Як на Херсонщині порушують право дітей на навчання в ліцеях

21 липня 2021, 16:47
Власник сторінки
0
13

Згідно із ЗУ “Про освіту” та “Про середню освіту”, до 2027р. в усіх областях України повинна бути сформована нова освітня мережа, що буде складатися з початкових шкіл, гімназій та ліцеїв.

Поки депутати ВРУ остаточно допрацьовують закони, облдержадміністрації починають рухатися в напрямку реформування. В напрямку неправильному, що може позбавити старшокласників конституційного права на освіту. Не винятком стала і Херсонська ОДА. 

12 ліцеїв на 10933 учнів
Департамент освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації розробив та представив модель трансформації мережі закладів середньої освіти. 

Мал. 1. Кількість навчальних закладів до оптимізації та після її здійснення

Згідно зі схемою, загальна кількість закладів загальної середньої освіти у територіальних громадах після реалізації норм закону буде становити 378 закладів освіти, із них 114 початкових шкіл (1-4 клас), 253 гімназії (5-9 клас) та 12 ліцеїв (10-11 (12) клас) проти 291 школи, де зараз діти отримують повну середню освіту 1-11 (12) клас.

Мал.2. Загальна мережа шкіл Херсонської області станом на 2020/2021 навчальний рік
 
Але слід зазначити, що повну середню освіту діти зможуть отримати тільки в 12 ліцеях. Зараз вони можуть її отримувати в 291 школі. 
Говорячи простою мовою, за цим планом лише 12 шкіл Херсонської області можуть приймати на навчання старшокласників з області.  Лише уявіть, теоретично 10933 учнів повинні розміститися в 12 ліцеях. Школи в сільській місцевості, як правило, мають маленьку наповнюваність. В основному 150-200 учнів. Але це не означає, що ці школи потрібно закрити або знизити їх статус до рівня неповної середньої освіти («базової»). Тому що довозити дітей з віддалених сіл до школи інколи буває неможливо внаслідок відсутності доріг чи інших технічних проблем. Стаття 53 Конституції України передбачає доступність до повної середньої освіти. Саме тому в новому законі передбачена наповнюваність старших класів від 5 до 30 учнів. Легко порахувати: якщо ми візьмемо реальну можливість наповнити старші класи: 10 учнів в сільській місцевості на 1 клас, - то можна порахувати, що ліцеїв необхідно утворити не 12, а більше 125 ліцеїв, і забезпечити їх функціонування. 12 ліцеїв, які планує заснувати адміністрація, мусять навчати біля тисячі дітей кожний.

Легко зрозуміти, що школи такого розміру мало зустрічаються навіть в великих обласних центрах - їх одиниці. Якщо слідувати цифрам, які пропонує обласна адміністрація, спираючись на Закон України «Про повну середню освіту», то біля такої мега-школи мусять бути утворені і гуртожитки для проживання такої кількості дітей, тому що возити їх, збирати кожного дня з усієї області неможливо. Зрозуміло, що будівництво гуртожитків в нинішні умовах – це мрії, які не можуть бути реалізовані до 2024 року. Тому особисто я наполягаю на утворенні великої кількості ліцеїв навіть з мінімальною наповнюваністю класів. На мій погляд, тільки так можна забезпечити норми Конституції про безоплатність та доступність до повної середньої освіти. 

Це питання багато разів піднімалося та ставилося перед народними депутатами України. І 15 липня були проголосовані зміни до Закону «Про освіту». Опублікованої повної редакції цих змін ще немає. Тому обговорювати будемо їх пізніше. Але що точно відомо, це те, що терміни введення в дію закону про відстроковані аж до 2027 року. І треба докласти всіх зусиль для того щоб за красивими гаслами реформи «оптимізації шкіл» українці втратили доступ до повної середньої освіти.

Ліцеї в ОТГ - вимирають
Раніше школи перебували під опікою районних рад. Зараз їх кількість зменшилась. Окрім того, повноваження районних рад істотно звузилися. Вони втратили право утворювати та утримувати освітні заклади. Також Закон перед ними поставив вимоги в найкоротші терміни всі освітні заклади, а також заклади охорони здоров’я та культури, передати на баланси ОТГ. На даний час, ця передача на 100% відбулася. Але ніхто не проаналізував, чи спроможний бюджет ОТГ утримувати ці заклади. Тобто, в разі відсутності коштів, депутати ОТГ можуть прийняти рішення про ліквідацію цих закладів, мотивуючи це відсутністю грошей. Іншими словами, після змін законодавства повноваження з фактичного дотримання норм конституції, у тому числі з забезпечення доступу до повної середньої освіти, переклали на ОТГ. Це категорично неправильно. Тому що Питання освіти й охорони здоров‘я - це обов’язок держави, а не місцевих громад. Виглядає так, що чиновники вирішили перекласти питання закриття шкіл та лікарень на місцеві громади. Дуже зручно звинуватити ОТГ в тому, що закрили школи чи лікарні місцеві депутати. 
На моє переконання, треба змінювати механізми забезпечення освітою, особливо в сільській місцевості, надаючи можливість функціонувати навіть малокомплектним школам. Там також варто дати можливість дітям отримати середню освіту. Тому що школа в сільській місцевості – це один з основних факторів існування цієї громади.  Значить, і функціонування всієї поселенської мережі в нашій державі.
Можу привести приклади, як в моїй рідній Херсонській області завдяки існуванню розгалуженої поселенської мережі вдалося швидко облаштувати захист материкової України під час захоплення росіянами Кримського півострова. Саме села зі своєю інфраструктурою, у тому числі школами, відіграли вирішальну роль в зупинці можливої агресії. Тому що вони приймали військові частини, і забезпечували їх розташування і вирішували багато інших, важливих для військових, проблем.

Я вважаю, що в сільській місцевості в школах, де навчаються більше 150 учнів, треба зберігати доступ до повної середньої освіти. Тобто мусять функціонувати школи, де діти зможуть закінчити і 10, і 11 класи.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
ТЕГИ: Херсон,законодавство,Херсонская область,освіта,навчання,Одарченко,Українська освіта
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.