Анонсу засідання бюджетного комітету за 3 липня не було ні на сайті комітету, ні на сайті Верховної Ради. Цього разу Комітет працював не за звичною адресою, що на Банковій, 4-6, а на третьому поверсі парламенту у кімнаті номер 5.
Дві людини захищали вхід до бюджетного комітету від громадськості. Перший — так і не представився. Він стояв з зовнішнього боку. Інший стояв за дверима. Саме так депутати захистилися від небажаних свідків. Охоронці пояснили, чому вхід заборонений — немає місць.
Допоміг зайти всередину депутат Олег Медуниця. Він поступився своїм місцем журналісту. Аргументів не пускати більше не було. Як все відбулося? Коли депутат Медуниця виходив з зали, я запитав у нього, чому комітет не пропускає ЗМІ, це питання він переправив до охоронця дверей. В останнього аргументів більше не пускати не було. Він пропустив. В середині кімнати, де йшло засідання комітету, голова комітету звернувся до мене:
- Молодой человек, вийдите, пожалуйста!
- Я — журналіст.
- Ну и что?
- Це відкрите засідання ?, - питаю
- У вас є посвідчення журналіста? (хтось з депутатів)
- Є
- Та он нормальний парень с ТВІ (один із депутатів)
Після п’яти хвилин зйомок до мене підійшов чоловік і попросив вийти:
- Мне сказали, что вы (уже) сняли.
- А Ви хто? — запитую я.
- Давайте лучше мы пройдем.
- Почекайте, я хочу бути присутнім постійно (журналіст) .
Чоловік без слів відійшов.
Перше, що я зафільмував — це як найбагатша жінка парламенту, комуністка Оксана Калетник,звинувативши одного з депутатів у хамстві, залишила залу, сильно грюкнувши дверима. Є відео.
На засіданні без присутності преси, розглянули 40 законопроектів. Про таку кількість йдеться на сайті комітету.
Серед інших — про перевезення через нашу країну ядерних відходів та про казино. Я зафільмував один з них. Доповідав депутат Андрій Пінчук. Він зайшов з головою концерну “Укроборонпром” і попросив під 300 млн грн кредиту надати цьому концерну державні гарантії. Гроші мали піти на виплату зарплати та реорганізацію.
Це означає — якщо концерн не може повернути борг сам, його оплатять українські платники податків. Більшість проголосувала “За”.
Засідання комітету закінчилося, голова комітету попросив залишити кімнату всіх, крім членів комітету. З вуст голови комітету Євгенія Гєллєра прозвучала нова причина, чому не пускали журналістів : «Очень жарко»
- Пане голово, а чому на засідання комітету не пропускають журналістів? (журналіст)
- Очень жарко (голова бюджетного комітету Гєллєр).
- Вы же хорошо одеты, а приходится держать форму (депутат Пресман)
- А чи буде опублікована стенограма засідань? (журналіст)
- Обязательно, всегда (депутат Пресман)
Насправді, стенограму своїх засідань та протоколів цей комітет не викладає, немає і аудіо чи відеотрансляції з зали засідань. Якщо б проводилась відеотрансляція засідань в Інтернеті, то громадськості чи журналістам необхідності бути присутніми на засіданнях не було б. Утім, найчисленніший комітет парламенту (37 депутатів), комітет, де вирішують, кому дати, а кому відмовити у фінансуванні, де можна побачити, хто і чиї інтереси лобіює — залишається малодоступним для громадськості.
Сергій Андрушко, кореспондент руху ЧЕСНО