Світ на порозі війни – діяти треба швидко!

22 ноября 2012, 08:49
Народний депутат, голова Підкомітету з протидії відмиванню брудних коштів. 2007-2012 - голова Комітету ВР з питань національно
0
3226

Розумію щирість намірів тих політиків і глав держав, які прогнозують швидкий мир на Близькому Сході, але – не поділяю їхнього оптимізму.

Ситуація навпаки – загострюється. Вона містить загрозу переростання у тривалу повномасштабну війну, за участю не лише Палестини й Ізраїлю, але й інших держав – регіону і світу.

Обмін ударами, бойові зіткнення, терористичні акти, людські жертви з обох сторін – все це було й раніше, фактично перманентно, і до війни не призводило. Але зараз ситуація інша, набагато небезпечніша.

У сусідній Сирії – безвладдя і громадянська війна, десятки тисяч загиблих, і кінця цій війні не видно.

У сусідньому Єгипті – теж не дуже спокійно, хоч революція і завершилася, але нова влада, за своїм характером і ставленням до Ізраїлю, якісно інша, ніж раніше.

Туреччина, яка має найбільшу армію у регіоні і донедавна була стратегічним партнером Ізраїлю, тепер відкрито називає його "терористичною державою", відносини двох країн – сьогодні ворожі.

Конфлікт навколо Ірану – теж розпалюється, з різних сторін лунають заклики до силового втручання. Ізраїль і Іран давно називають одне одного "ворогом N1". Іран хоче отримати ядерну зброю, а Ізраїль, як відомо, має її давно.

Сполучені Штати, виснажені багаторічною війною в Іраку і Афганістані, з сильно підірваною економікою, сьогодні мають менше можливостей впливу на ситуацію на Близькому Сході і на свого союзника, Ізраїль, зокрема.

Країни Євросоюзу, насамперед Франція як впливовий гравець у Близькосхідному регіоні, сьогодні більше переймаються збереженням зони євро і економіки ЄС від розвалу.

Росія також переживає не кращі часи, концентруючись на економічних проблемах, і зовнішню політику будує переважно на постачанні газу.

Абсолютно очевидно, що Організація Об'єднаних Націй – як єдина міжнародна структура світового масштабу – не здатна забезпечити мир на Близькому Сході. Для цього ООН не має ефективних важелів впливу, так само як і відповідних сил та засобів (військового характеру) у своєму підпорядкуванні.

На жаль, ООН не спроможна навіть прийняти адекватні й відповідальні політичні рішення, які би вели до миру. Склад постійних членів Ради Безпеки ООН і принципи прийняття нею рішень (з правом вето) такий варіант практично виключають.

Про обмежені можливості регіональних структур (безпеки і співробітництва) в даному випадку не варто навіть говорити.

Світові лідери мають усвідомити високу міру відповідальності, реальність загрози – і спільними зусиллями не допустити переростання воєнного конфлікту в повномасштабну війну, з тяжкими наслідками для регіону і світу.

Простого рішення нема. Значить, треба шукати непросте, але ефективне, з твердими міжнародними гарантіями миру на Близькому Сході.

Щоб зупинити ескалацію збройного конфлікту і перейти до мирного врегулювання, на мій погляд, сьогодні потрібні два важливих кроки:

1) негайне рішення про припинення вогню – артилерії, авіаційних і ракетних ударів, диверсійних дій на чужій території, від яких гине мирне населення;

2) діалог сторін конфлікту – постійний, безперервний і формалізований, на максимально високому рівні представництва Ізраїлю і Палестини.

Діалог має відбуватися під проводом (за посередництва) впливових учасників, які мали би виступити гарантами мирного врегулювання.

Хто саме? Євросоюз; можливо, Франція від імені ЄС. Сполучені Штати. Росія. Єгипет і Туреччина. Бажано, генсек ООН – для організації і модерування перших зустрічей. Склад учасників може бути й іншим.

Але я переконаний: нам треба діяти в цьому напрямі – доки не перейдено точки неповернення...

Читайте більше на grytsenko.com.ua
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Гости Корреспондента
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.