 року призвели до значного падіння обсягів взаємної торгівлі (товари та послуги), які становили 99,9 млрд. доларів США, але, ураховуючи нелегкий стан економік країн світу, за 9 місяців 2012 року обсяги торгівлі (товари) України з країнами світу  становили 113, 1 млрд. доларів США.

Основними торговельними партнерами України у взаємній торгівлі (товари та послуги) залишаються країни СНД. Починаючи з 2003 року по 2012 рік, з урахуванням 9 місяців 2012 року, сумарний обсяг взаємної торгівлі товарами з країнами світу становив 985,39 млрд. доларів США, з країнами СНД - 389,9 млрд. доларів США, Європи - 318,3 млрд. доларів США, Азії - 194,3 млрд. доларів США, а з країнами Америки – 46,4 млрд. доларів США, що свідчить про можливості збільшення обсягів взаємної торгівлі. Те ж саме можна зазначити і про країни Африканського континенту – 34,01 млрд. доларів США.

До негативних наслідків від вступу України до СОТ відноситься сальдо зовнішньої торгівлі, яке, починаючи з 2006 року і до цього часу, є постійно від’ємним, і це  негативно впливає на платіжний баланс України.

Крім цього, в Україну протягом останніх 4 років надійшло прямих інвестицій 16,8 млрд. доларів США, а всього надійшло прямих інвестицій наростаючим підсумком з початку інвестування 52,4 млрд. доларів США. Цей показник, на мій погляд, замалий для здійснення кардинальних перетворень економіки України.

Підсумовуючи думки про вступ України до СОТ, хотілось би звернути увагу, що пасивне членство в цій світовій організації без докладання Україною зусиль до перетворення власного життя, економіки, мислення не буде сприяти подальшому покращенню в Україні її соціально-економічного стану. Для цього необхідно – модернізувати промисловість та сільське господарство, створити умови інвестиційної привабливості економіки, а якщо коротко, то необхідно спрямувати діяльність на підвищення ефективності економіки – зменшення трудомісткості, капіталомісткості, енергоємності та матеріалоємності.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.