Від ідеї - до результату: як правильно просувати свій проект

03 жовтня 2019, 19:24
Власник сторінки
директор Центру зовнішньополітичних досліджень ОПАД
0
12
Від ідеї - до результату: як правильно просувати свій проект
Однодумці

Методичні рекомендації: “Ідея — Ініціатива — Проект”.

Ідея

Щойно у вас виникла якась ідея — думка про вдосконалення дійсного чи, створення чогось нового, вітаємо — ви на старті.

Власне, слово “ідея” перекладається з грецької як “початок”.

Чи залишитися ви на цьому старті, а чи здолаєте дистанцію до втілення свого задуму, залежить від вас, ваших особистісних якостей, і деяких обставин.

Про ці обставини, що перетворюють ідею в ініціативу, а потім у проект і ведуть до результату, ми поговоримо тут.

Ініціатива

Слоган нашого проекту “Зміни ініціюєш ти!” відображає важливість і відповідальність особистості, яка перейнялася певною ідеєю, бажанням зрушень, готовністю служити загальному благу.

Ініціатива відрізняється від ідеї тим, що це вже спрямована активна діяльність на досягнення певної мети. До цього етапу варто переходити, коли ви проаналізували вашу ідею, звірили її відповідність до вимог та запитів суспільства, ринку та кінцевих бенефіціарів вашого починання. Тобто ініціатива —  це структуроване оформлення ідеї.

Ініціативу варто оформити письмово, попросити ваших знайомих ознайомитися з нею та надати свій чесний фідбек. Така практика надзвичайно корисна для виявлення недоліків та їх коригування на початковому етапі. Саме на цій фазі платформа “Однодумці” стане вам у нагоді, адже це інтерактивний майданчик для відкритого діалогу з громадськістю, мета якої — створити краще майбутнє України шляхом залучення проактивної громадськості, експертів, лідерів думок, тощо.

Проект

Проект — це вже цілісне бачення втілення своєї ідеї (з дедлайнами, ресурсами, ризиками, результатами тощо).

Нехай ця методичка стане для вас інструментом для оформлення ідеї у проект, з яким ви зможете рухатися далі, набуваючи однодумців, партнерів, спонсорів.

Загальний опис проекту

Серцем проекту має бути правильно поставлена мета. Для чого ви створюєте саме цей проект? У процесі втілення ініціативи важливо час від часу нагадувати собі про початкову мету, аби не загубити основну ідею у вирі подій та отримати очікуваний результат.

Як чітко сформулювати мету? У профільній літературі є багато описаних методів, пропонуємо вам один із найпоширеніших — модель СМАРТ (абревіатура з англійської SMART). Отже, мета має бути:

·         конкретна (якомога більше деталей та характеристик допоможе визначити чітку мету);

·         вимірна (як саме можна буде виміряти кількісний і/або якісний результат);

·         досяжна (зауважте, чи наявні достатні внутрішні ресурси, вважайте також на зовнішні чинники);

·         релевантна/реалістична (проаналізуйте, чи є ваша мета нагальною та потрібною на даний момент;

·         визначена за часом (обов’язково визначайте часові рамки, адже без них ваша мета може назавжди застрягти в стадії ідеї).

Успіх проекту залежить від ретельного планування. Як спланувати? Давайте розглянемо це ще детальніше.

Мета проекту

Спробуйте дати відповіді на такі питання: навіщо цей проект? про що? що він змінює?

Наприклад, метою проекту нашого ініціатора Андрія Климчука “ПОРТАЛ ГЕНЕАЛОГІЧНИХ РЕСУРСІВ “ПРЕДКИ” є полегшення дослідження родоводів усіма зацікавленими шляхом оцифрування джерел для вивчення родоводів, що знаходяться в архівах, бібліотеках, музеях України.

Критерії оцінки проекту

Масштаб реалізації:

●     локальний;

●     регіональний;

●     всеукраїнський;

●     транснаціональний 

Критерії класифікації

Сфера реалізації:

●     верховенства права;

●     охорона здоров’я;

●     урбанізація та інфраструктура;

●     екологія;

●     бізнес та підприємництво;

●     гендерна рівність;

●     децентралізація;

●     безпека;

●     енергоефективінсть та енергетика;

●     освіта і наука;

●     цифровий ринок.

Термін реалізації:

●     короткостроковий;

●     довгостроковий;

●     перманентний.

Формування кола потенційних партнерів

Визначення кола осіб, які можуть бути зацікавленні в реалізації вашого проекту. Пошук потенційних партнерів серед :

●     інших фундацій громадянського суспільства;

●     представників публічної влади;

●     профільного бізнесу;

●     міжнародних та донорських організацій;

●     наукових установ;

Визначення необхідних ресурсів

●     людський капітал;

●     консультування (експертиза, юридична та інші спеціальні консультації, менторство);

●     адвокація (просування некомерційними методами проекту в органах публічної влади та ГО) та лобіювання (просування комерційних проектів);

●     фінанси (бюджет);

●     імідж через упізнаваний бренд;

Оцінка проекту

Необхідно ще на початку визначити метод оцінки вашого проекту. Як ви будете вимірювати успішність проекту? Чи ви на вірному шляху для досягнення мети? Процес оцінювання проекту включає аналіз різних компонентів або показників, що характеризують хід проекту у досягненні його цілей та завдань. Ці компоненти (чи показники) є результатом та впливом.

Вашим результатом стануть будь-які вимірювані зміни, які можна отримати шляхом успішного виконання проекту. Вони визначають ступінь зменшення, вирішення або усунення виявлених проблем.

Вплив — це показник змін, в тому числі і суспільних, які можуть бути конкретно пов’язані з реалізацією проекту. Впливи визначають та вимірюють ступінь досягнення цілей та завдань проекту, тобто наскільки ви просунулись до поставленої мети.

Методи оцінки залежать від класифікації (основних властивостей) проекту. Оцінку необхідно проводити не тільки по закінченню проекту, але і на початку планування, а також під час реалізації аби передбачити та попередити можливі ризики та проблеми.

Якщо ж ви, прочитавши цей посібник, все одно маєте сумніви та не впевнені у якому напрямку рухатись, завітайте до “Однодумців”. На сайті  ви зможете подати свою ініціативу та надихнутися прикладами інших. Окрім того, вам обов’язково нададуть відповідь, підказки та навіть експертну консультацію, якщо ви цього потребуєте. Адже платформа “Однодумці” створена для підтримки та допомоги на шляху реалізації громадських ініціатив, які відповідають європейському та євроатлантичному курсу нашої країни. Приєднуйтеся та давайте разом запровадимо зміни на краще!

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.