Разом із непрямою шкодою, втратами української економіки, упущеною вигодою українського бізнесу, завдані росіянами збитки вже перевищили трильйон доларів. Якщо рахувати від початку війни, з 2014 року - від моменту окупації Донбасу та Криму - сума значно більша.
За підсумками двох світових війн країна-агресор понесла справедливе покарання, в тому числі фінансове. Війна в Україні досі триває, однак у цивілізованому світі віднедавна існує консенсус - росія повинна не просто відповісти за злочини, скоєні в Україні, але й відшкодувати завдані збитки.
Президент Литви Ґітанас Науседа не так давно вчергове наголосив - заморожені активи росіян необхідно скерувати на відбудову України. І початок вже закладений - 5,4 мільйона доларів. Ці гроші належали Костянтину Малофєєву - підсанкційному російському олігарху, але були конфісковані Сполученими Штатами. Ще в лютому цього року Генпрокурор США Меррік Гарланд санкціонував їх першу передачу Києву. Ще низка країн, серед яких не лише США та Литва, а також Естонія, Швеція, Канада, Фінляндія, Польща та інші, висловилися за передачу Україні заморожених російських активів.
Який існує механізм передачі заморожених активів? Саме зараз триває розробка такого механізму. В листопаді 2022 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію щодо “забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв'язку з агресією рф проти України”. Документ здебільшого символічний. Проте говорить про конкретні подальші наміри.
Створена робоча група - коаліція з 29 країн, яка обговорює формат майбутнього трибуналу для росії. Позиція України в цьому питанні однозначна - ми вимагаємо створити спецтрибунал. Проте Єврокомісія запевняє, що із цим можуть виникнути певні труднощі, що через низку юридичних питань найбільш вірогідний на даному етапі варіант інструменту розслідування злочинів агресії рф - це так званий “гібридний” трибунал. Проте, нас цей варіант не влаштовує. Бо в такому випадку це може означати, що зняття імунітету з путіна, лаврова та мішустіна, швидше за все, так і не відбудеться.
Наступне засідання коаліції зі створення спецтрибуналу пройде у Страсбурзі 21-22 березня. Я щиро сподіваюся, що міжнародна спільнота знайде шляхи до того, аби повноцінно притягнути до відповідальності кожного, хто причетний до воєнних злочинів в Україні, та змусити цих варварів заплатити за кожну зруйновану цеглину. І варто зазначити одразу, що нас цікавить не лише відшкодування матеріального збитку. А й повна сатисфакція, повне визнання своїх злочинів та публічне вибачення від рф.
Нідерланди вже погодились розмістити в Гаазі Міжнародний центр “з кримінального переслідування за скоєння злочину агресії проти України”. Поставити окупанта на місце, покарати та змусити заплатити за всі руйнування - це принципово важливо не лише для України, але й для Європи. Адже потурання терору та злочинцям, які його чинять, призведе до ще більшої біди.