НБУ приховує реальний стан золотовалютного резерву України?

22 августа 2011, 11:58
громадянин
0
5255

Всеукраїнський центр сприяння підприємницькій діяльності звернувся до НБУ з вимогою оприлюднити детальну структуру золотовалютних резервів України.

Такий крок обумовлений необхідністю перевірки інформації щодо суттєвої переоцінки розмірів золотовалютних резервів України, яка неодноразово озвучувалась експертами. 
Зокрема, мова йде про інформацію, щодо того, що значна частина золотовалютних резервів України(близько 21 млрд. дол.) на сьогоднішній день зберігається в неліквідних цінних паперах американських інвестиційних банків(Bear Stearns, Lehman Brothers, Merrill Lynch, Goldman Sachs і Morgan Stanley) та іпотечних агенцій(Fannie Mae і Freddie Mac), які стали жертвами фінансової кризи 2009-2010 років. 
Крім того, в нашому зверненні йдеться про долю іноземної валюти(близько 15,2 млрд. дол.), розміщеної у  вигляді депозитів на рахунках іноземних комерційних банків. Ми нагадуємо, що, відповідно до інформації, яка була поширена народним депутатом від Партії регіонів Григорієм Смітюхом у відкритому зверненні до СБУ, є підстави вважати, що значна частина іноземної валюти також була розміщена на депозитах американського банку-банкрута Lehman Brothers. 
Про невідповідність реального розміру золотовалютних резервів заявленому свідчить також надмірна залежність України від зовнішніх запозичень, зокрема від кредитів МВФ.
Відповідно до п. 5 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, державним та комунальним майном. Інформація про розмір та структуру золотовалютних резервів також відсутня в Зводі відомостей, що становлять державну таємницю, закріпленому Наказом СБУ №440 від 12.08.2005.
Приховування та спекулювання цією інформацією може мати вкрай негативні наслідки для стабільності національної валюти, а відтак економіки України та добробуту громадян. 
Крім того, відсутність суспільного контролю за використанням золотовалютних резервів держави створює можливість для безкарних зловживань з боку вищого керівництва держави, які неодноразово відбувались в цій сфері.  
В цьому контексті не зайвим було б нагадати також ризиковане розміщення НБУ майже всього державного резерву у маловідомому кіпрському банку в 1997 р., коли на ці кошти було придбано українські ОВДП з прибутковістю близько 60% річних. 
До цього часу залишаються таємницею дані про осіб, які, придбавши боргові зобов'язання України за її ж власні кошти, привласнили не менш як 400 млн. чистого прибутку у валюті за рахунок вітчизняних платників податків.
 
Олександр Данилюк, 
керівник Всеукраїнського центру сприяння підприємницькій діяльності

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Гости Корреспондента
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.