Як школярів Херсона годують гнилими продуктами

27 серпня 2021, 20:08
Власник сторінки
0
29
Як школярів Херсона годують гнилими продуктами

Поки на Херсонщині батьки та вчителі борються за право своїх дітей навчатися в сільських школах, харчові блоки Херсонських навчальних закладів деградують на очах, як і місцеві можновладці…

Поки на Херсонщині батьки та вчителі борються за право своїх дітей навчатися в сільських школах (ХХІ століття), харчові блоки Херсонських навчальних закладів деградують на очах, як і місцеві можновладці… Вони ж нічого не роблять для вирішення прикрої ситуації, що склалася. Прострочені продукти, гнилі овочі та фрукти. Щури, таргани, мурахи… Ні, це я не про виставку “живого світу” у школах Херсона. Усі ці дива можна знайти на кухнях навчальних закладів міста. 


Звідки вся ця гниль


Останні 2 роки за харчування у їдальнях Херсона були відповідальні не школи, а підрядники які брали на себе відповідальність організувати цей процес .ТОВ “Базісторг”,виграло тендер в 2021 році на організацію харчування у всій освітній мережі м. Херсона .Практика зловживання на тендерах по забезпеченню харчуванням навчальних закладів є досить поширеною. Можливим стає варіант того, що місцева влада надає перевагу при проведенні тендеру одній компанії, а постачальником продуктів стає інша. Навіть знаючи сумнівність такої схеми працівники освіти ніякого відношення та впливу до того, що робиться на кухнях, не мали. За всі процеси було відповідальне підприємство, яке перемогло у тендері.

 

За словами начальниці Херсонського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області Марини Малахової, 11 травня стало відомим те, що ТОВ “Базісторг” примудрилося всі документи, які дозволяли займатися організацією харчування у шкільних їдальнях.Але підписаний чиновниками міськради тендер відкрив ТОВ «Базисторг» всі можливості вести свою діяльність по забезпеченню харчування у школах. Найгірше те, що внаслідок безконтрольності чи зловживають стравами, виготовленими в умовах антисанітарії із зіпсованих продуктів, харчуються діти.

 

Сумна статистика

 

Держспоживслужба на національному рівні станом на 8 липня 2021 року встигла перевірили щоденних шкільних меню. В ході досліджень було виявлено наступне: у 1023 (24%) із них спостерігається невідповідність нормам натурального (здорового) харчування. Ця ж ситуація спостерігається і в харчових блоках, де головує “Базісторг”. Працівниками Держспоживслужби було виявлено прямі порушення санітарно-гігієнічного режиму. Окрім того, інспектори перевірили страви на калорійність, мікробіологічні показники і взяли проби питної води та змивів: Відхилення страв за калорійністю було у 8,7%. У готових стравах були виявлені небезпечні мікроби. Також патогени було виявлено і на змивах з обладнання, рук та санітарного одягу кухарів.


“Тендерна мафія” Херсону


Як було відмічено вище, Херсонське управління освіти оголосило тендер на організацію харчування у школах. Переможцем тендеру  на організацію харчування у школах стало ТОВ “Базісторг”. Один з українських телеканалів навіть провів розслідування стосовно цього скандалу.


Всю відповідальність на транспортування харчових продуктів відповідальне підприємство перенесло на іншу компанію - “Дом Юг Сервіс”, яка не прописана в жодному договорі постачальником продукції. Наприклад, про результати проведення процедури закупівлі від 17.02.2020 Херсонської спеціалізованої школи  І - ІІІ ступенів № 12 не згадується ні слова про стороннього перевізника. Ідентична ситуація і в інших школах. Звичайна випадковість чи черговий саботаж? Можливим може бути варіант того, що місцева влада надає тендер одній компанії, а постачальником продуктів стає інша. Складається враження того, що ТОВ “Базісторг” намагається щось приховати. А є що.


Ще більше вражають суми закупівель продукції “Базісторгу”. Наприклад, ціна за олію, масло та всі інші продукти ВДВІЧІ перевищує ринкову ціну. Щось занадто високі ціни як для звичайної шкільної їдальні. Чи шкільні їдальні по цінам закупівель переводять у розряд мішленівських ресторанів? Хтось щось явно не договорює… 


Усі продукти, із яких готується шкільне меню, забезпечує сумнівне ТОВ “Дом Юг Сервіс”. Походження товарів - відсутнє. Прострочене масло, гнилі овочі, відсутність маркування, непрофесійне пакування м'яса та молочної продукції, рештки комах та гризунів прямо на робочій поверхні харчового блоку - це лише вершина айсбергу, яку встигла помітити  Держспоживслужба у їдальнях “Базісторгу”.


Яку відповідальність нестиме підприємство при негативних наслідках своєї діяльності?

Отруєння чи навіть летальні випадки при недотриманні норм ГОСТу - це можливий сценарій розвитку подій в одній зі шкіл. Відсутність будь-яких договорів з боку переможця тендера з ТОВ “Дом Юг Сервіс” - злочинна халатність. Відслідкувати походження продуктів в такій ситуації фактично неможливо. Хто його знає, можливо за цим незаконним постачальником стоїть ще десять “Дом Юг Сервісів”... 

Мабуть, добре, що ведуться роботи по благоустрою міської ради, на подвір’ї навіть з’явився фонтан з морськими духами і оголеними німфами. В міському бюджеті не видно статей витрат на таке будівництво. Можливо схеми таких «Базісторгів» і дають гроші на облаштування раю в окремому дворі Херсонської міської ради. Але це питання до обраних депутатів і правоохоронців.


Який вихід із ситуації?


Практика тендеру на забезпечення харчуванням навчальних закладів є досить поширеною, зокрема, . Зазначу, що постачання продуктів від переможця тендера, здійснюється за схожою процедурою, що і державні закупівлі. Однак головною особливістю європейських країн є наявність чіткого контролю продукції, критеріїв, яким відповідають закуплені продукти. Відповідно, такі заходи унеможливлюють існування будь-яких “тендерних мафій”. Херсонським можновладцям, як і решті регіональних чиновників, є що винести з досвіду ЄС.


Перш за все, щоб забезпечити безперебійне здійснення державних закупівель продуктів харчування для здоров'я, важливо встановити чіткі специфікації щодо продуктів харчування та послуг харчування, що закуповуються. Я маю на увазі створення окремих технічних звітів, що власне можуть бути відповідниками європейських специфікаційних аркушів - рекомендацій національної шкільної політики щодо продуктів харчування, складених у 2014 році у країнах ЄС. На моє переконання, такий звіт надасть вагоме обґрунтування дій, пояснення походження продукції - того, чого так не вистачає зараз “Базісторгу”.Тобто з одного боку конкретні умови, та гарантія якості, с другого - контроль та відповідальність за виконання умов забезпечать розвиток національної політики щодо здорового шкільного харчування. Замість висновку

Як мама та корінна херсонка, я глибоко стривожена зловживаннями, що відбуваються навколо системи харчування у школах рідного міста. Така глибока неповага до батьків, дітей, освітньої системи України загалом означає ніщо інше, як моральну деградацію , прагнення заробляти на здоров’ї дітей.

 

Заради наживи під загрозу ставлять здоров'я наших дітей. Ситуація вкрай небезпечна і виглядає як повна кругова порука міської влади і контролюючих органів . Депутати міської ради теж мають обов’язок контролювати витрати бюджету , але навіть маючи такі факти зловживань мовчать. Можна казати про їх політичну відповідальність, яка наступить після слідуючих виборів, але це через чотири роки.


Закон про місцеве самоврядування містить норму про місцеву ініціативу, це по суті механізм прямого народовладдя , у нас є можливість зібравши 500 підписів винести на розгляд міськради любі питання які стосуються діяльності міста і вимагати його вирішення. Рада ЗОБОВ'ЯЗАНА терміново розглянути винесене питання. Це механізм безпосереднього впливу людей на владу завдяки якому люди можуть об'єднатися задля вирішення конкретної проблеми, в даному випадку - постачання якісного харчування в школи за адекватними цінами. Мітинг протест теж дієві інструменти, але місцева ініціатива вже має сформульовану вимогу і зобов’язує сесію міськради прийняти рішення.


 

Впевнена, що до такої ініціативи приєднаються не тільки стурбовані батьки, але й ті , хто вважає необхідним змінювати ситуацію. Для яких слово = дія. Для яких "позитивні зміни" не просто слова, а й керівництво до дії.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
ТЕГИ: Херсон,школьники,харчування дітей
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.